24. července 2012 • 11:25

FOTO: Česku bude dělat v Londýně reklamu klikující autobus se zadkem

Autor:
TOP VIDEA
Příhodovo přiznání v TIKI-TAKA. Komu fandí elitní rozhodčí v Česku ve fotbale? Příhodovo přiznání v TIKI-TAKA. Komu fandí elitní rozhodčí v Česku ve fotbale?
TOP góly 25. kola HET ligy: Stanciův parádní přímák i bomby Mary a Havlíka TOP góly 25. kola HET ligy: Stanciův parádní přímák i bomby Mary a Havlíka
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | ANKETA | Češi budou mít v olympijském Londýně hodně výraznou atrakci. Výtvarník David Černý, který se proslavil svou kontroverzní Entropou, vytvořil z klasického londýnského dvoupatrového autobusu z roku 1957 umělecké dílo, jež rozhodně opět vzbudí pozornost.Červený doubledecker má z boku přidělané obří plechové paže a na nich se zvedá a klesá, jako kdyby dělal kliky. To vše je doplněné pečlivě vytvarovaným zadkem.

Autobus stojí před Českým domem v Islingtonu a na jeho okna se promítá motiv slavného obrazu Františka Kupky Amfora - Dvoubarevná fuga z roku 1912, ze kterého současně vychází i oblečení českých olympioniků.

Kliky, které autobus díky důmyslnému zařízení provádí, jsou podle Černého univerzálním sportovním prvkem. "Je tu jedno cvičení, které dělá každý sportovec na světě, a to jsou kliky," říká umělec.

"Je to trénink na sportovní výkon, ale zároveň se používají jako trest v armádách či věznicích. Takže kliky jsou hodně univerzální fyzická aktivita... V jistém úhlu pohledu je to velmi ironické," nechal se slyšet Černý.

David Černý před zadkem svého klikujícího autobusu
David Černý před zadkem svého klikujícího autobusu

Jeho klikující autobus určitě vzbudí v Londýně hodně zájmu, ovšem takové pozdvižení jako jeho Entropa rozhodně nezpůsobí. Při českém předsednictví Evropské unii totiž stvořil údajně kolektivní dílo, které si utahovalo ze zažitých stereotypů o jednotlivých národech.

Bulhaři, kteří na symbolické mapě Evropy byli zachyceni v podobě tureckého záchodu, se dokonce domohli zakrytí diplomatickou cestou...

 

Mistrovství světa v hokeji 2018 v Dánsku

Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Maskot Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

České zápasy ve skupině A: sobota 5. 5. (20:15) Česko - Slovensko; neděle 6. 5. (16:15) Švédsko - Česko; úterý 8. 5. (20:15) Česko  - Švýcarsko; čtvrtek 10. 5. (20:15) Česko - Rusko; pátek 11. 5. (20:15) Bělorusko  - Česko; neděle 13. 5. (16.15) Francie - Česko; pondělí 14. 5. (20:15) Česko - Rakousko
Klasická verze
Mobilní verze