Salač opět bez bodů, v Rakousku se do cíle nedostal. MotoGP vyhrál Dovizioso

Autor: ČTK, krm
2
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Filip Salač ani při čtvrtém startu po koronavirové pauze v mistrovství světa silničních motocyklů nebodoval. V Rakousku krátce před cílem odstoupil, v tu chvíli byl v třetí desítce průběžného pořadí. Závod Moto3 vyhrál lídr šampionátu Albert Arenas ze Španělska. Královské třídě MotoGP ve Spielbergu vládl italský vicemistr světa Andrea Dovizioso, závod byl po srážce Franca Morbidelliho s Johannem Zarcem ve více než třísetkilometrové rychlosti přerušen a zkrácen na 20 kol.

Po kolizi Morbidelliho a Zarca v osmém kole mělo několik soupeřů velké štěstí, že v zatáčce dokázali bez úhony prokličkovat mezi létajícími troskami jejich strojů. Druhý muž brněnské Velké ceny Morbidelli opustil místo nehody na nosítkách, pozdější televizní záběry ho už však zachytily opět na nohou.

Vicemistr světa z předchozích tří sezon Dovizioso si postupem času vypracoval v čele bezpečný náskok a v šampionátu triumfoval poprvé od loňského prvenství právě ve Spielbergu. Australan Jack Miller v závěru druhé místo neubránil, předjel ho Španěl Joan Mir a připsal si životní výsledek.

Závod nevyšel vítězi kvalifikace Mavericku Viňalesovi, který dojel desátý, ani lídrovi MS Fabiu Quartararovi na osmém místě. Valentino Rossi na dvousté pódium opět nedosáhl, v cíli byl pátý.

Jediný český zástupce v šampionátu Salač odstartoval po kvalifikačním 14. místě z páté řady, dlouho se však na bodovaných pozicích neudržel. Osmnáctiletý jezdec na hondě se pohyboval až v třetí desítce a v předposledním kole závodu Moto3 zajel do boxů.

Závod Moto3 v Rakousku vyhrál Albert Arenas

Po červencovém restartu sezony Salač ještě nebodoval. Jeho nejlepším výsledkem je osmé místo ze zahajovací Grand Prix Kataru před koronavirovou pauzou.

V popředí tradičně vyrovnaného závodu Moto3 se držel celý houf jezdců, nějakou dobu vedl i Jihoafričan Darryn Binder, který přitom startoval až z 22. místa. V závěru o čelo bojovali dva Španělé a Jaume Masiá po ataku krajana Arenase první místo neudržel.

Třiadvacetiletý Arenas vyhrál už třetí z pěti letošních závodů. Před týdnem v Brně byl druhý a v čele šampionátu má náskok 28 bodů před Britem Johnem McPheem.

Ani závod Moto2 se neodjel celý. Přerušil ho těžký pád Hafizhe Syahrina, který ve vysoké rychlosti přeletěl přes havarovaný motocykl dosavadního lídra MS Eney Bastianiniho. Malajsijský jezdec byl po prvním ošetření na trati při nakládání do sanitky při vědomí, podle médií neutrpěl žádné závažné zranění. Zkrácený závod pak vyhrál Španěl Jorge Martín, druhý Ital Luca Marini se ujal vedení v průběžném pořadí šampionátu.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa silničních motocyklů ve Spielbergu:

Moto3: 1. Arenas (Šp./KTM) 37:25,323, 2. Masiá (Šp./Honda) -0,049, 3. McPhee (Brit./Honda) -0,447, 4. Ogura (Jap./Honda) -0,121, 5. Vietti (It./KTM) -0,292, 6. D. Binder (JAR/KTM) -0,275, ...Salač (ČR/Honda) nedokončil.

Pozn.: Ogura a Vietti byli byl zařazeni o jedno místo dozadu, Binder o dvě.

Průběžné pořadí (po 5 závodech): 1. Arenas 95, 2. McPhee 67, 3. Ogura 65, 4. Suzuki (Jap./Honda) 50, 5. Fernández (Šp./KTM) 43, 6. Vietti 41, ...20. Salač 8.

Moto2: 1. J. Martín (Šp./Kalex) 19:24,723, 2. Marini (It./Kalex) -2,195, 3. Schrötter (Něm./Kalex) -4,782, 4. Lowes (Brit./Kalex) -7,249, 5. Vierge (Šp./Kalex) -7,325, 6. Bezzecchi (It./Kalex) -7,771.

Průběžné pořadí MS (po 5 závodech): 1. Marini 78, 2. Bastianini (It./Kalex) 73, 3. J. Martín 59, 4. Lowes 59, 5. Nagašima (Jap./Kalex) 55, 6. Canet (Šp./Speed Up) 43.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 28:20,853, 2. Mir (Šp./Suzuki) -1,377, 3. Miller (Austr./Ducati) -1,549, 4. B. Binder (JAR/KTM) -5,526, 5. Rossi (It./Yamaha) -5,837, 6. Nakagami (Jap./Honda) -6,403.

Průběžné pořadí MS (po 4 závodech): 1. Quartararo (Fr./Yamaha) 67, 2. Dovizioso 56, 3. Viňales (Šp./Yamaha) 48, 4. B. Binder 41, 5. Rossi 38, 6. Nakagami 37.