Ženský box na OH: Výhra, nebo K.O.?

Box na OH v Pekingu
Box na OH v PekinguZdroj: ČTK foto
Další sporty

Někomu to přijde stejně podivné, jako kdyby chlapi soutěžili v synchronizovaném plavání. Ženský box. I po 10 letech ofi ciální existence se vedou diskuse, zda je, či není normální, aby dívky odhodily nálepku „něžné pohlaví“ a skočily do ringu.

Mužské části rohovníků to většinou nevoní, přesto je jisté, že tento sport bude mít olympijskou premiéru v Londýně 2012.

Danuše Dilhofová je nejlepší českou amatérkou a tento týden se stala historicky první reprezentantkou, která se zúčastnila mistrovství světa, jež bylo celkově páté. V čínském Ning-po vypadla ve druhém kole. Ve váze do 60 kilogramů nestačila na dvojnásobnou evropskou šampionku Katie Taylorovou z Irska, s níž prohrála těsně 3:4 na body.

Dilhofová na MS smolně vypadla ›››

„Štve mě to. V kategorii nás bylo jedenadvacet a já na osmnáct holek měla. Vždyť bronz si zajistila Francouzka, kterou jsem na jaře porazila,“ říká 30letá závodnice.

S negativními reakcemi na svůj sport se prý nesetkává. „Ještě mi nikdo neřekl, že bych neměla boxovat, protože je to hrůza. A kdyby ta situace nastala, hned bych dotyčného zkosila, aby viděl, o co jde,“ říká v žertu svérázná žena s krátkým sestřihem. A přiznává, že si sport v rukavicích vybrala, protože je cholerik.

Dilhofová boxuje už sedm let a přípravu bere profesionálně.
Její volba se však v širším měřítku nesetkává s příliš velkým pochopením. pen Část veřejnosti bere bojové spo sporty všeobecně jako nehumánní. Tím spíš, pokud se do ostré přestřelky ky pustí ženy. Zatím nejde v žádném pří případě o vyhledávanou podívanou, spí spíš naopak.

V Výjimku tvoří profesionální marketingově cenné duely. Tím jsou například souboje Laily Ali, dcery legendárního bijce Muhammada Aliho. Ta se před lety dokonce utkala s dcerou Joea Fraziera. Německo zase uznává populární Reginu Halmichovou nebo Natašu Ragosinovou. Druhá jmenovaná dokonce absolvovala vedle tvrdých duelů i několik módních přehlídek.

V Česku se jejich úrovni blíží pouze Eva Líšková a podobné ambice má i Dilhofová. Jenže tuzemská scéna zatím zápasy žen zařazuje většinou pro zpestření v rámci mužských klání. A samotní boxeři z toho nemívají dobrý pocit.

„Na mistrovství sice naše zástupkyně předvedla slušné výkony, ale můj osobní názor je, že ženské do boxu nepatří. Je to, jako kdyby se dal chlap na moderní gymnastiku,“ myslí si Lukáš Konečný, nejúspěšnější český profesionál. Jako člen německé stáje SES je s ženskými boxerkami v častém kontaktu.

„Jsou to sympatické a často i hezké holky. Lidsky si rozumíme, ale do ringu mi nepasujou. Jejich výkony rovněž většinou nejsou na úrovni.“
S tím nesouhlasí Šárka Stoklásková, trenérka Dilhofové. „I experti uznali, že vrcholový ženský box je rychlostí i dynamikou na úrovni nejlepších kadetů,“ brání svou svěřenku.

„Boxeři jsou v tomhle směru ještě analfabety. Kdyby viděli finále šampionátu, styděli by se za to, co říkají. Ženská je sice samozřejmě slabší, ale technika a dynamika je srovnatelná,“ dodává Dilhofová.

I přes rozpory dostal ženský box výraznou šanci se zviditelnit. V roce 2012 totiž bude mít premiéru na olympiádě v Londýně. Doplní tak judo, taekwon-do a zápas, kde bez většího rozruchu bojují obě pohlaví.

Otázkou však zůstává, jaká to pro boxerky bude motivace. Ženské úpolové sporty dlouhodobě bojují s malou členskou základnou a slabou konkurencí.

„Kdybych teď vzal do tréninku svoji osmnáctiletou sestru Lenku, je z ní za dva roky šampionka. Bez legrace. Má ránu, protože hraje volejbal a nechybí jí vůle dřít. V současné konkurenci by se prosadila hned,“ tvrdí Konečný.

Doporučujeme

Články z jiných titulů