Skvělí Vraštil s Šimánkem. V olympijské regatě vybojovali čtvrté místo

Autor: ČTK, apr
0
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Čeští veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek obsadili na olympijských hrách v Tokiu skvělé čtvrté místo v závodě dvojskifů lehkých vah, od medaile je dělilo 2,12 sekundy. Z vítězství se radovali favorizovaní Fintan McCarthy a Paul O'Donovan z Irska, úřadující mistři světa a Evropy. Vraštil se Šimánkem se postarali o nejlepší český výsledek na kanále Sea Forest Waterway.

Svěřenci trenéra Michala Vabrouška se na čtvrtém místě drželi od startu do cíle. V závěru dokázali snížit odstup od třetích Italů Stefana Oppa a Pietra Ruty, reálně se ale Vraštil se Šimánkem do boje o bronz nezapojili. I tak je čtvrté místo na olympiádě jejich největším úspěchem.

McCarthy a O'Donovan o vítězství bojovali s německou posádkou Jonathan Rommelmann, Jason Osborne, která nakonec ztratila 86 setin.

Druhé olympijské zlato v kariéře dnes v Tokiu vybojovali bratři Martin a Valent Sinkovičové z Chorvatska. Před pěti lety v Riu ovládli kategorii dvojskifů, v Japonsku splnili roli hlavních favoritů na dvojce bez kormidelníka.

Hvězdní chorvatští veslaři změnili disciplínu po předchozích hrách a na dvojce „bez“ se následně stali dvakrát mistry světa. Ve finále byli jejich největšími soupeři Rumuni Ciprian Tudosa a Marius Cozmiuc, kteří za bratry Sinkovičovými zaostali o 1,29 sekundy.

Premiérový olympijský triumf vybojovaly Kerri Gowlerová a Grace Prendergastová z Nového Zélandu, které ovládly závod dvojek bez kormidelnice a navázaly na triumf z posledního mistrovství světa. Po skvělém finiši získaly stříbro Rusky Jelena Orjabinská a Vasilisa Stěpanovová.

Nejvyrovnanější boj nabídl ve druhém finálovém dni veslařů závod ženských dvojskifů lehkých vah, v němž o zlaté medaile bojovaly čtyři posádky. Až do samotného závěru byly v čele Nizozemky Ilse Paulisová a Marieke Keijserová, ale krátce před cílem chytily v náročných podmínkách „kraba“ a jen těsně uhájily bronz, neboť čtvrté Britky porazily o jedinou setinu sekundy. Z vítězství se radovaly Valentina Rodiniová a Federica Cesariniová z Itálie.