16. července 2012 • 11:09

Legendární atlet Michael Johnson varuje: Bolt zase vyletí!

Autor:
TOP VIDEA
Sparta - Liberec: Stanciu krásnou ranou uzavřel skóre na 4:1 Sparta - Liberec: Stanciu krásnou ranou uzavřel skóre na 4:1
SESTŘIH: Olomouc - Kometa Brno 1:2. V samostatných nájezdech rozhodl Kašpar SESTŘIH: Olomouc - Kometa Brno 1:2. V samostatných nájezdech rozhodl Kašpar
VŠECHNA VIDEA ZDE

Slavný americký sprinter Michael Johnson se obává, že na olympijských hrách v Londýně se může opakovat skandál z loňského atletického mistrovství světa, kde byl Jamajčan Usain Bolt na stovce vyřazen kvůli ulitému startu. Podle Johnsona jsou pravidla federace IAAF příliš přísná.Na šampionátu v Tegu se zrodil nový šampion běhu na sto metrů Yohan Blake, podle nejlepšího čtvrtkaře historie Michaela Johnsona byl ale tehdy jeho triumf zastíněn diskvalifikací Usaina Bolta. A Johnson si myslí, že se to může stát znovu na letošní olympiádě v Londýně.

„Určitě se obávám, že můžeme o Bolta přijít,“ řekl Johnson pro Daily Mirror. „Co se stalo v Tegu, bylo pro sport rozčarováním. Všichni chtěli Bolta vidět na stovce a nestalo se to. Pro atletiku to bylo opravdu hrozné.“

Mezinárodní atletická federace IAAF zavedla pravidlo nulové tolerance při ulitých startech v roce 2010. V atletice hrozilo běžcům vyloučení dlouho až po třetím ulitém startu, který sami způsobili.

To však rozčilovalo televizní stanice. Nejdřív proto IAAF přišla s pravidlem jednoho povoleného ulitého startu pro všechny. Teď je však pro závodníky osudný každý start s reakcí pod jednu desetinu sekundy.

„Původní pravidlo s dvěma šancemi pro každého bylo strašné. Televizní přenos se mohl prodloužit až o deset minut,“ uznává Johnson. „Ale jestli bych současné pravidlo chtěl změnit? Absolutně! Není to jedno z nejchytřejších rozhodnutí IAAF.“

Pravidlo nulové tolerance navíc neřeší situace, kdy na startovní čáře jeden z atletů drobným pohybem zmate soupeře, který následně zareaguje a vystartuje předčasně. Zpomalené záběry startu finálové stovky v Tegu paradoxně naznačovaly, že Bolta svým pohybem vyprovokoval Yohan Blake, jeho tréninkový kolega a pozdější vítěz. Na rozdíl od Bolta však Blakeův pohyb nezaregistrovaly zátěžové bloky.

„Souhlasím, že atleti jsou profesionálové a měli by vydržet čekat v blocích, až zazní výstřel,“ uznává Johnson. „Ale pokud šéfuju nějakému sportu a vím, že můj sport záleží na tom mít nejlepší sportovce v závodě, nenechám jen na nich, aby dělali, co mají.“ Johnsonův postoj má zastání i mezi atlety.

Usain Bolt na mítinku Diamantové ligy v Oslu, kde zvítězil před krajanem PowellemUsain Bolt na mítinku Diamantové ligy v Oslu, kde zvítězil před krajanem Powellem

„Nechcete, aby nejlepší atlet, někteří říkají nejlepší atlet historie, chyběl kvůli diskvalifikaci,“ řekl loni v Tegu kapitán britského týmu Christian Malcolm.

V Tegu kromě Bolta vypadli také britští sprinteři Dwain Chambers a Christine Ohuruoguová.

Prezident organizačního výboru londýnských Her, lord Sebastian Coe, ale současné pravidlo podporuje.

„Máme pravidlo a nebudeme ho najednou měnit, protože špičkový atlet udělal chybu,“ řekl Coe.

Usain Bolt na tiskové konferenci před Zlatou tretrou sázel jeden vtípek za druhým
Usain Bolt na tiskové konferenci před Zlatou tretrou sázel jeden vtípek za druhým

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze