25. března 2021 • 07:33

Start štafety s olympijskou pochodní: Symbolicky ve Fukušimě, ale bez diváků

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Čupr vs. Tvrdík: těžké váhy o derby i Krejčím. Jak chtějí měnit český fotbal?
Satoranský o svém přínosu. Už dekádu klíčový hráč, dodal Balvín
VŠECHNA VIDEA ZDE

V japonské Fukušimě dnes odstartovala štafeta s olympijskou pochodní. Za 121 dní dorazí do Tokia, kde se 23. července uskuteční zahajovací ceremoniál letních her. Ty byly přeloženy z loňského roku na letošek a budou první, které se uskuteční v době globální pandemie, připomíná agentura Reuters.Letošní trasa štafety je identická s tou loňskou a vede přes všech 47 japonských prefektur, s pochodní se vystřídá asi 10.000 běžců. Dnešní start štafety se kvůli obavám z šíření koronaviru se musel obejít bez diváků, sledovalo ho jen několik činovníků a novinářů. „Tento plamen se vydává na 121denní cestu a po Japonsku roznese naději lidí a přání míru,“ řekla během slavnosti prezidentka organizačního výboru Seiko Hašimotová.

Výbor upozornil, že štafeta může být přerušena, nebo některé její části vynechány, pokud se u její trati shromáždí příliš mnoho lidí. Diváci musejí nosit ochranu úst a nosu a raději tleskat než povzbuzovat křikem.

Štafeta odstartovala ve Fukušimě kvůli tomu, aby Japonsko ukázalo, jaký pokrok udělalo s obnovou tohoto regionu zdevastovaného před deseti lety zemětřesením, následnou vlnou cunami a jadernou havárií.

Stejně jako celá olympiáda má i štafeta roční zpoždění. Loni byl sice oheň v řecké Olympii zapálen a dostal se do Japonska, ale těsně před plánovaným začátkem štafety přišlo rozhodnutí o odložení her kvůli koronaviru. Pandemie covidu-19 nadále sužuje svět, a tak se olympijské hry plánují za mimořádných hygienických opatření, uskuteční se například bez zahraničních diváků.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud