Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 24. července 2021
ŠERM: Čínská šermířka Sun I-wen vyhrála v Tokiu soutěž kordistek a po stříbru a bronzu z Ria de Janeiro zkompletovala olympijskou medailovou sbírku.
Ženy - kord:
Finále: Sun I-wen (Čína) - Popescuová (Rum.) 11:10,
o 3. místo: Lehisová (Est.) - Murtasajevová (Rus.) 15:8,
další pořadí: 5. Kong Man Wai (Hongkong), 6. Isolaová (It.), 7. Běljajevová (Est.), 8. Fiamingová (It.).
PLAVÁNÍ: Česká štafeta na 4 x 100 metrů volným stylem ve složení Anika Apostalon, Barbora Janíčková, Simona Kubová, Barbora Seemanová bohužel neuspěla a do finále z posledního místa druhé rozplavby nepostoupila. S časem 3:42,40 obsadila celkově 14. místo.
Rozplavby s českou účastí:
Ženy - 4x100 m v. zp.: 1. Austrálie (O'Callaghanová, Harrisová, Wilsonová, Campbellová) 3:31,73, ...14. ČR (Seemanová, Horská, Janíčková, Apostalon) 3:42,40 - nepostoupila do finále.
PLAVÁNÍ: České plavkyně jdou do akce, čeká je štafeta na 4 x 100 metrů volným stylem. Sledujte závod ONLINE na iSport.cz.
4 x 100 m volným stylem: Seemanová, Kubová, Apostalon, Janíčková (14:20 ONLINE ZDE>>>)
Srbský tenista Novak Djokovič ukázal, jak je pružný. Připravuje se snad i na gymnastiku?
TENIS: Srbský tenista Novak Djokovič zahájil v Tokiu boj o vytouženou zlatou olympijskou medaili hladkou výhrou 6:2, 6:2 nad Hugem Dellienem z Bolívie. Velkou bitvu zvládnul Chorvat Marin Čilič, jenž v třetím setu ztratil náskok 5:0 a 40:0 na servisu soupeře. V závěru sady s Brazilcem Menezesem nevyužil hned osm mečbolů, ale nakonec uspěl v tiebreaku, když proměnil celkově 11. mečbol. Úspěch slaví i turnajově druhý nejsilnější tenista Daniil Medveděv, který si poradil s Kazachstáncem Bublikem.
Muži: Dvouhra - 1. kolo:
Carreňo (6-Šp.) - Sandgren (USA) 7:5, 6:2, Čilič (Chorv.) - Menezes (Braz.) 6:7 (5:7), 7:5, 7:6 (9:7), Djokovič (1-Srb.) - Dellien (Bol.) 6:2, 6:2, Karacev (11-Rus.) - Paul (USA) 6:3, 6:2, Sonego (13-It.) - Daniel (Jap.) 4:6, 7:6 (8:6), 7:6 (7:3), Humbert (14-Fr.) - Andújar (Šp.) 7:6 (7:3), 6:1, Fognini (15-It.) - Sugita (Jap.) 6:4, 6:3, Nagal (Indie) - Istomin (Uzb.) 6:4, 6:7 (6:8), 6:4, Kecmanovič (Arb.) - Majchrzak (Pol.) 6:4, 6:2, Gerasimov (Běl.) - Simon (Fr.) 4:6, 6:3, 6:4, Medveděv (2-Rus.) - Bublik (Kaz.) 6:4, 7:6 (10:8), Davidovich (16-Šp.) - P. Sousa (Portug.) 6:3, 6:0, Millman (Austr.) - Musetti (It.) 6:3, 6:4, Basilašvili (Gruz.) - Carballés (Šp.) 6:3, 6:2.


JUDO: Naohisa Takato získal pro domácí Japonsko první zlato z olympijských her v Tokiu. Ve finále kategorie do 60 kg porazil Jang Jüng-wej z Tchaj-wanu.
Muži - do 60 kg:
1. Takato (Jap.), 2. Jang Jüng-wej (Tchaj-wan), 3. Smetov (Kaz.) a Mkheidze (Fr.), 5. Tsjakadoea (Niz.) a Kim Un-čin (Korea), 7. Lesjuk (Ukr.) a Čchvimiani (Gruz.).


JEZDECTVÍ: Rakušanku Victorii Maxovou-Theurerovou připravilo o pátý start (nechyběla od LOH v Aténách v roce 2004) v drezuře na olympijských hrách v Tokiu onemocnění koně. Jedenáctiletého valacha Abegglena NRW postihl v dějišti zánět zubu a do soutěže nemůže nastoupit.
JUDO: Distria Krasniqiová z Kosova získala první zlato z judistických soutěží na OH v Tokiu. V kategorii do 48 kg zdolala ve finále domácí Funu Tonakiovou a získala teprve historicky druhé zlato pro Kosovo jako samostatný stát (první v Riu 2016).
Ženy - 48 kg:
1. Krasniqiová (Kos.), 2. Tonakiová (Jap.), 3. Bilodidová (Ukr.) a Munchbat (Mong.), 5. Rišonyová (Izr.) a Costaová (Portug.), 7. Lin Chen-Hao (Tchaj-wan) a Paretová (Arg.).


LUKOSTŘELBA: Zlato ve smíšených družstvech vybojoval korejský pár An San, Kim Če-tok, když ve finále porazil Nizozemce Schlosserovou s Wijlerem.
Smíšená družstva:
Finále: An San, Kim Če-tok (Korea) - Schloesserová, Wijler (Niz.) 5:3,
o 3. místo: Valenciaová, Álvarez (Mex.) - Anagozová, Gazoz (Tur.) 6:2,
další pořadí: 5. Barbelinová, Valladont (Fr.), 6. Kumariová, Džadhav (Indie), 7. Choirunisaová, Salsabilla (Indon.), 8. Bettlesová, Huston (Brit.).
Jak a komu fandí třeba čeští basketbalisté nebo sprinter Pavel Maslák?
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) varoval účastníky her v Tokiu před porušováním hygienických opatření proti šíření koronaviru. Učinil tak v reakci na počínání některých výprav při pátečním slavnostním zahájení. Například týmy Tádžikistánu a Kyrgyzstánu přišly na plochu Olympijského stadionu bez roušek, ochranu úst a nosu nepoužili třeba ani vlajkonoši Palestiny či Iráku.
Šest sportovců a dalších sedm členů italské výpravy muselo v olympijské vesnici do karantény poté, co byli vyhodnoceni jako blízký kontakt novináře, který měl po společném příletu do Tokia pozitivní test na koronavirus. Jména postižených sportovců pořadatelé nezveřejnili, jasné je podle agentury AGI jen to, že se jedná o reprezentanty v boxu, skocích do vody a skateboardingu. Sportovci nejsou v izolaci a mohou v omezeném režimu dál trénovat. Pokud budou mít i nadále negativní testy, nepřijdou ani o start na olympijských hrách.
Výsledky basketbalu 3x3:
Muži:
Polsko - Lotyšsko 14:21,
Čína - Srbsko 13:22,
Rusko - Čína 21:13,
Srbsko - Nizozemsko 16:15,
Lotyšsko - Belgie 20:21,
Japonsko - Polsko 19:20 po prodl.,
15:00 Nizozemsko - Rusko,
15:25 Belgie - Japonsko.
Ženy:
Rusko - Japonsko 21:18,
Čína - Rumunsko 21:10,
Rusko - Čína 19:9,
Rumunsko - Japonsko 8:20,
Itálie - Mongolsko 15:14,
USA - Francie 17:10,
14:00 Mongolsko - USA,
14:25 Francie - Itálie.
TENIS: Po Barboře Krejčíkové slaví postup do 2. kola olympijského turnaje žen i Markéta Vondroušová. Češka ve třech setech zdolala Nizozemku Kiki Bertensovou.
Ženy: Dvouhra - 1. kolo:
Buzarnescuová (Rum.) - Riskeová (USA) 6:7 (0:7), 7:5, 6:4, Vondroušová (ČR) - Bertensová (16-Niz.) 6:4, 3:6, 6:4, Badosaová (Šp.) - Mladenovicová (Fr.) 6:7 (4:7), 6:3, 6:0, Krejčíková (8-ČR) - Dijasová (Kaz.) 5:2 skreč, Petersonová (Švéd.) - Šarífová (Egypt) 7:5, 7:6 (7:1), Šwiateková (6-Pol.) - Barthelová (Něm.) 6:2, 6:2, Pavljučenkovová (13-Rus.) - Erraniová (It.) 6:0, 6:1, Sakkariová (14-Řec.) - Kontaveitová (Est.) 7:5, 6:2, Rybakinová (15-Kaz.) - Stosurová (Austr.) 6:4, 6:2, Golubicová (Švýc.) - Osoriová (Kol.) 6:4, 6:1, Stojanovičová (Srb.) - Hibinová (Jap.) 6:3, 6:3, Friedsamová (Něm.) - Watsonová (Brit.) 7:6 (7:5), 6:3, Fernandezová (Kan.) - Jastremská (Ukr.) 6:3, 3:6, 6:0.


SILNIČNÍ CYKLISTIKA: Pro historicky teprvé druhé ekvádorské zlato v rámci LOH (první medaile z cyklistiky vůbec) dojel Richard Carapaz. Nádherný souboj o stříbrnou medaili o milimetry v závěru uhájil Belgičan Wout van Aert těsně před nedávným vítězem Tour de France Slovincem Tadejem Pogačarem, který bere bronz. Český cyklista Michael Kukrle obsadil v olympijském závodě s hromadným startem 36. místo s desetiminutovým mankem na vítěze. Zdeněk Štybar nedokončil.
Muži - závod s hromadným startem (234 km):
1. Carapaz (Ekv.) 6:05:26, 2. Van Aert (Belg.), 3. Pogačar (Slovin.), 4. Mollema (Niz.), 5. Woods (Kan.), 6. McNulty (USA), 7. Gaudu (Fr.), 8. Urán (Kol.) všichni -1:07, ...36. Kukrle -10:12, Štybar (oba ČR) nedokončil.


