Vraštil a Šimánek pojedou v Tokiu finále dvojskifu. V závěru pokořili Poláky

Autor: ČTK, apr
0
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek postoupil na veslařské olympijské regatě do čtvrtečního finále a obsadí v Tokiu nejhůře šesté místo. Čeští reprezentanti vybojovali v dnešním prvním semifinále třetí pozici za suverénními Němci a také za nečekaně dobře finišujícími Uruguayci. Do finále v areálu Sea Forest Water se prosadili jako jediná ze čtyř českých posádek startujících v Tokiu. Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová dnes obsadily na dvojskifu čtvrté místo ve finále B, celkově skončily desáté a zopakovaly výsledek z Ria de Janeiro.

Vraštil se Šimánkem navázali na sobotní postup z druhého místa v rozjížďce a nezastavilo je ani dlouhé čekání na druhý start, který si vyžádala dvoudenní soutěžní pauza způsobená silným větrem v dějišti. V semifinále se pohybovali na čtvrtém a pátém místě, ale pak skončili ve vodě dlouho druzí Norové a čeští veslaři v závěrečných metrech dvoukilometrové trati přespurtovali Poláky.

Vedle nich nečekaně dobře finišovali papíroví outsideři Bruno Cetraro Berriolo a Felipe Kluver Ferreira z Uruguaye, kteří ještě na posledním mezičase byli beznadějně poslední. S velkou převahou zvítězili němečtí favorité a bronzoví medailisté z posledního mistrovství světa Jonathan Rommelmann a Jason Osborne. Z druhého semifinále postoupili irští světoví šampioni Fintan McCarthy a Paul O'Donovan, vicemistři světa Stefano Oppo a Pietro Ruta z Itálie a Belgičané Niels van Zandweghe a Tim Bry.

Antošová s Fleissnerovou svoji poslední jízdu v Japonsku strávily téměř celou na první pozici, ale v závěru neodolaly náporu Australanek, Francouzek a Italek. Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše do finále B ostře nastoupily a všemi mezičasy projely jako první. Až dvousekundový náskok po úvodní pětistovce ale zejména později vítězné Australanky Amanda Batemanová a Tara Rigneyová začaly postupně stahovat a v posledních desítkách metrů se před českou dvojici posunuly i další dvě lodě. Od vylepšení výsledku z předchozí olympiády dělilo Antošovou a Fleissnerovou 31 setin, za Australankami zaostaly o 1,48 sekundy.

Finále A suverénně ovládly favorizované dvaadvacetileté Rumunky Ancuta Bodnarová a Simona Radisová. Letošní evropské šampionky a úřadující vicemistryně světa zvítězily stylem start-cíl před loděmi Nového Zélandu s dvojnásobnou světovou šampionkou Brooke Donoghueovou a Nizozemska.

Mužský dvojskif vyhráli francouzští mistři Evropy Hugo Boucheron a Matthieu Androdias, kteří v nejtěsnějším dojezdu úvodního finálového dne porazili o 0,2 sekundy Nizozemce. Třetí byli čínští úřadující mistři světa Liou Č'-jü, Čang Liang.

Závody čtyřek bez kormidelníků ovládly australské posádky. Lucy Stephanová, Rosemary Popaová, Jessica Morrisonová a Annabelle McIntyreová stejně jako na posledním MS vyhrály souboj s nizozemskou lodí. Zatímco Evropanky startovaly v totožném složení jako před dvěma lety v Ottensheimu, z australského kvarteta zopakovala triumf jen Stephanová. Mužský závod vyhráli Alexander Purnell, Spencer Turrin, Jack Hargreaves a Alexander Hill, který jako jediný seděl před pěti lety ve stříbrné posádce z Ria.

V závodech párových čtyřek byly k vidění nejrychlejší časy všech dob a postaraly se o ně posádky úřadujících mistrů světa. Nizozemci Lucas Uittenbogaard, Abe Wiersma, Tone Wieten, Koen Metsemakers časem 5:32,03 vylepšili sedm let starý neoficiální světový rekord Ukrajinců o 23 setin. Čínské veslařky Čchen Jün-sia, Čang Ling, Lju Jang, Cchuej Siao-tchung deklasovaly zbytek světa s více než šestisekundovým náskokem a časem 6:05,13 ubraly z dosavadního maxima německých veslařek rovněž z roku 2014 přes sekundu a půl.

Výsledky veslování na OH v Tokiu

Muži:

Dvojskif:
1. Boucheron, Androdias (Fr.) 6:00,33, 2. Twellaar, Broenink (Niz.) 6:00,53, 3. Liou Č'-jü, Čang Liang (Čína) 6:03,63, 4. Thomas, Collins (Brit.) 6:06,48, 5. Delarze, Röösli (Švýc.) 6:09,05, 6. Zietarski, Biskup (Pol.) 6:09,17.

Čtyřka bez kormidelníka:
1. Austrálie (Purnell, Turrin, Hargreaves, Hill) 5:42,76, 2. Rumunsko (Tiganescu, Semciuc, Berariu, Pascari) 5:43,13, 3. Itálie (Castaldo, Di Costanzo, Lodo, Vicino) 5:43,60, 4. Británie 5:45,78, 5. USA 5:48,85, 6. Nizozemsko 5:50,81.

Párová čtyřka:
1. Nizozemsko (Uittenbogaard, Wiersma, Wieten, Metsemakers) 5:32,03, 2. Británie (Leask, Groom, Barras, Beaumont) 5:33,75, 3. Austrálie (Cleary, Antill, Girdlestone, Letcher) 5:33,97, 4. Polsko 5:34,27, 5. Itálie 5:37,29, 6. Estonsko 5:38,58.

Ženy:

Dvojskif:
1. Bodnarová, Radisová (Rum.) 6:41,03, 2. Donoghueová, Osborneová (N. Zél.) 6:44,82, 3. De Jongová, Scheenaardová (Niz.) 6:45,73, 4. Karalieneová, Valčiukaitéová (Lit.) 6:47,44, 5. Wagnerová, Stoneová (USA) 6:52,98, 6. Smithová, Sevicková (Kan.) 6:53,19, ...finále B: 4. Antošová, Fleissnerová (ČR) 6:59,19.

Čtyřka bez kormidelnice:
1. Austrálie (Stephanová, Popaová, Morrisonová, McIntyreová) 6:15,37, 2. Nizozemsko (Hogerwerfová, Florijnová, Cleveringová, Meesterová) 6:15,71, 3. Irsko (Keoghová, Lambeová, Murtaghová, Hegartyová) 6:20,46, 4. Británie 6:21,52, 5. Čína 6:25,13, 6. Polsko 6:29,95.

1. Čína (Čchen Jün-sia, Čang Ling, Lju Jang, Cchuej Siao-tchung) 6:05,13, 2. Polsko (Kobusová-Zawojská, Wieliczková, Sajdaková, Zillmannová) 6:11,36, 3. Austrálie (Thompsonová, Meredithová, Hudsonová, Croninová) 6:12,08, 4. Itálie 6:13,33, 5. Německo 6:13,41, 6. Nizozemsko 6:15,75.

Semifinále s českou účastí:
Dvojskif lehkých vah:
1. Rommelmann, Osborne (Něm.), ...3. Vraštil, Šimánek (ČR) - postoupili do finále A.