24. července 2012 • 11:25

FOTO: Česku bude dělat v Londýně reklamu klikující autobus se zadkem

Autor:
TOP VIDEA
Sparta - Liberec: Stanciu krásnou ranou uzavřel skóre na 4:1 Sparta - Liberec: Stanciu krásnou ranou uzavřel skóre na 4:1
SESTŘIH: Olomouc - Kometa Brno 1:2. V samostatných nájezdech rozhodl Kašpar SESTŘIH: Olomouc - Kometa Brno 1:2. V samostatných nájezdech rozhodl Kašpar
VŠECHNA VIDEA ZDE

VIDEO | ANKETA | Češi budou mít v olympijském Londýně hodně výraznou atrakci. Výtvarník David Černý, který se proslavil svou kontroverzní Entropou, vytvořil z klasického londýnského dvoupatrového autobusu z roku 1957 umělecké dílo, jež rozhodně opět vzbudí pozornost.Červený doubledecker má z boku přidělané obří plechové paže a na nich se zvedá a klesá, jako kdyby dělal kliky. To vše je doplněné pečlivě vytvarovaným zadkem.

Autobus stojí před Českým domem v Islingtonu a na jeho okna se promítá motiv slavného obrazu Františka Kupky Amfora - Dvoubarevná fuga z roku 1912, ze kterého současně vychází i oblečení českých olympioniků.

Kliky, které autobus díky důmyslnému zařízení provádí, jsou podle Černého univerzálním sportovním prvkem. "Je tu jedno cvičení, které dělá každý sportovec na světě, a to jsou kliky," říká umělec.

"Je to trénink na sportovní výkon, ale zároveň se používají jako trest v armádách či věznicích. Takže kliky jsou hodně univerzální fyzická aktivita... V jistém úhlu pohledu je to velmi ironické," nechal se slyšet Černý.

David Černý před zadkem svého klikujícího autobusu
David Černý před zadkem svého klikujícího autobusu

Jeho klikující autobus určitě vzbudí v Londýně hodně zájmu, ovšem takové pozdvižení jako jeho Entropa rozhodně nezpůsobí. Při českém předsednictví Evropské unii totiž stvořil údajně kolektivní dílo, které si utahovalo ze zažitých stereotypů o jednotlivých národech.

Bulhaři, kteří na symbolické mapě Evropy byli zachyceni v podobě tureckého záchodu, se dokonce domohli zakrytí diplomatickou cestou...

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze