Florbal: Populární i neznámý

Kafka
KafkaZdroj: Barbora Reichová - SPORT
Blesk, ČTK
Florbal

S medailovými sny se dnes přesouvají čeští florbalisté z Ostravy do Prahy. Při cestování mají na domácím mistrovství světa první úplně volný den i bez tréninku.

Během něj už budou přemýšlet jak vyzrát v sobotním semifinále na Finsko, které je spolu se Švédskem největším favoritem šampionátu. Češi se chtějí pokusit o překvapení a doufají, že to bude před zaplněnou O2 Arénou a ve skvělé atmosféře.

Florbal je druhý nejhranější sport v Česku, mezi mládeží je dokonce ještě oblíbenější než fotbal! Ten ale zná každý, zatímco o florbalu toho spousta lidí ví pramálo.

Blesk proto přináší malou exkurzi do světa hry, jejíž mistrovství světa vyvrcholí tento víkend v pražské O2 aréně. Za účasti české reprezentace, která bude bojovat o medaile.

Míček
Je děravý, vyrobený z plastu. Je lehký, po střele se zprvu pohybuje vyšší rychlostí než puk v hokeji (až 180 km/h), tu ale rychleji ztrácí. Povolen je v bílé a »vanilkové« barvě.

Cena: 50 - 60 Kč (hokejový puk: 20 - 50 Kč)


Výstroj

Největší výhoda: stačí dres, trenýrky, stulpny a boty, chrániče se používají jen na holeně. Boty se vyrábějí i speciální, ale stačí indoorové tenisky.

Cena: 1500 - 6300 Kč (hokejová výstroj: 9 000 - 30 000 Kč)


Hokejka

Je umělohmotná, s nasazovací čepelí, která se k držadlu šroubuje a je tvořená z plastové mřížky. Délka hole pro dospělé činí 90 - 105 centimetrů.

Cena: 120 - 5 000 Kč (hokejová hůl: 300 - 12 000 Kč)


Hřiště

Hraje se v krytých tělocvičnách a halách, na povrchu z tarkettu. Rozměry jsou 20x40 metrů, na rozdíl od hokeje a hokejbalu nemá pásma a mantinely jsou vysoké jen 50 cm.

Gólman

Nepoužívá hokejku, chytá jen tělem a rukama. Používá florablovou masku, rukavice podobné fotbalovým, vestu a polstrované kalhoty.

Branka

Je menší než hokejová, měří 115 x 160 centimetrů. Ve florbale jsou dvě brankoviště: malé (v něm nesmí stát nikdo kromě brankáře) a velké (za ním už brankář nesmí chytit míček do ruky).

VIDEO: Freestyle



Co je florbal?
- mnohé hráče rozčiluje termín »hokej pro ty, kteří neumějí bruslit«

-
vznikl v USA, ale proslavil se až díky Švédsku

-
pravidla v různých zemích se lišila, ke sjednocení došlo v roce 1986

-
hraje se jako hokej na 1 brankáře, 2 obránce a 3 útočníky

-
podle pravidel je bezkontaktní, zakázáno je i zvednout soupeři hůl

-
zápas trvá 60 minut, dělí se na 3 třetiny po 20 minutách

-
v Česku je co do počtu registrovaných hráčů druhým nejpopulárnějším sportem (po fotbale)

-
podle výzkumů je nejhranějším sportem mezi mládeží do 18 let

Další příbuzné sporty

Lední hokej:
Královský sport této kategorie, který inspiroval rozvoj florbalu. Jeho nevýhodou je horší dostupnost. A taky regionální omezení - ve státech, kde neviděli přírodní led, se sotva chytne.
Pozemní hokej: Celosvětově je nejspíš populárnější než lední hokej, hlavně díky miliardové Indii a okolním lidnatým zemím. Hraje se na trávníku v počtu hráčů 11 proti 11.

Hokejbal:
Sport mnohem podobnější lednímu hokeji než florbal. Hraje se s podobnou výstrojí, na stejné branky, mantinely i pásma, ale v botách a s oranžovým plastovým míčkem.

In-line hokej:
Hraje se na kolečkových bruslích s odlehčeným plastovým pukem. Ve světě jsou 2 asociace (IIHF a FIRS) a podle toho i různá pravidla - v IIHF podobná lednímu hokeji a ve FIRS s menšími brankami a bez ofsajdů.