První české vystoupení na ZOH v Pekingu a první strhující výhra. Postarali se o ni manželé Zuzana a Tomáš Paulovi, kteří vstoupili do olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu dramatickým vítězstvím 7:6 v nastavení nad norským párem Kristin Skaslienová, Magnuse Nedregotten. Triumf nad obhájci bronzových medailí ale příliš neoslavovali.
Proběhl zápas podle vašich představ?
Tomáš Paul: „Hráli jsme pod své možnosti, trošku jsme bojovali s tím, jak správně číst led. To se pak projevilo v chybách, které jsme museli celou druhou půlku zápasu dotahovat. Ale ve finále se nám podařilo dostat se zpátky tím, že Norové udělali chybu v osmém endu a pak se nám podařilo ukrást extra end.“
Co jste říkali na atmosféru utkání?
Zuzana Paulová: „Velmi mile mě překvapilo, že tady Číňané připravili kapelu dudáků, protože pro curling jsou dudy něco jako státní symbol, takovou váhu mají. Pro náš sport je to trochu jako hymna. Slyšet tady dudáky je něco jen o trochu míň, jak slyšet českou hymnu.“
Tomáš Paul: „Mně to přineslo hodně emocí, protože když člověk slyší dudy a vychází na hrací plochu, chce se mu brečet. Musel jsem to trochu zamáčknout.“
Potěšilo vás, že přišli fandit hokejisté?
Zuzana Paulová: „Jsme úplně nadšení. Kluci strašně moc děkujeme, byli jste úplně nejlepší. Chápu, že to pro vás bylo strašně těžký sledovat zápas bez komentátorů, vůbec nevím, co jste z toho měli, ale jsme strašně rádi, že jste dorazili.“
Co podle vás nakonec zlomilo zápas z Nory?
Tomáš Paul: „Nikdy nevzdáváme koncovky, protože vždycky může přijít chyba. Myslím, že zápas zlomila chyba Kristin v osmém endu, byla trošku široká s takeoutem, měli jsme možnost dohodit na čtyři. To se nám sice nepovedlo, ale stále jsme věřili, že ukradneme poslední end.“
Co jste si řekli, když se to povedlo? Ani jste se neradovali…
Zuzana Paulová: „Curleři se snaží neradovat, když vyhrají chybou soupeře. Nebyl to určitě lehký kámen, sama bych ho házet nechtěla, ale byl to pořád prohraný zápas soupeřů, ne náš vyhraný. A to není moment, kdy se curleři začnou bezhlavě radovat. Já za sebe cítila hlavně extrémní úlevu, že zápas skončil. Necítila jsem se úplně jistá v kramflecích, dělala jsem chyby, které normálně nedělám. Zápas jsem neodehrála podle svých standardů. Hlavně jsem se z toho chtěla otřepat a vyběhnout. Ale je strašně důležité, že to klaplo, vyhráli jsme a máme něco v zápise.“
Zprávy ze dne 3. února 2022
SNOWBOARDING: Snowboardkrosař Jan Kubičík si při volném ježdění v dějišti ZOH naštípl holenní kost v kotníku a o závody přijde. Mohl by ho zastoupit Radek Houser. „Honza Kubičík se dneska zranil v dějišti olympijských her. Při volné ježdění na olympijské sjezdovce upadl a naštípl si hlenní kost v kotníku. Podle olympijských lékařů pana Heřmánka a Vládi Hospodára se to zranění neslučuje s nastoupením do závodu a bude vyžadovat třítýdenní klid a ptom další léčbu,“ uvedl trenér Marek Jelínek.
SNOWBOARDING:Japonská snowboardistka Rina Jošikaová měla při tréninku na trati slopestylu těžký pád. Ken-tching Snow Park opustila jedna ze soupeřek Šárky Pančochové v sanitce. Jošikaová podle agentury Reuters nezvládla jeden ze skoků a zůstala ležet bez hnutí. Když jí na pomoc přispěchali záchranáři a zkoušeli s ní hnout, křičela třiadvacetiletá závodnice bolestí. Zhruba po dvaceti minutách Jošikaová opustila trať na nosítkách.



KRASOBRUSLENÍ: Německo nebude mít v krasobruslařské soutěži týmů sportovní dvojici. Nolan Seegert byl v Pekingu pozitivně testován na koronavirus a do závodu, který začne v pátek, nemůže společně s Minervou Fabienne Haseovou nastoupit. Jeho partnerka je negativní a jako blízký kontakt může zatím trénovat.
Jak to bude s diváky? Organizátoři olympijských her plánují pozvat na sportoviště během soutěží zhruba 150 tisíc diváků. Kvůli koronaviru už loni pořadatelé rozhodli, že na hry nesmějí zahraniční fanoušci, a v lednu zrušili i prodej vstupenek pro veřejnost. Pozvaní diváci budou moci na sportoviště ve dvou ze tří olympijských center. V Jen-čchingu se bude v alpském lyžování a ledovém korytě závodit bez publika. Pořadatelé podle agentury AP uvedli, že pozvaní diváci se budou rekrutovat ze „zahraničních přátel sídlících v pevninské Číně, členů diplomatických sborů a marketingových partnerů“. Doplnit by je měli školáci, místní obyvatelé a „nadšenci do zimních sportů“.
HOKEJ: Českým hokejistkám po prvním triumfu na olympiádě nehráli v hale hymnu, tak si ji samy pustily a zazpívaly v šatně! Podívejte se na VIDEO přímo z kabiny!