12. prosince 2020 • 14:38

Tenhle rekord nechcete. Pérez čekal na první triumf nejdéle ze všech

Autor: ija
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Baník - Zlín 5:1. Demolice neškodných Ševců a další Vrbovo těžké shledání
Bohemians - Olomouc: Matoušek si narazil s Puškáčem a propálil Digaňu, 3:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Od překonávání rekordů má šampionát F1 už nějaký čas Lewise Hamiltona. O minulém víkendu však jeden rekord padl i přesto, že sedminásobný mistr světa a majitel největšího počtu vítězství zrovna kvůli pozitivnímu testu na koronavirus pauzíroval. V kokpitu Mercedesu zaskočil za britského pilota mladý krajan George Russell, v zápisu do rekordních tabulek to však byl Sergio Pérez. Suverénně se dostal na první místo mezi jezdci, kteří na premiérový triumf čekali nejdéle. Plných 189 Velkých cen to nevycházelo, až v neděli v Sáchiru, ve 190. Grand Prix ano. Téhle statistice byste nejspíš vévodit nechtěli. Ačkoli…. Pozdě, ale přece! Nebo: Kdo si počká, ten se dočká. A Pérez se nakonec přece jen dočkal.   Dokáže George Russell nahradit Lewise Hamiltona? Pozná F1 nového vítěze? Málem to tak dopadlo, protože Russell měl obrovskou šanci a jen vinou týmu, který zpackal zastávku v boxech, neprojel cílem jako první.

Nový vítěz tady ale přece jen je, Sergio Pérez! Ještě na konci první kola byl poslední, v cíli ale první ze všech. Jako teprve druhý Mexičan po Pedru Rodríguezovi, který v roce 1967 vyhrál Velkou cenu Jihoafrické republiky a o rok později Grand Prix Belgie. A další rekord, Pérez přinesl první vítězství týmu Racing Point v éře současného názvu (stáj má na kontě čtyři výhry jako Jordan).

Pérez, který ze stáje odchází a nemá jisté angažmá pro další sezonu, čekal na první triumf až do 190. závodu. Druhý v pořadí téhle statistiky, Australan Mark Webber, vyhrál v roce 2009 v Německu ve svém „už“ 130. závodě. Jen pro srovnání, úřadující šampion Lewis Hamilton ovládl už šestý závod, do kterého v F1 nastoupil.

Pérezova cesta, přestože dlouhá, měla nakonec šťastný konec, Mexičan zažil, jak chutná triumf. Jsou ale i tací, kteří se za celou kariéru v F1 opojného pocitu nedočkali. Vévodí jim Ital Andrea de Cesaris, který v letech 1980 až 1984 odstartoval do 208 závodů, ale nikdy nevyhrál. Jeho nejlepším výsledkem bylo druhé místo. Ve stejném žebříčku patří třetí místo Němci Niku Hülkenbergovi a čtvrté Romainu Grosjeanovi z Francie, oba mají na kontě 179 závodů, ale jen čtvrté, respektive druhé místo.

Nejvíc startů před prvním vítězstvím:

1.         190. závod      Sergio Pérez    (Mex.) .         GP Sáchiru 2020

2.         130. závod      Mark Webber (Aus.)              GP Německa 2009

3.         123. závod      Rubens Barrichello (Braz.)    GP Německa 2000

4.         119. závod      Jarno Trulli (It.)                       GP Monaka 2004

5.         113. závod      Jenson Button (Brit.)               GP Maďarska 2006

6.         111. závod      Nico Rosberg  (Něm.)             GP Číny 2012

7.         110. závod      Giancarlo Fisichella (It.)          GP Brazílie 2003

8.         96. závod        Mika Häkkinen (Fin.)              GP Evropy 1997

9.         95. závod        Thierry Boutsen (Belg.)           GP Kanady 1989

10.       91. závod        Jean Alesi (Fr.)                        GP Kanady 1995

Letošní mistrovství světa uzavře o víkendu Velká cena Abú Zabí. 

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud