Linka s atlety, kteří budou reprezentovat Českou republiku na olympijských hrách v Tokiu, je právě na cestě do Japonska. Obavy, aby se v letadle nešířil koronavirus, panují. Stejně tomu totiž bylo u speciálu, v němž se nejspíš nedodržovala veškerá opatření. Prvním pozitivním byl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček, následně se nákaza potvrdila u trenéra Simona Nausche, stolního tenisty Pavla Širučka a plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče s Markétou Nausch Slukovou. Rozhodnutí neprodělat vakcinaci ale Voráčkovi atleti nevyčítají. Třeba premiér Andrej Babiš naopak ano.
Veřejnosti vadí zejména fakt, že ortoped Vlastimil Voráček vyrazil na Hry, přestože nebyl očkován. „Všude přesvědčujeme lidi, aby se naočkovali. A tady lékař naší delegace není naočkován. Je to hlavně nefér vůči sportovcům, kteří bohužel asi nebudou moci nastoupit,“ uvedl například premiér Andrej Babiš.
Atleti, kteří se na olympiádu chystají, mají ale odlišný názor. „Sám nejsem očkovaný, snažím se dělat maximum. Asi už jsem něco málo prodělal, naštěstí to nebylo nic vážného. Věřím ve svoji imunitu a zdravej rozum,“ tvrdí koulař Tomáš Staněk. „Doufám, že když budu dodržovat všechny protokoly, mít všude roušku a nedostávat se do kontaktu s ostatními, tak to bude v pohodě a předvedu dobrý výkon.“

Stejně se na situaci dívají i běžci Kristiina Mäki a Pavel Maslák. „Je to každého věc, jestli se nechá očkovat, nebo ne. Jsou i případy, že naočkovaní lidi se taky nakazí, takže to podle mě nemá takový vliv,“ tvrdí finská rodačka reprezentující Českou republiku. „Je to jeho věc a názor, jestli se nechá očkovat nebo ne,“ souhlasí Maslák.
Že sportovci se pro vakcíny nehrnuli, potvrzují i slova Nikoly Ogrodníkové. Oštěpařka z Ostravy totiž prozradila, že ani ona se nenechala očkovat. „Každý je svobodný sám za sebe a s očkováním se může rozhodovat, jak chce. Nikoho neodsuzuji a přiznám se, že taky nejsem očkovaná,“ řekla třicetiletá atletka.
Zprávy ze dne 2. srpna 2021
BASKETBAL: Kanaďanky, které ve skupině skončily za Španělskem a Srbskem, nakonec do čtvrtfinále nepostoupily, protože tabulku třetích týmů ovládla po vítězství 96:69 nad Portorikem Austrálie. Vicemistryně světa potřebovaly k jistotě postupu vyhrát o 25 bodů a na požadovaný rozdíl se dostaly třemi body v poslední půlminutě. Skupinu C vyhrály Číňanky po vítězství v duelu neporažených týmů nad Belgií 74:62.
ATLETIKA: Soutěž diskařek ovládla v Tokiu Američanka Valarie Allmanová hned prvním pokusem dlouhým 68,98 metru. Závod po dvou sériích přerušil déšť a po návratu do okruhu už ji nikdo nepřehodil. Stříbro získala překvapivě Němka Kristin Prudenzová a bronz mistryně světa z Dauhá Yaimé Pérezová z Kuby. Před pěti lety v Riu de Janeiro Pérezová neunesla tíhu finále a po vyhrané kvalifikaci měla tři neplatné pokusy, to si tentokrát pohlídala.

ATLETIKA: Sifan Hassanová z Nizozemska vyhrála na olympijských hrách běh na 5000 metrů v čase 14:36,79 minuty a získala první ze tří zlatých medailí, které má v Tokiu v plánu. Už na mistrovství světa v Dauhá v roce 2019 získala zlatý double, teď si ještě přidala právě závod na pětikilometrové trati.
Hassanová postoupila z ranního rozběhu na 1500 metrů, ale pád v úvodu druhého kola, po němž musela dohnat třicetimetrovou ztrátu, ji musel stát hodně sil. Ve finále na 5000 metrů se držela v závětří a spoléhala na svůj finiš. Ten ji opět nezklamal. Dvě stě metrů před cílem šla do čela a soupeřky jako by se zastavily.

