Vraštil a Šimánek pojedou v Tokiu finále dvojskifu. V závěru pokořili Poláky

Autor: ČTK, apr
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek postoupil na veslařské olympijské regatě do čtvrtečního finále a obsadí v Tokiu nejhůře šesté místo. Čeští reprezentanti vybojovali v dnešním prvním semifinále třetí pozici za suverénními Němci a také za nečekaně dobře finišujícími Uruguayci. Do finále v areálu Sea Forest Water se prosadili jako jediná ze čtyř českých posádek startujících v Tokiu. Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová dnes obsadily na dvojskifu čtvrté místo ve finále B, celkově skončily desáté a zopakovaly výsledek z Ria de Janeiro.

Vraštil se Šimánkem navázali na sobotní postup z druhého místa v rozjížďce a nezastavilo je ani dlouhé čekání na druhý start, který si vyžádala dvoudenní soutěžní pauza způsobená silným větrem v dějišti. V semifinále se pohybovali na čtvrtém a pátém místě, ale pak skončili ve vodě dlouho druzí Norové a čeští veslaři v závěrečných metrech dvoukilometrové trati přespurtovali Poláky.

Vedle nich nečekaně dobře finišovali papíroví outsideři Bruno Cetraro Berriolo a Felipe Kluver Ferreira z Uruguaye, kteří ještě na posledním mezičase byli beznadějně poslední. S velkou převahou zvítězili němečtí favorité a bronzoví medailisté z posledního mistrovství světa Jonathan Rommelmann a Jason Osborne. Z druhého semifinále postoupili irští světoví šampioni Fintan McCarthy a Paul O'Donovan, vicemistři světa Stefano Oppo a Pietro Ruta z Itálie a Belgičané Niels van Zandweghe a Tim Bry.

Antošová s Fleissnerovou svoji poslední jízdu v Japonsku strávily téměř celou na první pozici, ale v závěru neodolaly náporu Australanek, Francouzek a Italek. Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše do finále B ostře nastoupily a všemi mezičasy projely jako první. Až dvousekundový náskok po úvodní pětistovce ale zejména později vítězné Australanky Amanda Batemanová a Tara Rigneyová začaly postupně stahovat a v posledních desítkách metrů se před českou dvojici posunuly i další dvě lodě. Od vylepšení výsledku z předchozí olympiády dělilo Antošovou a Fleissnerovou 31 setin, za Australankami zaostaly o 1,48 sekundy.

Finále A suverénně ovládly favorizované dvaadvacetileté Rumunky Ancuta Bodnarová a Simona Radisová. Letošní evropské šampionky a úřadující vicemistryně světa zvítězily stylem start-cíl před loděmi Nového Zélandu s dvojnásobnou světovou šampionkou Brooke Donoghueovou a Nizozemska.

Mužský dvojskif vyhráli francouzští mistři Evropy Hugo Boucheron a Matthieu Androdias, kteří v nejtěsnějším dojezdu úvodního finálového dne porazili o 0,2 sekundy Nizozemce. Třetí byli čínští úřadující mistři světa Liou Č'-jü, Čang Liang.

Závody čtyřek bez kormidelníků ovládly australské posádky. Lucy Stephanová, Rosemary Popaová, Jessica Morrisonová a Annabelle McIntyreová stejně jako na posledním MS vyhrály souboj s nizozemskou lodí. Zatímco Evropanky startovaly v totožném složení jako před dvěma lety v Ottensheimu, z australského kvarteta zopakovala triumf jen Stephanová. Mužský závod vyhráli Alexander Purnell, Spencer Turrin, Jack Hargreaves a Alexander Hill, který jako jediný seděl před pěti lety ve stříbrné posádce z Ria.

V závodech párových čtyřek byly k vidění nejrychlejší časy všech dob a postaraly se o ně posádky úřadujících mistrů světa. Nizozemci Lucas Uittenbogaard, Abe Wiersma, Tone Wieten, Koen Metsemakers časem 5:32,03 vylepšili sedm let starý neoficiální světový rekord Ukrajinců o 23 setin. Čínské veslařky Čchen Jün-sia, Čang Ling, Lju Jang, Cchuej Siao-tchung deklasovaly zbytek světa s více než šestisekundovým náskokem a časem 6:05,13 ubraly z dosavadního maxima německých veslařek rovněž z roku 2014 přes sekundu a půl.

Výsledky veslování na OH v Tokiu

Muži:

Dvojskif:
1. Boucheron, Androdias (Fr.) 6:00,33, 2. Twellaar, Broenink (Niz.) 6:00,53, 3. Liou Č'-jü, Čang Liang (Čína) 6:03,63, 4. Thomas, Collins (Brit.) 6:06,48, 5. Delarze, Röösli (Švýc.) 6:09,05, 6. Zietarski, Biskup (Pol.) 6:09,17.

Čtyřka bez kormidelníka:
1. Austrálie (Purnell, Turrin, Hargreaves, Hill) 5:42,76, 2. Rumunsko (Tiganescu, Semciuc, Berariu, Pascari) 5:43,13, 3. Itálie (Castaldo, Di Costanzo, Lodo, Vicino) 5:43,60, 4. Británie 5:45,78, 5. USA 5:48,85, 6. Nizozemsko 5:50,81.

Párová čtyřka:
1. Nizozemsko (Uittenbogaard, Wiersma, Wieten, Metsemakers) 5:32,03, 2. Británie (Leask, Groom, Barras, Beaumont) 5:33,75, 3. Austrálie (Cleary, Antill, Girdlestone, Letcher) 5:33,97, 4. Polsko 5:34,27, 5. Itálie 5:37,29, 6. Estonsko 5:38,58.

Ženy:

Dvojskif:
1. Bodnarová, Radisová (Rum.) 6:41,03, 2. Donoghueová, Osborneová (N. Zél.) 6:44,82, 3. De Jongová, Scheenaardová (Niz.) 6:45,73, 4. Karalieneová, Valčiukaitéová (Lit.) 6:47,44, 5. Wagnerová, Stoneová (USA) 6:52,98, 6. Smithová, Sevicková (Kan.) 6:53,19, ...finále B: 4. Antošová, Fleissnerová (ČR) 6:59,19.

Čtyřka bez kormidelnice:
1. Austrálie (Stephanová, Popaová, Morrisonová, McIntyreová) 6:15,37, 2. Nizozemsko (Hogerwerfová, Florijnová, Cleveringová, Meesterová) 6:15,71, 3. Irsko (Keoghová, Lambeová, Murtaghová, Hegartyová) 6:20,46, 4. Británie 6:21,52, 5. Čína 6:25,13, 6. Polsko 6:29,95.

1. Čína (Čchen Jün-sia, Čang Ling, Lju Jang, Cchuej Siao-tchung) 6:05,13, 2. Polsko (Kobusová-Zawojská, Wieliczková, Sajdaková, Zillmannová) 6:11,36, 3. Austrálie (Thompsonová, Meredithová, Hudsonová, Croninová) 6:12,08, 4. Itálie 6:13,33, 5. Německo 6:13,41, 6. Nizozemsko 6:15,75.

Semifinále s českou účastí:
Dvojskif lehkých vah:
1. Rommelmann, Osborne (Něm.), ...3. Vraštil, Šimánek (ČR) - postoupili do finále A.