Jan Denemark
6. ledna 2022 • 16:30

Expertka na Čínu: V hokeji jsou špatní. Kolik mohl dostat tým pana Jágra

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
1
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Deset let žila v Číně, kde pracovala jako zpravodajka. Dodnes patří Kateřina Procházková k expertkám na Čínu, však také působí jako analytička projektu Sinopsis, jenž se snaží informovat o dění v nejlidnatější zemi světa. Dovede tak popsat problémy spojené s nadcházející zimní olympiádou. „Je šok, že se v zemi, kde probíhá genocida, a jsou koncentrační tábory, olympiáda vůbec koná,“ řekla v rozhovoru pro iSport Premium.



Období letní olympiády v roce 2008 jste zažila přímo na místě. Co hry pro Čínu znamenaly?
„Vzpomínám si na ně dobře, žila jsem tehdy v Pekingu čtvrtým rokem. Čína vynaložila obrovské úsilí na uspořádání celé akce. V té době probíhala celosvětová finanční krize a i přesto Čína investovala obrovské částky do organizace, byly to druhé nejdražší letní olympijské hry v historii. Chtěli dokázat, že na to mají a paralelu v tom vidíme i dnes. Rok 2022, covid, finanční problémy ve světě a i nyní je Peking rozhodnut ukázat, že to zvládne. Tehdy i třeba odháněli žebráky z města, disidenti měli domácí vězení, slavný umělec Aj Wej-Wej byl zatčen a poté emigroval, protože kritizoval režim. Stavěly se úplně nové čtvrti.“

Takže se měnilo celé město.
„Už čtyři roky předtím se systematicky pracovalo nejen na olympijském centru, ale upravoval se celý Peking. Okolo dálnic, kde se často měli pohybovat sportovci a novináři, se nacházely třípatrové nebo pětipatrové budovy s plochými střechami a rozhodlo se, že musí být střechy špičaté, protože vypadají lépe. Jen tak. A bez nějakého rozmyslu se tam naflákaly špičaté modré střechy. Pak tu byla druhá věc, kdy se vytvářely takové továrny na sportovce.“

Továrny na sportovce?
„Byla to místa pro edukaci a zlepšování čínských sportovců. Řekla bych, že to byly až takové farmy. Čínská vláda zvala sportovní poradce. Nejdříve ze spřátelených komunistických zemí, poté se přepláceli experti ze Spojených států a ze západu. Do těch center se vůbec nedalo dostat. Snažila jsem se tehdy jako novinářka dostat do dvou z nich, kde se připravoval gymnastický tým, nebo plavci. Nešlo to. Celé to tehdy bylo obestřené velkým tajemstvím. Svou roli v tom hrál i doping. Dnes už svět ví, že sportovci tehdy jeli na podpůrných látkách.“

Splnilo to účel? Pomohla tehdejší olympiáda změnit nahlížení na Čínu?
„Hovořilo se o tom, že akce odstartuje vstup Číny mezi supervelmoci. A nejen z hlediska ekonomiky. Byly i plány, že v roce 2050 budou fotbaloví mistři světa, velké investice tekly do hokeje. Měl to být start nové éry čínské velikosti. Nestalo se tak, hlavně z hlediska

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
1
Play off
Články odjinud


Články odjinud