Štajf bojuje na Rallye Středního východu. Nic těžšího jsem nejel, říká | iSport.cz
Ivo Pospíšil
17. července 2018 • 14:02

Štajf bojuje na Rallye Středního východu. Nic těžšího jsem nejel, říká

Vojtěch Štajf se jako první Čech zúčastní kompletního seriálu Rallye Středního východu
TOP VIDEA
Volá pan Křetínský. Podívejte se na Vrbovu scénku po výhře Plzně Volá pan Křetínský. Podívejte se na Vrbovu scénku po výhře Plzně
DVOJROZHOVOR Rosický a Koller o MS. Co řekli o Hronkovi? Přiveze český tým medaili? DVOJROZHOVOR Rosický a Koller o MS. Co řekli o Hronkovi? Přiveze český tým medaili?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Závodil za polárním kruhem a vedle -30 °C si dával pozor, aby nesrazil soba. Oprašoval též českou stopu na Rallye Panamericana „Ovšem těžší soutěž, než byla tahle, jsem snad v kariéře nejel,“ uznal Vojtěch Štajf po nedávné Libanonské rallye, jež spadá do jeho letošní unikátní výzvy - absolvovat kompletní seriál Rallye Středního východu. A zkusit třeba ukončit letitou vládu Násira Al-Attíji.Je zde čerstvou krví a pro místní stejným rizikem, jako Luděk Sobota alias František Koudelka, když ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje vlétl pod Konopiště. A vytočil i neporazitelného šampiona Stanislava Volejníka v podání Petra Nárožného.

Z Česka až na Střední východ - do písků, skalisek, k ropným věžím a proti katarskému vládci rallye Násiru Al-Attíjovi se letos vydal jezdec Vojtěch Štajf, jenž se v týmu Racing 21 rozhodl (paralelně s MČR) jako první Čech v historii zúčastnit kompletního seriálu Rallye Středního východu.

„Chceme Násira potrápit, pravidelně bodovat a znepříjemnit mu cestu za vítězstvím,“ vyprávěl Štajf. A skutečně jako by představoval Koudelku proti Volejníkovi. Vždyť Al-Attíja tuto soutěž vyhrál už třináctkrát za posledních patnáct let, a pokud uspěje i letos, vyrovná rovněž absolutního rekordmana Mohammeda bin Sulayema ze Spojených arabských emirátů.

Do toho se může pustit snad jen dobrodruh. A Štajf jím bezesporu je.

V lednu 2012 absolvoval za polárním kruhem jako první Čech tzv. Arctic Rallye. Dva roky poté jel po stopách legendárního Jaroslava Juhana Rallye Panamericana ve Střední Americe a nyní se rozhodl kývnout na výzvu mezi arabskými znalci místního terénu a šejky.

Výzvu, kde je česká vlaječka u jeho jména unikátem. Výzvu, kde ho v převážně arabském prostředí naviguje žena - Marcela Ehlová. Navíc na tratích, na něž se prostě v českých podmínkách připravit nedá. „Mají jinou šotolinu než v Evropě, přičemž jsou tam i pouštní zkoušky. Vloni jsem byl v Íránu (skončil tehdy druhý) a kromě jedné erzety, která byla v hornatém úseku, se jelo ve volném terénu. Na cestách, které jsou vyjeté. Taková cesta necesta, takže když se tam něco stane, netrefíte strom nebo barák jako v Evropě, ale jsou z toho havárie, kdy auto jde pětkrát přes střechu. Většinou jsou to ty kolo-střešní kombinace,“ zavzpomínal Štajf.

Nicméně letos už má za sebou tři podniky. V Jordánsku bral druhý největší počet bodů do šampionátu, na Kypru také a v Libanonu skončil pátý, přestože byl rád, že vůbec dojel. Zdejší měřené úseky se totiž odehrávaly na asfaltu, kterému se přezdívá Black Ice (černý led). Kluzký a těžko předvídatelný povrch byl spolu s venkovní teplotou 36 °C drsnou výzvou.

„Nechci, aby to znělo jako klišé, ale já jsem skutečně ve své sportovní kariéře tak těžkou soutěž nejel. Na některých erzetách to bylo hotové peklo. Neměl jsem zkušenosti s tímto typem asfaltu a stále jsem hledal optimální brzdné body na průběžně se měnícím gripu našich pneumatik. Bylo to šílené a často jsme v autě prožili horké chvilky,“ uznal pilot opírající se i o zkušenosti ze Silk Way Rallye, na níž před sedmi lety v roli navigátora pomohl Aleši Lopraisovi k triumfu.

Zatím se tedy v šampionátu drží dál na druhém místě právě za Al-Attíjou, na něhož ztrácí po půlce sezony 32 bodů. Zkusí mu cestu za 14. titulem ještě víc zkomplikovat? Další podniky ho čekají v Íránu, Kuvajtu a nakonec v Al-Attíjově Kataru.

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Vstupenky Tabulka Stadiony Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi narazí ve skupině B postupně na Švédsko, Norsko, Rusko, Lotyšsko, Itálii, Rakousko a Švýcarsko. Favority skupiny A jsou Kanada, USA a Finsko.

Hokejová extraliga 2018/2019Play off * Baráž o extraligu * VIDEO a SESTŘIHY

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavby

Články odjinud


Články odjinud