Další sporty
Začít diskusi (0)

Pro české judo to byl velký pátek. Třiadvacetiletá Renata Zachová se stala první ženou, která vyhrála mistrovství Evropy a v polostřední váze do 63 kilogramů navázala na dva legendární muže – Jiřího Sosnu a Lukáše Krpálka. „Vím, že se to nemá říkat, ale chtěla jsem si to užít, chtěla jsem dělat hezké judo. Ne vždy se to asi povedlo, ale je z toho zlatá medaile, takže si nemůžu stěžovat,“ usmívala se nová šampionka.

Na šampionátu v Záhřebu předvedla Zachová dominantní výkon. Na cestě za zlatem zdolala pět soupeřek, z toho tři před časovým limitem. V semifinále porazila obhájkyni titulu a dvojnásobnou vicemistryni světa Andreju Leškiovou ze Slovinska a ve finále hodila na zem Nizozemku Joanne Van Lieshoutovou, bronzovou z MS. A rázem je velkou českou nadějí pro olympiádu v Paříži.

Už vám dochází, co jste dokázala?
„Říká se, že takové úspěchy si nejdřív člověk vůbec neuvědomuje. Já si to uvědomuju absolutně a jsem strašně nadšená, že se to povedlo.“

V minulosti už několik českých judistek ve finále ME bojovalo, ale žádná neuspěla, jak jste byla nastavená před finále?
„Je to takové, že už máte jistou medaili a myslíte si, že je to úplně super. Ale dneska to tak nebylo. Říkala jsem si, že ten den je tak dobrý, že to pro mě ještě nekončí, mám na to a chci zlato. A musím říct, že na své soupeřky ve finále ani v semifinále jsem se nijak speciálně nepřipravovala, chtěla jsem prostě dělat chvaty a šla jsem hodit.“

Mistři Evropy v judu

Jiří Sosna1988polotěžká váha
Lukáš Krpálek2013polotěžká váha
 2014polotěžká váha
 2018těžká váha
Renata Zachová2024polostřední váha

Ve finále jste s Van Lieshoutovou prohrávala, jak náročné bylo otáčet skóre po jejím wazari?
„Známe se dobře, praly jsme se i před Evropou na soustředění v Tatě, jsme hodně vyrovnané. Ona mě hodila na wazari ze sojky (technika seoi-otoshi – pozn. red.). A já si vzápětí řekla, že vůbec nemám, co ztratit, že buď prohraju na to wazari, nebo na ippon. Anebo něco zkusím, a naopak hodím já ji. A tak to i dopadlo. Je to úplně krásný pocit. Dneska jsem se chtěla prát, chtěla jsem hodit. Vyšlo to a jsem strašně moc ráda za všechny lidi okolo mě, co mně pomáhají a podporují mě, za to jim děkuju a jsem jim strašně vděčná.“

Kam si své zlato vystavíte?
„Medaile bude mít místo doma na speciální stěně. Tam se vejde ještě pár dalších.“

Pojďme si zlatou cestu projít popořádku. Na úvod jste porazila v prodloužení na tresty bývalou dorosteneckou mistryni Evropy Belgičanku Corraoovou...
„Hned první zápas byl asi nejtěžší, na začátku je to vždycky náročné a nebezpečné. Věděla jsem, že soupeřka dobře kontruje, tak jsem se nechtěla otáčet do vysokých, nepřipravených chvatů. Dělala jsem nízké chvaty, a tak jsem si to pohlídala a vycházelo to.“

Zkušená Rakušanka Krssaková vás nezaskočila ani ve třetím vzájemném souboji. Co rozhodlo o postupu do čtvrtfinále?
„Věděla jsem, že je silná a že je na turnaj dobře připravená. Na žíněnce jsem to i cítila, ona se prostě šla totálně prát. Říkala jsem si: ty jo, to bude těžký! Naštěstí se mi ji pak podařilo hodit.“

Třetí soupeřkou byla italská vycházející hvězdička Savita Russová. Juniorská mistryně Evropy s vámi vydržela na tatami jen osmnáct vteřin, když neustála váš nástup na nízké seoi otoshi…
„Ano, Italka umí být nepříjemná, ale mně se hned ze začátku povedlo ji hodit, takže to byl celkem krátký zápas.“

Se Slovinkou Andrejou Leškiovou jste v semifinále vyrovnala bilanci vzájemných duelů na 2:2. Jaké pro vás bylo připravit ji o obhajobu titulu?
„Věděla jsem, že to nebude lehké, ale celý den jsem se cítila fakt dobře. Povedlo se mi chytit ji do držení. K ipponu chybělo málo, ale ona se mi tam nějak přetočila, a já už to neměla pod kontrolou. Do konce zbývala ještě asi minuta a tři čtvrtě a celý ten čas byl dost hektický. Já to ale udržela a dostala se do finále!“

Renata Zachová

Narozena: 31. května 2000
Kategorie: do 63 kilogramů (polostřední váha)
Největší úspěchy: mistryně Evropy (2024), 5. na ME (2022), juniorská mistryně Evropy (2020), vicemistryně Evropy do 23 let (2018)

Začít diskuzi