Hamilton vs. Schumacher: obodovali jsme oba giganty, kdo je lepší? | iSport.cz
27. října 2020 • 11:50

Hamilton vs. Schumacher: obodovali jsme oba giganty, kdo je lepší?

Vstoupit do diskuse
4
 • Zkusili jsme porovnat Lewise Hamiltona a Michaela Schumachera. Kdo je lepší? Zkusili jsme porovnat Lewise Hamiltona a Michaela Schumachera. Kdo je lepší?FOTO: Profimedia.cz

  Je to nevděčná otázka, na niž vám dá každý jinou odpověď. Přesto je to v současné F1 téma číslo 1! Lewis Hamilton ukořistil o víkendu rekordní 92. vítězství a překonal tím v žebříčku dosavadního krále Michaela Schumachera. Přejímá od něj ale i titul nejlepšího pilota dějin? Tak snadné to není. A ani nebude. Jezdili každý v jiné době, s jinými vozy, proti jiným soupeřům, a pouhá čísla tuhle historickou polemiku nemohou spravedlivě vyřešit. Pokusme se tedy alespoň o určité srovnání obou gigantů.

 • Pracovní „tilt“

  Hamilton 9

  Schumacher 10

  Michael Schumacher odpočívá během závodu formule 1Foto Profimedia.cz

  Není to žádný flink, ale aby v tomto ratingu stál Lewis Hamilton po boku Michaela Schumachera… Inu, na to je trochu „bohémek“. Němcův perfekcionalismus byl legendární, už než odešel do Ferrari… A tam ho povýšil ještě na nový level.

  „Lewis je velký profesionál. Zapálený a oddaný, ale Michael v sobě měl ještě onen smysl pro detail, který Lewis v této době nepotřebuje,“ říká šéf F1 Ross Brawn. První stále tlačil na testovací jezdce, ten druhý je zase ponořen do dat. A i osobnostmi jsou odlišní: Schumacher byl spíše tichý typ chránící si soukromí, Hamilton je extrovert, který svůj život sdílí na kdejaké sociální síti. Motivovat však umí oba!

 • Jezdecké schopnosti

  Hamilton 10

  Schumacher 10

  Šampion Lewis Hamilton

  Stará pravda v F1 zní: vítězíte, pokud máte nejrychlejší vůz. A nejrychlejší vůz máte proto, že jste právě nejlepší. Zatímco Schumacher jako pilot Ferrari uspěl v o dost vyrovnanějších bitvách s McLarenem než nyní Hamilton se zbytkem světa, občas mu škodila přílišná agresivita. V tomhle je to zase Brit, který je o chloupek dál.

  „V jízdě jeden proti jednomu je nejlepší. Lepší než Michael nebo Ayrton Senna. Málokdy havaruje, protože se soustředí na řízení i auto vedle sebe,“ míní bývalý pilot Eddie Irvine. A Jenson Button dodává: „Za mě je Hamilton nejférovější jezdec, proti kterému jsem závodil. Nedělá žádné špinavosti.“ Jenže také je pravda, že za poslední roky ani moc závodů „na hranu“ nezažil.

 • Temperament pod tlakem

  Hamilton 10

  Schumacher 7

  Osudný moment, kdy Schumacher najel do Villeneuvea. Zákeřný manévr se Němcovi nevyplatilOsudný moment, kdy Schumacher najel do Villeneuvea. Zákeřný manévr se Němcovi nevyplatilFoto repro youtube

  Michael Schumacher je legenda. Bezesporu. Ale na trati se měnil v pana Hydea. V roce 1997 třeba trefil v přímé bitvě o titul Jacquese Villeneuva. V Monaku 2006 úmyslně zablokoval v kvalifikaci trať. A před 10 lety nahnal i Rubense Barrichella v rychlosti 300 km/h k zídce.

  „Udělal pár stupidit, které byly neomluvitelné,“ prohlásil bývalý pilot Nick Heifeld. Naopak, tyto excesy v Hamiltonově CV nenajdete. „Být velkým šampionem je ovšem víc, než jen vítězit v závodech,“ připojil se proto Villeneuve. Ba co víc, i v psychologických válkách vítězí spíše Brit. Jako proti Niku Rosbergovi.

 • Jízda na mokru

  Hamilton 10

  Schumacher 10

  Monopost Benetton B194, ve kterém Schumacher získal první titul mistra světa formule 1Monopost Benetton B194, ve kterém Schumacher získal první titul mistra světa formule 1Foto Profimedia.cz

  Těžký kalibr a zřejmě důstojná remíza. Ne nadarmo se Schumacherovi svého času přezdívalo Regenmeister a Hamilton právě v téhle dovednosti tak poctivě studoval umění Ayrtona Senny. „V těchto podmínkách jezdí jak z jiného světa,“ chválil Brita šéf stáje Mercedes Toto Wolff po letošní deštivé kvalifikaci v Rakousku, kdy zbytek pole zničil o 1,2 vteřiny a víc.

  Jenže on i Schumi dovedl na mokru zázraky. Ikonický je třeba jeho první triumf ve Ferrari v roce 1996, kdy závod v marastu dokončilo jen šest vozů, ale on vyhrál s trhákem 45 vteřin. „Na vodě byl úžasný,“ smeká Damon Hill.

 • Technická zdatnost

  Hamilton 8

  Schumacher 10

  Michael Schumacher

  Není to ani Britova chyba – tohle je evoluce. Zatímco Schumacher znal na svých vozech každý šroub, Hamilton je vnímán víc jako pilot počítače než bestie s názvem F1. „Michael pracoval v éře, kdy byla analýza dat horší, takže jezdcův vliv byl větší. Dnes vyjdete z kokpitu a inženýr vám hned určí chování auta v každé zatáčce, takže pilot už toho nemá moc co říct,“ vysvětluje Brawn.

  Ne že by se Hamilton jen vozil. Naopak. Způsob jejich práce je podobný. „U Michaela nezáleželo na tom, o kolik věcí jste ho požádali; poskládal to dohromady. A u Lewise je to stejné. Dělá to často, aniž by si toho někdo všimnul. Odlišní jsou až mimo vůz,“ všiml si šéfinženýr Mercedesu Andrew Shovlin.

 • Kvalifikace

  Hamilton 10

  Schumacher 9

  Lewis Hamilton si Angely Cullenové nesmírně vážíFoto Profimedia.cz

  I tohle měl být Schumacherův výsostný rekord: 68 pole positions. Jenže podívejte se teď – Lewis Hamilton ho překonal už o rovných 29 kusů, a to má ještě na svém kontě o 44 startů méně! A jeho úspěšnost pole positions 37,02 %? V tomto ho z novodobé éry zdolává jen Ayrton Senna (40,1 %).

  „Je pravda, že Michaelova kvalifikační bilance není tak dobrá, ale o to lepší pak byl v závodech,“ připomíná Damon Hill. A ano, dá se namítat, že Hamiltonův Mercedes je teď odskočený. Jenže hned 26 kvalifikací vyhrál už v McLarenu, zatímco Schumacher jich Ferrari uzmul v Benettonu „jen“ deset.

 • Odkaz

  Hamilton 8

  Schumacher 10

  Michael Schumacher

  Jsou nejlepšími piloty svých generací, přesto marná sláva: když řeknete Schumacher, jeho jméno rezonuje přece jen silněji. Je symbolem F1. Je i symbolem slavného Ferrari. „Pro mě je pořád o krok dál,“ řekne vám Fernando Alonso. „Na něm jsem vyrostl,“ přidá se Sebastian Vettel.

  A i Wolff poví: „Michael pro mě stojí nade vším. Nicméně on sám řekl, že rekordy jsou od toho, aby se překonávaly. A Lewis ještě neskončil.“ Už teď je Brit v žebříčku 100 nejvlivnějších lidí světa. Vrhá se i do různých mimosportovních aktivit. Velikost jeho odkazu se docení až časem.

 • Celkem bodů podle Sportu

  Lewis Hamilton 65

  Michael Schumacher 66

  Statistické srovnání

  262 Starty 306
  14 Sezony 19
  92 Vítězství 91
  161 Pódia 155
  97 Pole positions 68
  52 Nejrychlejší kola 77
  6 Mistrovské tituly 7
Vstoupit do diskuse
4
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud