24. července 2012 • 11:25

FOTO: Česku bude dělat v Londýně reklamu klikující autobus se zadkem

Autor:
TOP VIDEA
Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda Má pozice ve Slavii? Už není tak silná jako dřív, říká kapitán Škoda
Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem Ligový speciál už v pátek v deníku Sport: soupisky, program, rozhovor s Hapalem
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | ANKETA | Češi budou mít v olympijském Londýně hodně výraznou atrakci. Výtvarník David Černý, který se proslavil svou kontroverzní Entropou, vytvořil z klasického londýnského dvoupatrového autobusu z roku 1957 umělecké dílo, jež rozhodně opět vzbudí pozornost.Červený doubledecker má z boku přidělané obří plechové paže a na nich se zvedá a klesá, jako kdyby dělal kliky. To vše je doplněné pečlivě vytvarovaným zadkem.

Autobus stojí před Českým domem v Islingtonu a na jeho okna se promítá motiv slavného obrazu Františka Kupky Amfora - Dvoubarevná fuga z roku 1912, ze kterého současně vychází i oblečení českých olympioniků.

Kliky, které autobus díky důmyslnému zařízení provádí, jsou podle Černého univerzálním sportovním prvkem. "Je tu jedno cvičení, které dělá každý sportovec na světě, a to jsou kliky," říká umělec.

"Je to trénink na sportovní výkon, ale zároveň se používají jako trest v armádách či věznicích. Takže kliky jsou hodně univerzální fyzická aktivita... V jistém úhlu pohledu je to velmi ironické," nechal se slyšet Černý.

David Černý před zadkem svého klikujícího autobusu
David Černý před zadkem svého klikujícího autobusu

Jeho klikující autobus určitě vzbudí v Londýně hodně zájmu, ovšem takové pozdvižení jako jeho Entropa rozhodně nezpůsobí. Při českém předsednictví Evropské unii totiž stvořil údajně kolektivní dílo, které si utahovalo ze zažitých stereotypů o jednotlivých národech.

Bulhaři, kteří na symbolické mapě Evropy byli zachyceni v podobě tureckého záchodu, se dokonce domohli zakrytí diplomatickou cestou...

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze