Sílu házenkářského Španělska, dnešního prvního protivníka českého týmu na EURO v Chorvatsku, nejlépe dokládají medaile. (ilustrační foto)
TOP VIDEA
Dukla - Plzeň: Penalta pro Viktorii. Petržela ji vybojoval a Krmenčík proměnil - 1:3 Dukla - Plzeň: Penalta pro Viktorii. Petržela ji vybojoval a Krmenčík proměnil - 1:3
RENTGEN: Zvládne Slavia v nové sezoně lépe Trpišovského styl fotbalu? RENTGEN: Zvládne Slavia v nové sezoně lépe Trpišovského styl fotbalu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z CHORVATSKA | Z posledních pěti šampionátů třikrát na bedně. Stačí? Sílu házenkářského Španělska, dnešního prvního protivníka českého týmu na EURO v Chorvatsku, nejlépe dokládají medaile. A také jména zaměstnavatelů jednotlivých hráčů. Všechno top kluby. „Trošku omladili, ale kvalita zůstala,“ uvedl český kouč Jan Filip.Byť mužstvo kouče Jordiho Ribery prochází generační výměnou s výhledem na olympijské hry 2020, zůstává obrem a jedním z favoritů turnaje. Češi pro ně mají být chutný předkrm před hlavním chodem. „Vynikají vysokou taktickou vyspělostí,“ podotkl druhý reprezentační trenér Daniel Kubeš. „Jejich velmi kvalitní hráči jsou schopní se v herních situacích rozhodovat správně. To je nejsilnější stránka Španělů,“ doplnil.

„Los Hispanos“ čili Hispánci, jak se výběru z Pyrenejského poloostrova přezdívá, dorazili do Varaždínu naplněni motivací. Mají v plánu napravit páté místo na loňském MS a neúčast na olympiádě v Rio de Janeiro. Zároveň světoví šampioni z roku 2013 obhajují stříbro z předchozího EURO. To je turnaj, který dosud nikdy v historii nevyhráli. V galerii úspěchů se blyští „jen“ čtyři stříbra a dva bronzy. Takže další výzva.

V kádru zůstává i po odchodu několika mazáků prvotřídní jakost. „Možná už nejsou jako dřív, ale pořád mají top hráče a ten mančaft funguje,“ vystihl Ondřej Zdráhala, střední spojka ze švýcarského St. Gallenu. V čele španělské kavalerie stojí šestatřicetiletý veterán z Barcelony Raúl Enterrios, poslední hrající pamětník světového titulu v roce 2005. Dnešní duel pro něj bude 44. na mistrovství Evropy, čímž vyrovná rekord svého bratra Alberta. „Turnaj může vyhrát hodně týmů. Rok od roku je to složitější, naši protivníci jsou stále silnější,“ uvedl Enterrios, nejužitečnější hráč minulého EURO v Polsku.

Osobnosti tradičního favorita hledejte i v bráně. Dvojice Gonzalo Perez de Vargas- Rodrigo Coralles patří k elitě. Nechává zapomenout na legendárního golema Arpáda Šterbika, jemuž závěrečná nominace unikla. Své nástupce označil za nejlepší gólmany na světě. „Už jsem získal stříbro a bronz. Chci být na pódiu také na konci tohoto mistrovství,“ prohlásil Gonzalo Perez de Vargas, opora FC Barcelona. Do Chorvatska nevzal kouč Ribera ani Víctora Tomáse, jedno z nejlepších evropských křídel poslední dekády. Bývalý kapitán týmu pak jeho rozhodnutí veřejně kritizoval.

Současnost patří jiným. Třeba sourozencům Danielovi a Alexovi Dujšebajevovým, potomkům slavného střelce Talanta Dujšebajeva. „Jsou mladí, ale velmi kvalitní,“ podotkl Filip. Defenzivu drží Gedeon Guardiola a Virran Morros. „Na levém křídle je Rivera. Na spojkách Enterrios, Sarmiento. To jsou výborní a zkušení hráči,“ upozornil Filip. Tři křídla Španělé před vrcholem sezony vyměnili, ovšem o sílu a nejvyšší ambice nepřišli. „Trošku omladili, ale na zásadních pozicích mají vynikající hráče,“ dodal český trenér.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze