Štěpán Filípek
31. října 2021 • 14:00

Zemětřesení v klíčové komisi NSA: Všichni pryč, Neusser chystá revoluci

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Návrat kotle může Spartě přihrát titul, říká Hašek. Co s ním zažil sám?
SESTŘIH: Slavia - Olomouc 4:0. Kanonádu řídil střídající Zafeiris
VŠECHNA VIDEA ZDE

Arbitrážní komise Národní sportovní agentury (NSA), tedy poslední instance v rozhodování dopingových kauz v Česku, bude mít od pondělí zcela nové složení, v čele s předsedkyní Markétou Vochoska Haindlovou. Znamená to završení personálních změn, které spustil šéf NSA Filip Neusser, a vítězství kritiků stávajícího systému. Včetně působení Antidopingového výboru a minulé funkcionářské „garnitury“.Ještě neexistuje ani rok – a stejně v ní nezůstane kámen na kameni. Řeč je o Arbitrážní komisi Národní sportovní agentury, odvolacím orgánu ve smyslu Směrnice pro kontrolu a postih dopingu ve sportu v ČR platné od 1. ledna 2021. Nejde tu ovšem zdaleka jen o personální složení.

Arbitrážní komise NSA

Posuzuje a rozhoduje ve věcech:

• odvolání proti rozhodnutí prvostupňového disciplinárního orgánu sportovní organizace ČR ve všech věcech porušení antidopingového pravidla sportovcem nebo jinou osobou

• jako prvostupňový orgán nemá-li sportovní organizace ČR ustanoven disciplinární orgán na prvním stupni řízení, nebo sportovec nebo jiná osoba, která se dopustila porušení antidopingového pravidla, nespadá do pravomoci žádné sportovní organizace ČR

• žádosti o přezkum rozhodnutí o zamítnutí žádosti o terapeutickou výjimku Komise pro terapeutické výjimky ADV ČR

Na konci týdne vystavil předseda NSA Filip Neusser jmenovací dekrety novým členům sboru „soudců“, k němuž se lze odvolat v dopingových kauzách (pak už zbývá jen Rozhodčí soud pro sport neboli Mezinárodní sportovní arbitráž CAS). „Ano, v pondělí bude jmenována nová arbitrážní komise v čele s Markétou Haindlovou,“ potvrdil Sportu Neusser.  

Komisi tak povede sportovní právnička známá především z fotbalového prostředí, kde vede hráčské „odbory“, Českou asociaci fotbalových hráčů (ČAFH). Dalšími členy budou Jana Jaklová Dytrtová, Ivana Vohnická, Pavel Hamerník a Petr Šustek. „Odborně je to skvělá komise,“ pochvaluje si Haindlová. „Na funkci jsem se nehlásila, ale je to obrovská příležitost k celkové změně,“ říká. 

Proč došlo ke stoprocentní obměně? Důvodů je několik. Jeden bezprostřední: komise, jmenovaná ještě předchozím předsedou NSA Milanem Hniličkou, se personálně rozložila. Pozic se vzdali hned tři členové. Vedle předsedy Pavla Žáka Ondřej Pecák a slavný fotbalový kanonýr David Lafata, jehož angažmá budilo značnou pozornost. Zbylými členy byli Jakub Lněnička a Daniel Košťál, syn bývalého fotbalového bosse Vlastimila Košťála.

Komise přitom musí dořešit případ volejbalisty Jiřího Krále, v jehož těle test odhalil morfin. Neusser navíc zmiňuje problémy s komunikací se členy komise, jakkoli spadá přímo pod NSA.

Vše souvisí s druhým důvodem: bojem ve sportovním zákulisí, jemuž se deník Sport zkraje roku obšírně věnoval. Okolnosti ustavení komise i její obsazení, stejně jako fungování Antidopingového výboru, se staly terčem kritiky známých sportovních právníků. Poukazovali na neudržitelnost systému, procesní pravidla či údajné propojení s ADV, což by odporovalo mezinárodním regulím.

Složení Arbitrážní komise NSA

Bývalé Nové 
Jan Žák Markéta Vochoska Haindlová
Daniel Košťál Jana Jaklová Dytrtová
David Lafata Ivana Vohnická
Jakub Lněnička Pavel Hamerník
Ondřej Pecák Petr Šustek

V kuloárech se také hovořilo o neúměrném vlivu Alexandera Károlyiho, někdejšího předsedy Rady expertů ADV i místopředsedy Národní rady pro sport, poradního sboru NSA.

„Z právního hlediska je to neudržitelná záležitost. Může to mít následky v podobě mezinárodní ostudy,“ tvrdil o vzniku komise například vlivný expert na sportovní právo Jan Šťovíček a varoval před soudními spory. Výhradami vůči praxi ADV se netajila jiná sportovní právnička Liběna Šrámková zastupující Krále, do stejného názorového tábora se řadí i Vochoska Haindlová.

Proti kritice se Antidopingový výbor ohradil, pochybení rovněž odmítla ještě za minulého vedení NSA a námitky oficiálně nevyjádřila ani Světová antidopingová agentura WADA.

Když byl ovšem v květnu jmenován předsedou Národní sportovní agentury Neusser, spustil sérii změn. Jako první padla šéfka Antidopingového výboru Pavla Volková, s Károlyim těsně spjatá. Také on sám ve svých funkcích skončil, přímo z výboru odešli i další lidé.

Na místo Volkové nastoupil sportovní právník Jiří Janák. A přišla na řadu arbitrážní komise.

Neusser se přitom netají plánem její ukotvení z gruntu změnit, právě v duchu vznesených připomínek. Stát se tak má od nového roku, jím je také mandát nové komise zatím ohraničen. Pokud se má vše stihnout, je pravděpodobné, že už se na přípravě jistý čas pracovalo.

Problematické obecně může být to, že Janák a spol. doposud stáli v dopingových kauzách na druhé straně a zastupovali sportovce. Konkrétně Haindlová se angažovala v případu hokejisty Jana Mandáta. „Byl to ale můj jediný případ,“ upozorňuje. „Nikdo nemůže zpochybnit nezávislost komise,“ ujišťuje. Kritici zvlášť ze strany bývalé „garnitury“ v ADV poukazují rovněž na propojení se Šťovíčkem. Janák pracoval přímo v jeho advokátní kanceláři KŠD Legal. „Kdybych byl něčí figurka, tuhle práci bych dělat nemohl,“ řekl Sportu již dříve.

V každém případě nesmí on ani Haindlová dát svými kroky za pravdu spekulacím, že hodlají „naklonit“ poměry příznivěji ve prospěch obviněných sportovců a jejich zástupců. „Nepředpokládám v tomto směru problém. Jsou to skvělí odborníci,“ reagoval Neusser.

Připravujeme kompletní revoluci, tvrdí šéf NSA Neusser

Bere to z jedné vody načisto. Šéf Národní sportovní agentury FILIP NEUSSER nejprve spustil průvan v Antidopingovém výboru a nyní i v arbitrážní komisi. Proč? „Nefungovala úplně nejlépe, zavedeme nový systém,“ shrnuje.

Proč jste vybral na pozici předsedy arbitrážní komise Markétu Vochoska Haindlovou?
„Markéta Haindlová má pověst experta, který chce problémy sportovního prostředí řešit férově a transparentně a dokáže je posunovat dopředu. Proto jsme vybrali ji. Bude to ale jen do konce roku, maximálně do ledna. Na rovinu totiž řeknu, že připravujeme kompletní revoluci ohledně arbitrážní komise po vzoru světových organizací v Německu, ve Švýcarsku i jinde, v souladu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA). Budeme tedy od nového roku měnit strukturu komise a zavedeme nový systém. Pak se může její vedení změnit, ale nechci předjímat. Bude záležet i na podnětech, které budeme mít.“

Jaké výhrady jste měl k působení dosavadní komise?
„Nutno podotknout, že i ve spolupráci s vedením Antidopingového výboru nefungovala úplně nejlépe. Úplně upřímně vám řeknu, že Národní sportovní agentura neměla žádné informace o jejím fungování. Museli jsme dlouho pracovat na tom, abychom se vůbec zkontaktovali s jejími členy i panem předsedou, abychom mohli problematiku arbitrážní komise probrat. Proto ke změnám přistupujeme až teď. Zároveň je tu jedna živá kauza, volejbalisty Krále, kterou je potřeba vyřešit. A dosavadní komise to z mého pohledu nedělala. Navíc se stala nefunkční.“

Jak se stalo, že tři členové z pěti rezignovali?
„S panem předsedou Žákem jsem se chtěl zkontaktovat poměrně dlouho, ale bohužel se mi to povedlo až po dvou třech měsících. Pak mi do telefonu řekl, že nemá vůbec zájem působit v  komisi dál. Ne že by to byla jeho chyba, ale asi měl jiné mínění o jejím fungování, možná mu byla slíbena koncepčnější práce nebo nějaké odměny, nevím, co v tom bylo. Vůbec nechci mluvit proti němu, protože to byl určitě kvalitní předseda, náš hovor byl i velmi přátelský. Pochopil, že vše musím řešit, a poslal rezignaci. Mezitím přišly jiné dvě, od Davida Lafaty a Ondřeje Pecáka.“

Vrcholné pozice v Antidopingovém výboru i arbitrážní komisi obsadili sportovní právníci, kteří se angažovali v konkrétních dopingových kauzách na straně obviněných. Nevidíte v tom problém?
„Rozumím otázce. Řešil jsem to už v době, kdy jsem jmenoval pana Janáka jako předsedu Antidopingového výboru. A musím říct, že se mi tento rok ohromně osvědčil. Potvrdilo se, že je skvělý odborník, s výbornou komunikací s WADA a dalšími organizacemi. Mám pocit, že je to člověk, který ví, o čem mluví, má zkušenosti z oboru. To samé platí o Markétě Haindlové. Nepředpokládám, že by byl v tomto směru nějaký problém. Na to, aby se nedostali do střetu zájmů, pamatují směrnice a jednací řád komise. Obecně se do něho vlastně dostávají všichni arbitři, kteří jsou z praxe, z dotčených stran, ze sportovních svazů, Českého olympijského výboru, z tábora sportovců. Nevidím v tom, co jste zmínil, tak zásadní problém. A pokud jde o kauzu Král, nikdo mě nemůže podezřívat z toho, že bych chtěl někoho zvýhodňovat. Takové obvinění by bylo směšné.“

Rozhovor s Markétou Vochoska Haindlovou najdete v pondělním Sportu.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud