Jeřábek z Pekingu: Číňané jsou hrozně disciplinovaní. A chválí „gólmana“

Je jedním z těch šťastlivců, kteří už mohou vstřebávat olympijskou atmosféru přímo v Pekingu. Obránce Jakub Jeřábek vyšel z covidové loterie v Česku spolu s dalšími šesti hokejisty vítězně jako první, takže už se zabydlel v olympijské vesnici a poznává tamní prostředí. „Zatím je tady všechno super,“ hlásí obránce Spartaku Moskva z dějiště olympiády. Do hokejového turnaje vstoupí Češi v úterý 9. února proti Dánsku.
Prožíváte svoji první olympiádu, tak jaké jsou úvodní dojmy?
„Zatím super. Bylo potřeba se trochu zorientovat, hlavně co se týče stravování a odjezdů na zimák. Těšíme se na další kluky, až dorazí.“
Zatím je vás jenom sedm…
„K tomu ještě kustod Petr Šulan, fyzioterapeut Radovan Sakaláš, kondičák (Dominik Kodras) a jenom jediný trenér (Filip Pešán). Ale není to tak, že bychom byli nějak oddělení. Těch jedenáct z nás jsme od rána do večera skoro pořád spolu.“
Jak se daří kustodovi Šulanovi v bráně? Je i terčem vtípků?
„Trošku je v tom popichování. Ale spíš má náš ohromný respekt, jak to zvládá na to, že už dlouho nechodí chytat. Zase do toho vlítnul, tréninky nám zpestřuje. I sám je rád, že se vůbec podíval na olympijský led.“
Jak komunikujete se zbytkem týmu v Praze?
„S kluky si píšeme, máme společnou skupinu, kam chodí informace. Víme, kdo by snad kdy mohl přiletět. Jsme v kontaktu.“
Už na vás dolehla atmosféra olympiády?
„Celkově ano. Musím říct, že zatím je organizace skvělá. Jen je někdy zmatený, jaký bus patří nám. Ale jinak je vidět, že lidi jsou tady jako národ hrozně disciplinovaní, takže se všechno dodržuje. Tím i člověk cítí, že na olympiádě opravdu je.“
Jak jste zvládl náročné cestování a jiné časové pásmo? Pomáhá vám, že z KHL jste na to zvyklý?
„V KHL se snažíme být pořád na moskevském čase. Já už jsem to párkrát zažil a musím říct, že se spíš líp vyrovnávám s tím, když jde čas dopředu. Takže tady je to zatím dobrý, budím se jednou za noc. Pak ještě zaberu. Měli jsme dva tréninky, spíš to bylo cítit při zátěži, že to bylo jiný.“
Českého času trénujete dvě hodiny po půlnoci…
„Hlavně ten první trénink byl náročný. Připadal jsem si, jako bych nebyl přes týden na ledě. Ale doufám, že každým dnem to bude lepší. Už ten druhý vypadal trochu líp. Snad to bude během čtyř pěti dnů v pohodě.“
Jaké jsou tréninky v tak malém počtu?
„Je to specifické, ale musíme se s tím vyrovnat. Každý z nás pár takových tréninků zažil, teď to sice trvá o trochu dýl, ale musíme vydržet. Náladu máme mezi sebou suprovou, takže musíme zůstat dobře naladění. A myslím si, že to vydržíme.“
Jak se vyrovnáváte s každodenními testy na covid?
„Máme to super v tom, že vyjdeme z olympijského domu a je to asi padesát kroků. Když si člověk z toho udělá rutinu, že si ráno trochu přivstane a dojde si na test, dá se to. Navíc to odsýpá. I když tam byli třeba tři lidi, během tří minut jsme byli venku.“
Už jste měli možnost se potkat s jinými sportovci?
„Vídáme se, povídali jsme si. V domě máme takovou klubovnu, kde se scházíme, jsou tam i společenské hry. Nevím, jaký program mají ostatní, ale doufám, že se nás jeden večer sejde víc a budeme se moct víc poznat.“
Zprávy ze dne 24. ledna 2022
COVID: Pořadatelé zimních olympijských her v Pekingu zmírnili požadavky na citlivost testů na koronavirus, které budou muset pravidelně podstupovat všichni účastníci. Hranici pro pozitivitu snížili ze 40 cyklů množení viru na pětatřicet. Český olympijský výbor (ČOV) pro testování před odletem zůstane u přísnějšího nastavení na 42 cyklů, které odhalí i zbytky viru. Čím nižší je počet cyklů, které stačí na prokázání přítomnost viru, tím vyšší virovou nálož testovaný člověk má.
ZAHAJOVACÍ CEREMONIÁL: Pořadatelé zveřejnili fotografie z nácviku zahájení.
HOKEJ: Čeští hokejisté dolaďují přípravy na olympiádu v Pekingu. Výjimkou není ani pravděpodobná jednička Šimon Hrubec. Třicetiletý brankář se na svém Instagramu pochlubil s novou helmou, se kterou bude hájit reprezentační barvy na Hrách. Tradičně jednoduchému stylu, kterým je gólman Omsku pověstný, dominují lev a orlice, nechybí ani symbol pěti olympijských kruhů a logo Hrubcovy nadace Saves help.
SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ: Minulá olympiáda v Koreji? Nejenom z českého pohledu byla zosobněná jménem Ester Ledecká. Dvojnásobná olympijská vítězka udivila svět triumfem na lyžích i na snowboardu. Stala se globálním hitem. Teď se 26letá zimní královna chystá do Pekingu. „Pro mě je úplně nejdůležitější to všechno mezi startem a cílem. To je zábava!“ hlásí před Hrami, které odstartují 4. února. Rozhovor s Ester Ledeckou si přečtěte ZDE>>>

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ: Nor Kjetil Jansrudbude přece jen na hrách v Pekingu usilovat o rozšíření olympijské sbírky, která v současnosti čítá pět medailí. V prosinci přitom šestatřicetiletý sjezdař oznámil, že pro něj kvůli zranění kolena po pádu v Beaver Creeku skončila sezona. Měl mít před sebou operaci poškozených vazů a šest až devět měsíců dlouhou pauzu. Zákrok ale odložil a těsně před začátkem soutěží pod pěti kruhy chystá comeback. „Měl jsem štěstí, že se moje tělo dokázalo zotavit tak, jak jsem ani nepovažoval za možné,“ oznámil na instagramu, kde zároveň zveřejnil video z tréninku na někdejší olympijské sjezdovce v Kvitfjellu.