
Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová si na olympiádu naplánovala náročnou misi pěti disciplín, v té úvodní ale vydržela na trati jen pár sekund. V prvním kole obřího slalomu udělala chybu a svoji jízdu nedokončila. „Moc často se nestává, že bych upadla,“ řekla v cíli obhájkyně zlata z minulých Her v Pchjongčchangu.
Shiffrinová v čínském středisku Jen-čching bojuje o svou třetí zlatou olympijskou medaili, čímž by se stala nejúspěšnější americkou alpskou lyžařkou v olympijské historii. Úvodní disciplína jí však přinesla brzké vyřazení.
„Cítila jsem, že jsem do toho dobře šla, byla jsem agresivní. Ale v jedné zatáčce mi trochu nevyšel timing, zatlačila jsem moc na hrany a už to bylo,“ prohlásila Shiffrinová. „Nestává se mi často, že bych upadla. Hodně jsem pracovala na timingu nájezdu do oblouků. Opravdu by mě nenapadlo, že s tím budu mít problém.“
Od února 2020, kdy Shiffrinová přerušila kariéru kvůli tragické nehodě svého otce, poprvé vypadla z trati až před měsícem ve druhém kole slalomu v Kranjské Goře. Podruhé se jí to stalo až v olympijské premiéře v Jen-čchingu.
„Nebylo to proto, že bych se držela zpátky, takže na to můžu být pyšná,“ řekla Shiffrinová. „Ale stalo se to v páté bráně obřího slalomu na olympiádě, takže je to pro mě určitě zklamání.“
Závodnice si poprvé naostro vyzkoušeli suchý umělý sníh, který leží v čínských horách. Shiffrinová si zkušenost pochvalovala.
„Lyžovat na tomhle sněhu bylo neuvěřitelné. Kruci, byla to krása! Ale jakákoli malá chyba se vám nevyplatí. Viděli jste to u mě, ta brána mě vytrestala.“
První kolo obřího slalomu vyhrála Švédka Sara Hectorová o tři desetiny sekundy před Rakušankou Katharinou Truppeovou. Slovenka Petra Vlhová je se ztrátou téměř dvou sekund po prvním kole třináctá. Druhé kole se jede v půl osmé českého času.





ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: „Zakončení se sportovci je vždy krásné, ale já upřímně mám radši zahájení. Když vidím, jak zhasíná oheň, tak končí čtyřletá etapa a mně to přijde hrozně smutné,“ řekla česká vlajkonoška Martina Sáblíková. Přiznala, že před začátkem her měla strach, jak bude olympiáda v Číně vypadat. „A myslím si, že jsem nebyla jediná. Ale myslím, že to bylo zvládnuté na jedničku,“ uvedla čtyřiatřicetiletá rychlobruslařka a pochválila vedení české výpravy za servis pro sportovce.
Osmou držitelkou Ceny Věry Čáslavské za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí je bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.
ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL: Podívejte se na sestřih z krásného loučení s olympiádou!