To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 23. července 2021
ZAHÁJENÍ: Stolní tenista Lubomír Jančařík je stále v preventivní izolaci a na slavnostní zahájení tak nemůže, ale jako by tam byl... „I botičky jsem si vzal,“ smál se na Instagramu.


Když se minulý pátek dvaačtyřicetičlenná skupina českých olympioniků vydala směr Tokio, u nikoho nebyly stopy pochybností. Jak se teď ukázalo, cestovat na Hry speciálem pro sportovce žádná výhra nebyla. Hned po příletu do Tokia se vyskytl problém – pozitivní test u lékaře Vlastimila Voráčka. Deník Sport získal informace od jednoho z olympioniků, který popsal čtrnáctihodinový charterový let.Více čtěte ZDE >>
Zprávy ze dne 22. července 2021
Výroky ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha překvapily agenturu Sport Invest, která Markétu Nausch Slukovou zastupuje. „Markéta Sluková netrpí těžším průběhem onemocnění covid-19, neleží v nemocnici na kyslíku, byla dnes jen na kontrole a ulehala ke spánku ve svém pokoji na izolačním hotelu,“ sdělili zástupci agentury pro deník Blesk.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se pro TV Nova také vyjádřil ke složité situaci české výpravy v Tokiu. Podle něj má jedna ze sportovkyň nakažených covidem těžší průběh nemoci a musela být hospitalizovaná. Jednat by se muselo o plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou, protože další tři pozitivní případy se týkaly mužů.
„Pokud vím, tak jedna z těch sportovkyň dokonce má těžší průběh. Nevím, jestli je to pravda, ale myslím, že byla odvezena do nemocnice na podporu kyslíkem,“ řekl Vojtěch doslova v Televizních novinách. „Není to tedy tak, že by ti sportovci byli úplně bez příznaků. Ty příznaky se taky objevují s určitým zpožděním,“ doplnil.
Šéf české výpravy v Tokiu Martin Doktor se ve videu pro Czech Team TV vyjádřil k aktuální situaci: „Není úplně růžová. Stalo se, co se stalo. Snažíme se to vyřešit, pracujeme od rána do večera. Snažíme se udržet sportovce v soutěžích tam, kde to jde. Kde to nejde, je to tragédie. Vím, co sportovci cítí, je to strašný. Ale nedá se nic dělat, musíme bojovat. Zítra je zahájení, máme spoustu sportovců, kteří jsou připravení. Těším se, až je uvidíme přímo v akci.“
Podle něj jsou opatření v Japonsku přísná, zároveň je ale respektuje.
„Je tu strašně těžký systém, Japonci to na můj vkus s karanténou přehnali. Na druhou stranu logicky chrání zdraví lidí a jinak to asi nejde. Teď bojujeme o to, abychom šli dál a co nejvíc podpořili sportovce, kteří tu jsou. Chceme z těchto her odjíždět s pocitem, že byly úspěšné. Snad se to v dobré obrátí,“ tvrdí Doktor.
