
Ve Zhoři u Jihlavy je to pro dostihového trenéra ráj na zemi. Polský trenér Gregorz Witold Wroblewski má v nejmodernějším centru v zemi k dispozici skvěle udržované cvalové dráhy, koňský bazén nebo kolotoč s mořskou vodou. Loňské vítězce Velké pardubické a letošní favoritce Orphee des Blins pomáhají luxusní podmínky a cit kouče, který se svou povahou hipíka prošel celý svět.
Souhlasíte, že je Orphee des Blins letos hlavní favoritkou?
„Asi jo. Letos běhala dvakrát a dvakrát vyhrála. Když vyhrála vloni Velkou pardubickou, někteří si mysleli, že to byla náhoda. Bylo to překvapení, byla jako outsider. Ale letos dokázala svou třídu, že si loňské vítězství zasloužila. Oba dostihy vyhrála lehce, takže potvrdila, že může být favorit.“
Jak vidíte konkurenci?
„Vyhrát chce každý. Oproti loňsku je tu rozdíl. Od klisny se loni nic nečekalo. Nikdo ji nebral jako potenciální vítězku. Mohla jít svým tempem, udělat si tempo podle sebe. Letos už nebude tak jednoduché ostatním koním utéct, protože každý ví, že na to má, a že tempo vydrží. Konkurenti nás budou chtít potrápit. Nebude to takový klidný průběh jako loni.“
Budete se držet loňské úspěšné taktiky, kdy Orphee des Blins všechny zaskočila tím, že vydržela ostré tempo z čela?
„Ona musí jít svým tempem. Pokud se najde rychlejší kůň, který bude vodit, tak to vadit nebude. Ona může jít z každé pozice. Loni vodila, protože v ní nikdo neviděl lídra, nepočítali s tím, že má až takový potenciál a nechali ji utéct. Letos to bude úplně jiný dostih.“
Jaké to pro vás letos bude? Těsně před loňským dostihem jste v paddocku bez známek stresu uvolněně žertoval…
„Loni jsem byl úplně v pohodě. Užíval jsem si to. Nebyl žádný tlak, nikdo nepočítal, že vyhrajeme. Letos už je to zodpovědnost. Jsme obhájci. Majitel počítá s tím, že by kůň měl vyhrát. Už to není tak jednoduché. Loni, kdyby se nevyhrálo, nic by se nestalo. Letos by to byla prohra.“
Jak jste vlastně přišli na to, že z téhle klisny může být hit pro Velkou pardubickou?
„Byl to kůň, který vyhrával ve Francii, proto ho pan Trávníček zakoupil. Ve Francii ale vyhrávala na kratších distancích, nikdo nepočítal, že by mohla vyhrát i na trati 6900 metrů při Velké pardubické. Myslím, že trenéři, kteří ji trénovali přede mnou, nepřišli na to, že je to kůň na dlouhé vzdálenosti. Já jsem to přečetl jinak. Zkusil jsem to ve Velké pardubické a povedlo se to.“
Kromě skvělého koně, máte k dispozici i přepychové zázemí vašeho tréninkového centra, nakolik vám pomáhají vymoženosti jako koňský bazén nebo chodítko ve slané vodě?
„Používáme to v normálním tréninku, ale i pro rekonvalescenci. Pro trénink to funguje velmi dobře. Koně se v bazénu nekoupají, ale makají. Zlepšují si tam vytrvalost, ale zároveň si vůbec nezatěžují nohy, šlachy, klouby.“