Olympionikům v Riu požehná kaplan, poprvé je přímo členem výpravy | iSport.cz
2. srpna 2016 • 09:17

Olympionikům v Riu požehná kaplan, poprvé je přímo členem výpravy

Autor: ,
Kardinál Dominik Duka jmenoval do funkce kaplana Českého olympijského výboru Oldřicha  Chocholáče
TOP VIDEA
Plzeň - Slavia: Euforie, praporek asistenta, ale zase euforie! Plzeň krásným gólem vede 1:0 Plzeň - Slavia: Euforie, praporek asistenta, ale zase euforie! Plzeň krásným gólem vede 1:0
Vrba po vyhraném šlágru: Ve vápně jsme byli důraznější. Teď jsme Slavii na dostřel Vrba po vyhraném šlágru: Ve vápně jsme byli důraznější. Teď jsme Slavii na dostřel
VŠECHNA VIDEA ZDE

Součástí výpravy českých sportovců na olympijských hrách v Riu de Janeiru bude i kaplan Oldřich Chocholáč. Jednačtyřicetiletý kněz brněnské diecéze svou misi vnímá jako službu nejen pro věřící, ale i pro všechny, kteří s ním v době vrcholné sportovní akce budou chtít sdílet své radosti a smutky, výhry i prohry - a to nejen ty olympijské. Do oficiální funkce kaplana Českého olympijského výboru ho jmenoval předseda České biskupské konference, kardinál Dominik Duka.„Poprvé je tak Českým olympijským výborem přizván duchovní přímo do týmu, který se na olympiádě snaží zajistit co nejlepší zázemí pro naše sportovce. Je až symbolické, že se tak stává na olympiádě v městě Rio de Janeiro, jehož neodmyslitelným symbolem je socha Krista Spasitele s doširoka otevřenou náručí,“ uvedl Chocholáč.

Už na minulé letní olympiádě v Londýně mohli sportovci využít duchovní služby známého katolického kněze polského původu Zbigniewa Czendlika. Poprvé se službou kaplana přišel podle biskupské konference Italský národní olympijský výbor už v roce 1988 na hrách v Soulu.

„Olympijský kaplan je, slovy papeže Františka, služba přátelské přítomnosti. Vnímám ji v osobním rozhovoru, modlitbě, požehnání, při svátosti smíření, slavení eucharistie. Je však službou nejen pro věřící, ale pro všechny, kteří s kaplanem chtějí sdílet své radosti i naděje, smutky i bolesti, výhry i prohry - nejen ty olympijské,“ uvedl kaplan olympijské výpravy pár dní před pátečním zahájením her.

Ze sportů prý má nejradši plavání, své okolí ale prý s nadsázkou uklidňuje, že do Ria odjíždí jako duchovní, nikoliv jako sportovec. „Pokud jde o sport, jsem v tomto směru individualista - vždy jsem měl rád vodu jako úžasný živel a tak u mne dodnes vítězí plavání.

Ostatně - nebát se plavat proti proudu je v životě také někdy potřeba,“ dodal Chocholáč, který od roku 2012 působí ve farnosti Mikulov a v několika dalších farnostech na Pálavě. 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Nový hrací model Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Fantasy liga Kluby

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci.
Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin a odehrají nadstavbu.

Profily klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

MS v hokeji 2019 (Slovensko): Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

MS v biatlonu 2019 (Östersund): Program * Závody * Info a vstupenky

Články odjinud


Články odjinud