Čeští bobisté si zvykají na poněkud těsných pokojících v olympijské vesnici v Jen-čchingu, chystají si odznáčky na výměnu s lyžařskými hvězdami a dny před oficiálním otevření dráhy s podobou horského hada se cvičí aspoň na simulátoru. „Jako první jsem dokázal vylítnout z dráhy,“ smál se český pilot Dominik Dvořák pro Czech Team TV.
Olympijská vesnice v Jen-čchingu na pekingském předměstí je ze tří ubytovacích areálů pro olympioniky ta nejmenší, bydlí tu jen bobisté, sáňkaři, skeletonisté a alpští lyžaři.
„Líbí se mi tady moc. Můžu to porovnat s Koreou i s Ruskem. Je vidět, že Číňani jsou připravení, podmínky jsou super. Pokoje jsou docela malinké, s Kubou (Noskem) se docela mačkáme, ale celkově je zázemí super,“ pochvaluje si Dvořák.
Nadšený je i brzdař Dominik Záleský, národní rekordman v běhu na 100 metrů, který se na olympiádu dostal se čtyřbobem poté, co se mu to vloni v létě nepovedlo se sprinterskou štafetou.
„Vesnice je fakt nádherná. Je trošku menší, je nás tu míň, není to tak přelidněné. Ale zatím super, využíváme vesnici na maximum,“ líčí Záleský, který dlouhodobě pracuje na zvýšení své sprinterské váhy. „Bojím se, že za dva týdny bude jídlo monotónní. Doufám, že se to změní a podaří se mi nějaké kilo přibrat.“
Bobisté si zatím připravují české odznáčky na tradiční vyměňování se sportovci z ostatních zemí. Na výběr budou mít mezi hvězdami svého sportu, nebo třeba lyžaři známých jmen.
„Hrajeme vyměňování odznáčků, uvidíme, kdo jich nasbírá víc do konce olympiády,“ usmívá se Záleský.
„Čekám, až se dostanu na dráhu. Chci si vyměnit odznáčky s bobisty. Když je dostanu od Kanaďana Krippse, nebo od Friedricha, budu mít osobní vzpomínku,“ jmenuje Dvořák elitní piloty.
Bobisté si sice úplně novou olympijskou dráhu vyzkoušeli už při říjnovém tréninkovém kempu a na olympiádě ji našli ve velmi podobném stavu.
„Olympijská dráha je vlastně úplně stejná, jako když jsme tady byla v říjnu,“ líčil Dvořák po první prohlídce trati. „Možná na některých místech je led malinko narostlý, ale není to nic hrozného. Uvidíme, jak se to bude chovat v tréninku. Jediná změna je startovní trámek, který je asi o dva centimetry vyšší, ale to bude na brzdařích, jak se s tím poperou, myslím, že to nebude problém.“
Zatímco Dvořák už je na své třetí olympiádě, Záleský je nováčkem. Atletický národní rekordman a mistr republiky v běhu na 100 metrů si boby sice vyzkoušel už před pěti lety, teprve v této sezoně se jim ale věnoval naplno. V bobu má přitom důležitou funkci brzdaře. Na startu pomůže roztlačit bob, naskočí do něj a dole má klíčový úkol – zabrzdit.
„Po pravdě moc nemyslím, si myslím,“ směje se Záleský s myšlenkami na jízdu. „Většinou se držím a věřím pilotovi. Vnímám, kde v té dráze jsem, počítám zatáčky, abych věděl, kde přesně zabrzdit. V Innsbrucku se mi to v prvním závodě s Dominikem nepovedlo a dojeli jsme až na gumy. Naštěstí naše nože vydržely.“
Zprávy ze dne 5. února 2022
SKOKY NA LYŽÍCH: V další temné sezoně českých skoků na lyžích je to osvěžující pozitivní moment. Ze sobotní kvalifikace se do závodu na středním můstku dostali Čestmír Kožíšek s Romanem Koudelkou. Ten se přesně rok a den od vážné operace kolene vešel do top dvacítky. „Určitě mě to povzbudilo a pevně doufám, že na to navážu i v závodě,“ věří Koudelka. Více čtěte zde >>>
BIATLON: Rozjíždí se i biatlonové závody, jak si povede česká smíšená štafeta? ONLINE sledujte zde >>>
Reportéra nizozemské veřejnoprávní televize NOS během živého vstupu při slavnostním zahájení přerušila bezpečnostní služba. Jeden z mužů, kteří k němu na ulici přišli, ho chytil kolem těla a odváděl pryč. Další se snažil zakrýt kameru. Podle vyjádření MOV výboru šlo o ojedinělou událost, která neovlivní zpravodajství zahraničních médií o hrách v Pekingu. „Samozřejmě jsme byli v kontaktu s NOS, byla to politováníhodná okolnost,“ citovala agentura Reuters mluvčího MOV Marka Adamse. „Myslím, že někdo byl příliš horlivý. On (reportér) pak mohl ihned poté s pomocí místních zástupců před kamerou vystoupit,“ řekl mluvčí.
LYŽOVÁNÍ: Norská favoritka Therese Johaugová ovládla skiatlon a má první individuální olympijské zlato. České běžkyně na lyžích skončily ve druhé polovině třetí desítky. Petra Hynčicová v závodě na 2x7,5 kilometru obsadila 26. místo, Petra Nováková byla třicátá.
Ženy - skiatlon (2x7,5 km): 1. Johaugová (Nor.) 44:13,7, 2. Něprjajevová (Rus.) -30,2, 3. Stadloberová (Rak.) -30,5, 4. Niskanenová (Fin.) -36,1, 5. Karlssonová (Švéd.) -42,5, 6. Digginsová (USA) -50,5, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -58,4, 8. Rygalinová (Rus.) -1:17,2, 9. Claudelová (Fr.) -1:17,8, 10. Anderssonová (Švéd.) -1:27,6, ...26. Hynčicová -4:27,1, 30. Nováková (obě ČR) -4:39,0.
HOKEJ: České hokejistky jdou na svůj druhý zápas ve skupině. Po výhře 3:1 nad domácí Čínou jsou jejich soupeřkami Švédky. Oba týmy se velmi dobře znají, spousta svěřenkyň trénéra Paciny totiž hraje ve Skandinávii. Zápas začíná v 9:40, sledujte ho ONLINE zde >>>
RYCHLOBRUSLENÍ: Začíná závod rychlobruslařek na 3 000 metrů, v němž zkusí zabojovat o medaili i Martina Sáblíková. Do závodu se pustí v osmé dvojici s Kanaďankou Blondinovou, jako čtvrtá přijde na řadu Nikola Zdráhalová. ONLINE přenos z rychlobruslení sledujte zde >>>
LYŽOVÁNÍ: První závod o medaile jedou běžkyně na lyžích, ve skiatlonu na 2x7,5 km bojují Petra Nováková a Petra Hynčicová. Závod sledujte ONLINE zde >>>
SKOKY NA LYŽÍCH: Z kvalifikace skokanů na středním můstku na ZOH v Pekingu postoupili Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek. Filip Sakala po krátkém skoku vypadl.
Střední můstek - kvalifikace: 1. Lindvik 116,7 b. (100,5 m), 2. Johansson (oba Nor.) 116,6 (103), 3. Žyla (Pol.) 112,1 (102,5), ...19. Koudelka93,4 (93,5), 22. Kožíšek 91,4 (93) - postoupili, 51. Sakala (všichni ČR) 39,2 (67,5) - nepostoupil.




CURLING: Manželé Zuzana a Tomáš Paulovi prohráli v turnaji smíšených dvojic v curlingu s Brity 3:8 po sedmi endech. Mají dvě výhry a tři porážky.

CURLING: Manželé Paulovi prohrávají po šestém endu s britskou dvojicí 3:6.
