Olympiáda 2021 | Zakázaná gesta pro účastníky LOH v Tokiu: ruka v pěst i pokleknutí | iSport.cz
9. ledna 2020 • 18:21

Zakázaná gesta pro účastníky LOH v Tokiu: ruka v pěst i pokleknutí

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Měla Sparta kopat penaltu? A co góly ze sporných ofsajdů?
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Poradí si Slavia s neoblíbeným Jabloncem? Co Sparta v Karviné?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ve čtvrtek společně s komisí sportovců zveřejnil směrnice, jež uvádějí příklady zakázaných politických projevů či gest pro účastníky blížících se olympijských her v Tokiu. Sportovci mají dovoleno projevit své politické názory, ne ale při slavnostních ceremoniálech či na sportovištích.Pravidlo 50 olympijské charty zakazující politické, náboženské či rasové projevy v dějišti olympiády je v platnosti už delší dobu. Protože se ale v poslední době objevily případy politických vyjádření sportovců na vrcholných akcích, publikoval MOV třístránkový dokument, v němž jsou uvedeny příklady zakázaných gest.

Mezi těmi jsou pokleknutí, ruka v pěst - kterou protestovali proti rasové nerovnosti američtí sprinteři Tommie Smith a John Carlos na OH v Mexiku 1968 - či jiná nevhodná gesta rukou. Patří sem i odmítnutí řídit se oficiálním protokolem.

Své politické názory smějí sportovci vyjadřovat na tiskových konferencích, při dalších setkáních s novináři či v sociálních a jiných médiích.

„Všichni jsme potřebovali, aby se v tom udělalo jasno. Většina sportovců měla pocit, že je důležité, abychom se vzájemně respektovali,“ uvedla předsedkyně komise sportovců MOV Kirsty Coventryová, bývalá olympijská vítězka v plavání a současná ministryně sportu v Zimbabwe.

Tokio se chystá na další olympiádu
Tokio se chystá na další olympiádu

Těm sportovcům, kteří pravidla během her v Tokiu poruší, hrozí disciplinární řízení s národním olympijským výborem, odpovídající sportovní federací a MOV.

Americký olympijský výbor loni udělil napomenutí dvěma účastníkům srpnových Panamerických her v Limě za politická vyjádření na stupních vítězů. Šermíř Race Imboden poklekl a kladivářka Gwen Berryová zaťala ruku v pěst. Oba dostali dvanáctiměsíční podmínku platnou i během OH v Tokiu.

Na mistrovství světa v plavání zase Australan Mack Horton a Brit Duncan Scott vystoupili na stupních vítězů proti kontroverznímu Číňanovi Sun Jangovi, který je podezřelý z porušení dopingových pravidel.

Na minulých hrách v Riu de Janeiro vyvázl bez trestu stříbrný muž ze závěrečného maratonu Feyisa Lilesa. Etiopan v cíli závodu zkřížil ruce nad hlavou na protest proti násilí, kterého se vláda dopouštěla na etnické skupině Oromů.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Koronavirus ovlivňuje sport. Sledujte ONLINE
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Minimálně do konce května se nerozjede ani Premier League na Britských ostrovech.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud