Bagnaia slaví titul v MotoGP. Šampionem byl už v průběhu závodu, pak vyhrál

Autor: ČTK, adl
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Italský jezdec Francesco Bagnaia obhájil titul mistra světa v královské motocyklové třídě MotoGP. Jeho zisk zpečetil triumfem v závěrečné Velké ceně Valencie, ale šampionem se stal už v průběhu závodu, protože po pádu odstoupil jeho jediný rival v boji o celkový triumf Španěl Jorge Martín. Filip Salač obsadil ve finále sezony 17. místo, vyšel popáté z posledních šesti závodů Moto2 bodově naprázdno a v šampionátu skončil jedenáctý.

Bagnaia měl před poslední Grand Prix sezony čtrnáctibodový náskok. Jistotu obhajoby získal šestadvacetiletý člen týmu Lenovo Ducati poté, co vítěz sobotního sprintu Martín odstoupil po kolizi s krajanem Marcem Márquezem. Ani po obdržení informace, že zisk titul už není v ohrožení, Bagnaia nepolevil a nakonec po velkém souboji s krajanem Fabiem Di Giannantoniem v závěru vybojoval sedmé vítězství v sezoně. Di Giannantonio nakonec o druhou příčku přišel kvůli porušení pravidel o tlaku v pneumatikách. Po třísekundové penalizaci klesl na čtvrté místo.

Vítěz čtyř hlavních závodů v sezoně Martín, jehož doménou byly zejména sprinty, hned v úvodu ve Valencii chyboval při snaze zaútočit na Bagnaiovu vedoucí pozici a propadl se pořadím. Kolize s šestinásobným šampionem MotoGP Márquezem, který po těžkém pádu musel do lékařského centra, měla pro jeho naděje na zvrat v šampionátu fatální následky.

Bagnaia se stal mistrem světa potřetí v kariéře. V roce 2018 ovládl třídu Moto2. V MotoGP absolvoval pátou sezonu, v té předloňské se stal vicemistrem světa.

Salač po startu z osmého místa přišel o šanci na návrat do první desítky pořadí MS v úplném úvodu. Těsně před jednadvacetiletým pilotem týmu Gresini se v prvním kole odehrál pád dvou jezdců, kterému se sice český jezdec vyhnul, ale skončil v kačírku. Na trať se vrátil na 29. místě a přes stíhací jízdu na body nedosáhl. Od 15. pozice ho dělilo skoro sedm sekund.

Na zmíněnou kolizi doplatil i Celestino Vietti, který v minulém závodě odsunul Salače mimo první desítku průběžného pořadí. Italský jezdec v bezpečnostní zóně upadl a závod pro něj skončil. Salač už vzhledem k obrovskému odstupu ale neměl šanci šestibodovou ztrátu smazat.

„Měli jsme smůlu. Po havárii v prvním kole jsem musel vyjet z trati, abych se vyhnul nějakému incidentu, a ztratil jsem spoustu míst. Se závodní rychlostí jsem spokojený. Dělal jsem, co se dalo, a myslím, že jsme odvedli dobrou práci,“ uvedl Salač na webu stáje Gresini, s níž se loučí. „Chtěl bych poděkovat týmu za ty společné dva roky. Byly neuvěřitelné. Některé zážitky si budu pamatovat navždy,“ dodal.

V příští sezoně bude Salač jezdit za belgický tým Marc VDS. Ve druhé sezoně v Moto2 vybojoval devět umístění v první desítce a byl druhý ve Francii, ale závěr sezony měl slabší. Z posledních šesti závodů vybojoval jen dva body za 14. místo v Malajsii. Přesto ziskem 110 bodů výrazně vylepšil loňské dvacáté místo.

V Moto3 se dočkal prvního vítězství v sezoně Ajumu Sasaki z Japonska. Bylo to letos už jeho jedenácté pódiové umístění, dosud byl sedmkrát druhý a třikrát třetí. Třiadvacetiletý jezdec se před odchodem do Moto2 rozloučil s nejslabší třídou třetím triumfem v kariéře. Jistý mistr světa Jaume Masiá ze Španělska zakončil rok 13. příčkou a v konečné klasifikaci získal titul s náskokem pouhých šesti bodů.

Velká cena Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Sasaki (Jap./Husqvarna) 33:03,409, 2. Alonso (Kol./GasGas) -0,082, 3. Ortolá (Šp./KTM) -0,128, 4. Veijer (Niz./Husqvarna) -0,266, 5. Öncü (Tur./KTM) -0,384, 6. Rueda (Šp./KTM) -3,589.

Konečné pořadí (po 20 závodech): 1. Masiá (Šp./Honda) 274, 2. Sasaki 268, 3. Alonso 245, 4. Öncü 223, 5. Holgado (Šp./KTM) 220, 6. Ortolá 187.

Moto2: 1. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) 34:33,384, 2. Canet (Šp./Kalex) -3,986, 3. López (Šp./Boscoscuro) -6,455, 4. Ramírez (Šp./Kalex) -6,476, 5. Čantra (Thaj./Kalex) -7,060, 6. Dixon (Brit./Kalex) -7,864, ...17. Salač (ČR/Kalex) -25,356.

Konečné pořadí MS (po 20 závodech): 1. Acosta (Šp./Kalex) 332,5, 2. Arbolino (It./Kalex) 249,5, 3. Aldeguer 212, 4. Dixon 204, 5. Canet 195, 6. Čantra 173,5, ...11. Salač 110.

MotoGP: 1. Bagnaia 40:58,535, 2. Di Giannantonio (oba It./Ducati) -0,176, 3. Zarco (Fr./Ducati) -0,360, 4. B. Binder (JAR/KTM) -2,347, 5. Fernández (Šp./Aprilia) -4,636, 6. Á. Márquez (Šp./Ducati) -4,708.

Konečné pořadí (po 20 závodech): 1. Bagnaia 467, 2. Martín (Šp./Ducati) 428, 3. Bezzecchi (It./Ducati) 329, 4. B. Binder 290, 5. Zarco 221, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 206.