Čínská hvězda: Změnilo mi to život navždy. Proč řvala na novináře?
Před čtrnácti lety čínský překážkář Liou Siang jako tvář olympiády v Pekingu odkulhal přímo z dráhy ještě před startem. Čínská freestylistka s americkou krví Ailing Eileen Ku tlak největší hvězdy letošních zimních Her zvládla. V pátek vyhrála závod na U-rampě a s dvěma zlatými a jednou stříbrnou patří k nejúspěšnějším sportovcům olympiády.
Byly to pro ně nesmírně vyčerpávající dva týdny. Když je Eileen Ku po posledním závodě popisovala novinářům, musela křičet, aby přesně vysvětlila, co se v ní odehrávalo.
„V tréninku se vždycky učím od ostatních, v závodě si ale buduju své vlastní sebevědomí. Když stojím nahoře, říkám si: Jmenuju se Eileen Ku a jsem nejlepší freestylistka na rampě!“ rozkřičela se Ku. „Promiňte, že křičím… Řekla jsem si to třikrát. A pak. Pane bože! (opět křičí) Jsem tak šťastná, že jsem tady. Nemůžu uvěřit, že je to realita. Mijuju lyžování! Miluju vás všechny!“
S prezentací svých emocí nemá Ku rozhodně problém. Těsně po finále na U-rampě jimi uvolnila přetlak, v němž žila nejen dva týdny, ale i v období před olympiádou. Svým osobním příběhem se už dopředu stala možná nejsledovanější osobností Her.
Pochází totiž ze smíšeného čínsko-amerického manželství. Se svou čínskou maminkou i babičkou sice žije v San Francisku, ve svých patnácti letech se ale rozhodla reprezentovat Čínu. A jako osmnáctiletá je královnou pekingské olympiády.
„Cítím hluboký pocit vděčnosti a rozřešení. Všechno se po těch letech a letech sešlo a můžu si teď zhluboka vydechnout,“ líčila Ku. „Cítím se vyčerpaná. Od zahajovacího ceremoniálu jsem byla na lyžích každý den, takže jsem opravdu unavená. Ale cítím klid. A jsem na sebe pyšná.“
Ku přijela na Hry s nadějemi na bezprecedentní tři zlata ve freestylových disciplínách. A málem svou mission imposible zvládla na sto procent.
V dramatickém závodě v Big Airu porazila francouzkou rivalku Tess Ledeuxovou, když poprvé vytáhla left double cork 1620.
„Můj život se navždy změnil. V sekundě, kdy jsem tam dala tu šestnáctku v Big Airu, věděla jsem, že můj život už nebude stejný,“ líčila Ku.
Ve slopestylu skončila těsně druhá a místní deník China Daily si s potěšením všiml, že si po závodě pochutnala na tradiční čínské sladkosti. V U-rampě byla v čele od svého prvního skoku. Před posledním pokusem už měla jisté zlato. Nahoře na kopci na chvíli podlehla emocím. Nakonec se rozjela, ale v rampě už předvedla jen exhibiční jízdu s lyžařskými kozáčky.
„Byla jsem hodně blízko tomu, abych tam dala cork 10, předvedla plnou jízdu,“ líčila Ku s tím, že názor změnila po nepříjemném pádu čínské kamarádky Čang Kche-sin. „Když spadla, trochu mě to probralo. Za celý život jsem si nikdy neužila vítězné kolečko. A řekla jsem si, že poslední závod na olympiádě si ho zaslouží.“
Ku zvládla svou úlohu ve snowparku i mimo něj. V posledních týdnech neustále odpovídala na otázky, proč se rozhodla ze své americké základny reprezentovat své čínské kořeny. V klidu a s úsměvem se držela své mantry o propagaci freestyle lyžování v Číně.
„Jsem poctěna, že mohu na této platformě rozšiřovat povědomí a vášeň pro sport, o kterém lidi možná předtím nikdy neslyšeli,“ líčila Ku.
A i otázky národnostní rivality zvládala s přehledem.
„Na freestyle lyžování miluju to kamarádství, duch vzájemnosti, v němž nezáleží na tom, za jakou zemi jezdíte. Je to o sdílené vášni pro sport a unikátní příležitosti v tomhle extrémním sportu spojovat lidi. Protože tady neboříme hranice jednotlivých zemí, ale boříme hranice lidského druhu,“ řekla Ku. „Když Cassie a Rachael (Kanaďanky Sharpeová a Karkerová, které získaly na U-rampě stříbro a bronz) skončily, byla jsem za ně šťastná. Bylo mi jedno, že jsou z Kanady, jsou to kamarádky.“
Zprávy ze dne 28. ledna 2022
HOKEJ: První část reprezentace pod vedením hlavního trenéra Filipa Pešána se již ubytovala v olympijské vesnici v Pekingu, další hráči pokračují v přípravě v Praze. Pod dohledem asistenta Martina Straky, jenž se k týmu dnes připojil, v O2 areně trénovalo sedm hráčů, kteří do čtvrtka nestihli splnit covidová pravidla pro cestu do Číny.
„Přijel jsem až dnes, takže jsem čekal, kdo všechno tady bude. Moc nás tedy nebylo, takže jsme se spíše snažili zaměřovat na individuální věci v pásmu a maličko kondici. Stejný program bude i nadále, než se zapojí další kluci,“ řekl Straka v on-line rozhovoru s novináři. „Jedna část už je tam a uvidíme, jak to zvládneme my. Doufám, že odletíme na čas, jak máme,“ doplnil.
HOKEJ: Česká reprezentace se na Twitteru pochlubila maskami brankářského tria, do Pekingu vyráží v novém Šimon Hrubec, Roman Will i Patrik Bartošák.
Airbus s českou olympijskou výpravou dosedl v čínské metropoli Pekingu brzy ráno středoevropského času a po nezbytných procedurách na letišti se sportovci rozprchli do svých ubikací. Dominantou prostorného apartmánu pro dva je prostorný obývák s dvěma křesly připomínající „fatboy“. Každý sportovec má svoji ložnici s velkou postelí, na níž našel dárečky od Českého olympijského týmu, a balkonem, k dispozici vlastní koupelnu i WC. Pro hygienu pořadatelé v Pekingu udělali maximum. První pohled do olympijské vesnice fanouškům zprostředkovala hokejistka Daniela Pejšová. Více čtěte ZDE>>>
