Byl už jen pár dní od momentu, kdy mohl navázat na rodinnou tradici dědečka Borise, který přivezl v roce 1964 z Her v Tokiu stříbrnou medaili. Teď se ale plážovému volejbalistovi Ondřeji Perušičovi všechno obrátilo. Kvůli pozitivnímu testu na koronavirus po příjezdu do olympijské vesnice je v karanténě na izolačním hotelu a jeho účast na turnaji spolu s Davidem Schweinerem je ohrožená.
„První je, že olympiáda je sen každého sportovce, každý by chtěl hrát, zúčastnit se, a to mě samozřejmě moc mrzí. Na druhou stranu v tomhle případě by měla dostat přednost ochrana zdraví. Nejen mého, ale hlavně všech ostatních sportovců a všech účastníků her a lidí, které bych mohl potenciálně ohrozit. To je v tuhle chvíli důležitější věc,“ říká šestadvacetiletý volejbalista. „Nevidím to zatím jako konec světa a rozhodně to neberu nějak tragicky už jen proto, že pro mě osobně bylo daleko důležitější, že jsme se na olympiádu zvládli kvalifikovat a že jsem sám sobě dokázal, že na to mám. To bylo zdrojem největšího uspokojení.“
Uvědomuje si, že pokud s parťákem zasáhne do turnaje, nebude to účast podle představ.
„Hrozí, že si buď nezahraju vůbec, nebo pro náš tým bude touhle situací turnaj zasažený. To je velká komplikace. Ale asi bych to nevyměnil za možnost se na olympiádu kvalifikovat. Mrzí mě, že ta situace nastala zejména vůči mému týmu, ať už vůči spoluhráči Davidovi nebo i trenérům a všem, kdo se na tom podíleli, protože do toho investovali spoustu energie a prostředků,“ líčí Perušič. „Ale tím se dostáváme zase zpátky k tomu, že ochrana zdraví by měla mít přednost. Kde jsem se nakazil a jak k tomu došlo, to by byly jen spekulace, to se asi nikdy nedozvíme. Hlavně doufám, že všichni ostatní sportovci a další členové olympijského týmu, nejen našeho, budou v pořádku a že hry proběhnou pokud možno co nejbezpečněji.“
Pozitivní test má Perušič i přesto, že absolvoval vakcinaci.
„Chtěl bych zdůraznit, že můj případ – byl jsem naočkovaný a snažili jsme se dodržovat hygienické standardy – by neměl sloužit jako střelivo pro zastánce konspiračních teorií. Bohužel někde jsem asi udělal chybu a nakazil jsem se. Je to zejména moje zodpovědnost. A hlavně doufám, že jsem neohrozil někoho dalšího.“
Každopádně přijde o možnost zúčastnit se pátečního slavnostního zahájení. Nástupovou kolekci přesto nenechá jen v kufru. „Samozřejmě slibuju, že se obléknu aspoň symbolicky tady v karanténě. Můžu v něm pochodovat z jedné strany pokoje na druhou.“
Zprávy ze dne 24. července 2021
TENIS: Barbora Krejčíková je ze své olympijské účasti nadšená: „Včera jsem byla i na zahájení, říkala jsem si, že chci jít, i kdyby mě to mělo stát zápasy, je to neskutečný zážitek. Říkám si, jo ty jo, tady jsem vždycky chtěla být, chtěla to zažít.“
Nadšená Krejčíková: Být olympiáda loni, tak tu nejsem. Mám husí kůži - čtěte zde >>>
Svůj vzkaz z karantény poslaly i plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová, které kvůli pozitivnímu testu „Maki“ o olympijský start přišly. „Zatím stále hledáme ta správná slova a sílu, jak se s tímto zklamáním popasovat. Každopádně bychom vám ale chtěly za celý tým moc poděkovat za slova podpory a všechny vaše milé zprávy. Prokousáváme se jimi a alespoň malou útěchou je, že tuto smutnou situaci prožíváte spolu s námi,“ vzkázaly na Facebooku.
Volejbal - výsledky turnaje mužů:
Skupina A:
Itálie - Kanada 3:2 (-26, -18, 21, 18, 11),
09:25 Japonsko - Venezuela,
12:40 Polsko - Írán.
Skupina B:
Brazílie - Tunisko 3:0 (22, 20, 15),
Rusko - Argentina 3:1 (-21, 23, 17, 21),
14:45 USA - Francie.
SPORTOVNÍ STŘELBA: První zlato v historii pro Írán získal Džavád Forúghí, který ovládl soutěž ve vzduchové pistoli. Jednačtyřicetiletý závodník ovládl v Tokiu soutěž ve vzduchové pistoli a výkonem 244,8 bodu stanovil nový olympijský rekord. Druhý skončil se ztrátou 6,9 bodu Srb Damir Mikec. Bronz bral stejně jako před pěti lety v Riu de Janeiro Pchang Wej z Číny. Češi v závodě nestartovali.
Muži - vzduchová pistole:
1. Forúghí (Írán) 244,8, 2. Mikec (Srb.) 237,9, 3. Pchang Wej (Čína), 4. Korostylov (Ukr.) 198,9, 5. Reitz (Něm.), 6. Čang Po-wen (Čína), 7. Saurabh (Indie), 8. Kim Mo-se (Korea).
VZPÍRÁNÍ: Druhé zlato v Tokiu pro Čínu. Úspěch slaví vzpěračka Chou Č'-chuej vyhrála na olympijských hrách úvodní soutěž váhové kategorie do 49 kilogramů a pro Čínu získala v Tokiu druhé zlato.
Vzpírání: Ženy - do 49 kg:
1. Chou Č'-chuej (Čína) 210 kg (trh 94 + nadhoz 116), 2. Mirabaiová (Indie) 202 (87+115), 3. Aisahová (Indon.) 194 (84+110), 4. Fang Wan-Ling (Tchaj-wan) 181 (80+101), 5. Sterckxová (Belg.) 180 (81+99), 6. Monterová (Kuba) 178 (82+96), 7. Michelová (Fr.) 177 (78+99), 8. Pirónová (Dom. rep.) 176 (81+95).

STOLNÍ TENIS: Lubomír Jančařík potvrdil v prvním kole olympijských her v Tokiu roli favorita a přes komplikace v přípravě na zápas porazil Alího Chadrávího ze Saúdské Arábie za půl hodiny hladce 4:0 na sety. V dalším kole jej v neděli čeká Kazach Kirill Gerassimenko, který je ve světovém žebříčku na 46. místě.
TENIS: Češka Barbora Krejčíková postoupila na olympijských hrách v Tokiu do druhého kola. Její kazašská soupeřka Zarina Dijasová úvodní zápas za stavu 2:5 v prvním setu vzdala kvůli zranění nohy. Na kurtu se dnes z českých hráček představí ještě Markéta Vondroušová, která se střetne s Nizozemkou Kiki Bertensovou.


SPORTOVNÍ GYMNASTIKA: Gymnasta David Jessen při svém startu na olympijských hrách v Tokiu spadl v polovině ze šesti svých vystoupení kvalifikace víceboje. Na hrazdu se vracel dvakrát, sestavu docvičil, ale před prázdným hledištěm si za to nemohl vysloužit ocenění fanoušků jako Věra Čáslavská na hrách v Japonsku v roce 1964. „Samozřejmě to mohlo být lepší, ale udělal jsem maximum. Dal jsem do toho všechno, tak nemůžu být naštvaný,“ řekl po nejspíše posledním velkém víceboji kariéry.
Jako Čáslavská! Jessen spadnul, ale docvičil i s „mamkou“: Ztratil jsem se - čtěte zde >>>


BASKETBAL: Francouzská basketbalová reprezentace, která na olympiádě v Tokiu bude jedním ze soupeřů českého mužstva ve skupině, má problémy s koronavirem. Do karantény kvůli kontaktu s nakaženým muselo několik členů realizačního týmu. Podle agentury AP členové realizačního týmu přišli cestou do Japonska do kontaktu s nakaženým člověkem. Francouzský olympijský výbor neupřesnil, o kolik členů jde, uvedl však, že všichni dosud měli negativní testy.
PLAVÁNÍ: V americkém plaveckém týmu se rozproudila debata kvůli očkování. Medailová naděje Michael Andrew jako jediný člen tradičně favorizovaného výběru veřejně oznámil, že nepodstoupil očkování proti koronaviru. Více čtěte ZDE.

ATLETIKA: Jamajská běžkyně Aisha Praughtová-Leerová se nehodlá vzdát startu na olympijských hrách v Tokiu, přestože si na tréninku utrhla meniskus a lékař jí doporučil absolvovat co nejdříve operaci. Bývalá vítězka Her Commonwealthu v běhu na 3000 metrů překážek se chystá závodit na trati 1500 metrů.
STOLNÍ TENIS: Nejmladší účastnice olympiády v Tokiu dvanáctiletá stolní tenistka Hind Zazaová se rozloučila s hrami v prvním kole. Po porážce 0:4 na sety s Liu Jia z Rakouska si syrská reprezentantka pořídila se soupeřkou selfie na památku.

STŘELBA:První zlatou medaili na olympijských hrách v Tokiu vybojovala čínská střelkyně Jang Čchien. Jednadvacetiletá závodnice vyhrála střelbu ze vzduchové pušky před Ruskou Anastasií Galašinovou, která pokazila poslední ránu, a Švýcarkou Ninou Christenovou. Nikola Šarounová obsadila 41. místo.
Ženy - vzduchová puška:
1. Jang Čchien (Čína) 251,8, 2. Galašinová (Rus.) 251,1, 3. Christenová (Švýc.),... v kvalifikaci 41. Šarounová (ČR).


CYKLISTIKA: Michael Kukrle se hned v úvodu závodu dostal do úniku, který silné týmy zřejmě nechají ujet. Mezi přibližně desítkou jezdců je i Slovák Jura Sagan, který má při neúčasti svého slavnějšího bratra volnou ruku.
VESLOVÁNÍ: Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek postoupil na olympijských hrách v Tokiu po druhém místě z rozjížďky přímo do semifinále.