Návrat na trůn po šesti letech. Norky obrátily finále MS s Francií

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Norské házenkářky se po šesti letech vrátily na světový trůn. Ve finále šampionátu ve Španělsku porazily po obratu ve druhém poločase olympijské vítězky z Francie 29:22. Celkově čtvrtý titul mistryň světa po letech 1997, 2011 a 2015 přidaly Seveřanky k loňskému evropskému, který byl osmý v pořadí, a k srpnovému bronzu z tokijské olympiády. Bronz získaly v Granollers dánské házenkářky po vítězství 35:28 nad domácími obhájkyněmi stříbra.

Zápas o zlato byl reprízou posledního finále ME, oba týmy se také utkaly o světový titul na předminulém šampionátu v roce 2017, kde byly úspěšnější Francouzky.

Také tentokrát se zápas vyvíjel lépe pro olympijské šampionky. V první půli měly při osmiminutovém střeleckém půstu soupeře až šestigólový náskok a poločas vyhrály o čtyři branky. Po změně stran je samotné ale postihl více než jedenáctiminutový výpadek. Rozjeté Norky jim dovolily dát jen šest gólů a udržely jako jediné neporazitelnost na turnaji.

Na zlikvidování manka se v úvodu druhého poločasu podílela čtyřmi z celkových svých šesti gólů nejlepší střelkyně zápasu Henny Reistadová. Francouzské střelkyně navíc často troskotaly na skvěle chytající Silje Solbergové.

Dánky získaly první medaili od roku 2013, kdy skončily na turnaji v Srbsku rovněž třetí. Dočkaly se po osmi letech vůbec prvního cenného kovu z velkého šampionátu. Mezitím v roce 2016 a vloni nezvládly souboje o třetí místo na mistrovství Evropy.

Tentokrát měly Dánky duel o bronz ve své moci od závěru druhého poločasu, v němž se ujaly až čtyřgólového vedení, a pod vedením autorky sedmi branek Louise Burgaardové už obrat nepřipustily.

Finále
Norsko - Francie 29:22 (12:16)
Nejvíce branek: Reistadová 6, Mörková, Bredalová Oftedalová a Brattstetová Daleová po 5 - Pineauová 4, Foppaová 3.

O 3. místo
Dánsko - Španělsko 35:28 (16:13)

Konečné pořadí: 1. Norsko, 2. Francie, 3. Dánsko, 4. Španělsko, 5. Švédsko, 6. Brazílie, 7. Německo, 8. Rusko, 9. Nizozemsko, 10. Maďarsko, 11. Japonsko, 12. Srbsko, 13. Rumunsko, 14. Korea, 15. Polsko, 16. Rakousko, 17. Slovinsko, 18. Chorvatsko, 19. Česko, 20. Portoriko, 21. Argentina, 22. Černá Hora, 23. Kongo, 24. Kazachstán, 15. Angola, 26. Slovensko, 27. Tunisko, 28. Kamerun, 29. Paraguay, 30. Uzbekistán, 3. Írán, 32. Čína.