Velká cena Austrálie formule 1 se nepojede. Člen McLarenu je nakažený | iSport.cz
13. března 2020 • 07:04

Velká cena Austrálie formule 1 se nepojede. Člen McLarenu je nakažený

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
SE SIMONOU v karanténě: Šimon Hrubec promluvil o koronaviru. V Číně média neukazují všechno, říká
Sportovci na sítích: vaření s hokejkou nebo speciální leg day
VŠECHNA VIDEA ZDE

Velká cena Austrálie formule 1, která měla v Melbourne odstartovat dnešními tréninky, se neuskuteční. Úvodní závod nové sezony mistrovství světa byl zrušen poté, co byl u jednoho z členů stáje McLaren objeven koronavirus. Ve společném prohlášení o tom informovala Mezinárodní automobilová federace a vedení šampionátu. V ohrožení nyní navíc může být i zbytek sezony.„Víme, že pro tisíce fanoušků, kteří se na závod chystali, je to zklamání, ale všichni jsme se shodli, že na prvním místě je bezpečí členů formule 1 a všech okolo. Důležité je i to, aby se závodilo za férových podmínek pro všechny,“ uvedlo vedení šampionátu na oficiálním webu.

Jezdci zrušení uvítali. „Jde o vážnou věc, lidé umírají každý den, spousta jich je nakažených a i ti, co nejsou, jsou tím nějakým způsobem zasažení,“ uvedl šestinásobný mistr světa a obhájce titulu Lewis Hamilton z Mercedesu. „Je to jednoznačně správné rozhodnutí a myslím, že to každý pochopí,“ přidal domácí pilot Daniel Ricciardo z Renaultu.

Koronavirus a sport ONLINE: vše o odložených zápasech, zrušených sezonách a nakažených sportovcích ZDE >>>

Formule už kvůli novému typu koronaviru, kterým se ve světě nakazilo asi 130 tisíc osob a zemřelo na něj téměř 5000 lidí, odložila čtvrtý závod ročníku v Šanghaji, protože právě v Číně loni v prosinci nákaza začala. Nová sezona by nyní měla odstartovat za týden Velkou cenou Bahrajnu, kde se však pojede bez diváků.

Ani to však není jisté, protože podle šéfa formule 1 Chase Careyho je nyní v ohrožení celý šampionát. „Je těžké odhadovat budoucnost. Situace se neustále mění a je úplně jiná než před dvěma dny nebo před týdnem. Takže předpovědět teď nejde vůbec nic,“ řekl Carey novinářům v Melbourne.

Závod v Austrálii byl zrušen poté, co dalších 14 členů McLarenu bylo v Melbourne umístěno do karantény. Neobešlo se to ale bez komplikací. Chvíli před zrušením ještě domácí pořadatelé v médiích ujišťovali fanoušky, že se závod pojede podle plánu.

Stovky příznivců proto dorazily k areálu, kam už je ale organizátoři nepustili, protože australská vláda mezitím upřesnila, že pokud se bude závodit, tak pouze bez diváků. Následně byla Velká cena zrušena definitivně, nicméně pořadatelé ještě doufají, že se jim s vedením formule podaří domluvit na náhradním termínu.

Vzhledem k šíření nákazy ale nepůjde o nic snadného, zejména když bezpečnostní opatření přijatá kvůli nákaze komplikují situaci i kolem dalších Velkých cen. Ohroženy jsou závody ve Vietnamu, Španělsku nebo Nizozemsku, kde zakázali sportovní akce s účastí nad 100 lidí.

K chaosu v Melbourne přispělo i několikahodinové zpoždění, se kterým formule zrušení závodu zveřejnila. Někteří piloti včetně čtyřnásobného mistra světa Sebastiana Vettela z Ferrari nebo Kimiho Räikkönena z Alfy Romeo přitom už mezitím odletěli z Austrálie domů.

Velká cena Austrálie je zrušená
Velká cena Austrálie je zrušená

 

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, na další vývoj se čeká u fotbalové Fortuna ligy. Minimálně do konce dubna se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče * Herní myši na Heuréka.cz

Články odjinud


Články odjinud