To je veliká škoda... Adam Ondra v olympijské premiéře sportovního lezení na medaili nedosáhl a skončil šestý. Kombinaci tří disciplín nečekaně vyhrál Španěl Alberto Ginés před Američanem Nathanielem Colemanem a Rakušanem Jakobem Schubertem, který po vítězství v závěrečném lezení na obtížnost odsunul Ondru z medailových pozic.
Osmadvacetiletý Ondra po čtvrté příčce z úvodního lezení na rychlost skončil v boulderingu až šestý a stejná příčka mu patřila i průběžně. Díky výbornému výkonu v obtížnosti se dlouho držel v čele pořadí poslední disciplíny a živil šanci na některou z medailí včetně zlata. Naději mu ale sebral Schubert, který jako jediný z finálové sedmičky vylezl až na vrchol.
Nejnižší součin všech tří disciplín měl osmnáctiletý Ginés, jenž k vítězství v rychlosti přidal čtvrté místo v obtížnosti a sedmé v boulderingu. Coleman za ním celkově zaostal o dva a Schubert o pět bodů. Až čtvrtý skončil favorizovaný Japonec Tomoa Narasaki, před Ondru se dostal ještě vítěz úterní kvalifikace Francouz Mickaël Mawem.
Ondra, který v kvalifikaci obsadil páté místo, se měl na úvod vyřazovací části rychlosti utkat s Francouzem Bassou Mawemem. Rychlostní specialista a držitel nejrychlejšího olympijského času si ale v závěru kvalifikace natrhl biceps a do finále nenastoupil.
Ondra tak zahájil soutěž sám, časem 7,44 si vylepšil osobní rekord ve své nejslabší disciplíně o dvě setiny. V semifinále srazil dalších 41 setin, ale Ginés byl téměř o půl sekundy rychlejší. Proti vítězi kvalifikace Mickaëlu Mawemovi Ondra poprvé v kariéře stlačil čas pod sedm sekund na 6,86, ale favorizovaný Francouz byl ještě o 39 setin rychlejší. Z Čecha přesto vyzařovala velká spokojenost.
V boulderingu, v němž se Ondra v roce 2014 stal mistrem světa a má i dvě stříbra, první boulder „topoval“ až na druhý pokus, na druhém si jako jediný ze sedmičky finalistů nepřipsal ani zónu. Na třetím všichni včetně Čecha zapsali jen zónu. Na dva topy dosáhl pouze Coleman.
V obtížnosti, z které má tři světové tituly, Ondra dosáhl na kótu 42+ a až do úplného závěru vedl, avšak poslední lezec v soutěži Schubert jej dokázal překonat. Po dílčí druhé příčce měl Ondra konečný součin 48, což stačilo jen na šesté místo.
Výsledky sportovního lezení:
Muži: 1. Ginés (Šp.) 28 (1x7x4), 2. Coleman (USA) 30 (6x1x5), 3. Schubert (Rak.) 35 (7x5x1), 4. Narasaki (Jap.) 36 (2x3x6), 5. M. Mawem (Fr.) 42 (3x2x7), 6. Ondra (ČR) 48 (4x6x2), 7. Duffy (USA) 60 (5x4x3), 8. B. Mawem - nenastoupil.
Zprávy ze dne 24. července 2021
Svůj vzkaz z karantény poslaly i plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová, které kvůli pozitivnímu testu „Maki“ o olympijský start přišly. „Zatím stále hledáme ta správná slova a sílu, jak se s tímto zklamáním popasovat. Každopádně bychom vám ale chtěly za celý tým moc poděkovat za slova podpory a všechny vaše milé zprávy. Prokousáváme se jimi a alespoň malou útěchou je, že tuto smutnou situaci prožíváte spolu s námi,“ vzkázaly na Facebooku.
Zprávy ze dne 23. července 2021
CYKLISTIKA: Stejně jako Michal Schlegel přijde o sobotní olympijský závod cyklistů s hromadným startem kvůli pozitivnímu testu na covid-19 i Simon Geschke. V německé výpravě je prvním olympionikem, pro něhož hry v Tokiu skončily, ještě než začaly. Geschke se o tom dozvěděl jen pár minut před dnešním slavnostním zahájením. Podle organizátorů bylo dnes 19 nových případů spojených s koronavirem.
Prvního nakaženého mezi členy české olympijské výpravy v Tokiu bude možné určit pouze v případě kompletní genotypizace jednotlivých pozitivních záchytů covidu-19. V tiskové zprávě to dnes uvedla Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP), která se šetřením zabývá z pověření ministerstva zdravotnictví. Hygienická stanice nyní monitoruje a sbírá důležité informace, které bude ke své analýze potřebovat.
Organizátoři olympijských her v Tokiu se potýkají s výpadkem dodávek testovacích sad na koronavirus. Podle informací japonské televize NHK proto někteří sportovci ubytovaní v olympijské vesnici nepodstoupili pravidelnou každodenní kontrolu.
Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta uvedl, že koronavirovou kauzu českého týmu na olympijských hrách v Tokiu nemůže vyšetřovat Český olympijský výbor (ČOV), který podle jeho slov chyboval, nýbrž hygienici a představitelé sportovních svazů. Zároveň vyzval ke zklidnění situace a podpoře sportovců.
Jansta o covidové kauze: Doteď jsem otřesený. Změňme ostudu v podporu - čtěte zde >>>
