Biatlonový sprint na olympijských hrách v Pekingu se českým závodnicím nepovedl. Nejlepší byla na 25. místě Lucie Charvátová, o 7 sekund za ní skončila Jessica Jislová. Markéta Davidová selhala na střelnici a kvůli čtyřem trestným okruhům spadla až na začátek páté desítky. Vyhrála Norka Marte Olsbuová Røiselandová před Švédskou Elvirou Öbergovou. Třetí skončila Italka Dorothea Wiererová.
Vedoucí žena Světového poháru Olsbuová Röiselandová vylepšila stříbro z Pchjongčchangu a slaví první individuální olympijské zlato. Na hrách v Pekingu získala už třetí medaili. Druhá byla se ztrátou 30,9 sekundy Švédka Elvira Öbergová, bronz má Italka Dorothea Wiererová, která za vítězkou zaostala o 37,2 sekundy.
Jedenáctá žena Světového poháru Davidová si po druhém nejhorším sprintu sezony výrazně zkomplikovala pozici do nedělního stíhacího závodu. Odstartuje se ztrátou dvou minut a 27 sekund na Olsbuovou Röiselandovou.
„Při nástřelu jsem se sice usmívala, ale v závodě mě smích rychle přešel. Nevím co se tam přihodilo. Při ranách vleže jsem cvakala na vítr, ale nevím, kde to bylo a co jsem udělala jinak než normálně,“ litovala Davidová po dojezdu před novináři.
Před první střelbou ztrácela díky rychlému běhu na čelo jen 9,4 sekundy, po dvou omylech se však propadla. Podle asistenta trenéra Jiřího Holubce byly její netrefené rány výše, než měly být. „Myslím, že je přejížděla. Nemyslím si ale, že by se tu Markéta střelecky trápila. Nevyšlo jí to jen dnes,“ uvedl Holubec poté, co Davidová netrefila ani další dvě rány vestoje.
Pětadvacetiletá závodnice nenavázala na šesté místo z předchozího vytrvalostního závodu, kde do samého závěru bojovala o vítězství a připravila se o něj neúspěšnou poslední ranou. Navzdory jedenáctému nejrychlejšímu běžeckému času se dělila o 41. místo s Ivonou Fialkovou ze Slovenska. „Nemyslím si, že bych velké akce nezvládala. Zajela jsem dobrý individuál, ale nevím, co se dnes stalo,“ krčila rameny Davidová.
Charvátová si vedla na střelnici lépe. Po úvodní čisté střelbě vleže byla blízko úspěchu také ve „stojce“, jenže poslední rána nakonec do terče nespadla. „Se střelbou jsem tu spokojená, ale na trati se trápím. Nepoznávám se. Poslední kolo bylo těžké a cítila jsem, jak mi vteřiny a umístění jen propadají,“ uvedla rodačka z Hradce Králové, která měla 44. běžecký čas.
Nadále se však drží v boji o účast v závodě s hromadným startem. „Budu bojovat jako lev. Jet masák na olympiádě by byla třešnička na dortu a něco krásného. Je tu ale ještě stíhací závod a nevím, zda se na této trati ještě v mém běhu něco zlepší,“ dodala Charvátová.
Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Do startu Her zbývají čtyři dny, někteří sportovci ale půjdou poprvé do akce dokonce už před slavnostním zahájením. To platí i o českých hokejistkách, které do turnaje vstoupí ve čtvrtek proti domácí Číně. Dnes si reprezentantky zatrénovaly na olympijském ledě. V Pekingu se už připravují například také krasobruslaři, akrobatičtí lyžaři nebo rychlobruslaři.



Pořadatelé v Pekingu připravují sportoviště pro závody ve snowboardingu a freestyle lyžování, zároveň nemůže chybět dezinfekce veřejných prostor...



RYCHLOBRUSLENÍ: Páté společné olympijské hry! Když toto číslo zmíníte před Petrem Novákem, trenérem Martiny Sáblíkové, musí chvíli počítat, aby se dobral k tomu, že už jich je opravdu tolik. Za dlouhých 24 let, které už tito dva tvoří sehraný a hlavně velmi úspěšný tým, se člověk prostě v čase trochu ztratí. Co si však kouč vybavuje jako dnes, jsou jednotlivé Hry a okolnosti, které je provázely. A také to, že mu svěřenkyně splnila sen. „Chtěl jsem po ní, aby nám aspoň jednou zahráli hymnu,“ říká v rozhovoru pro iSport Premium.

CEREMONIÁL: O slavnostní zahájení se v Pekingu postarají hlavně teenageři. Bude jich 95 procent ze tří tisícovek vystupujících při pátečním ceremoniálu, uvedla agentura Nová Čína. Počet aktérů bude pětinový ve srovnání se zahájením letní olympiády v roce 2008, kdy bylo na stadionu Ptačí hnízdo 15.000 vystupujících včetně dvou tisícovek bubeníků. Skromnější ceremoniál je kvůli pandemii koronaviru i očekávaným silným mrazům. Bude také zkrácen na sto minut. Čínští pořadatelé vsadili na mládí. „Poprvé v olympijské historii jsou teenageři v takovém měřítku zapojení do vystoupení na slavnostním zahájení,“ uvedl Wang Ťün, jeden z předních členů týmu připravujícího olympijské ceremoniály.