Jan Denemark
30. ledna 2022 • 13:30

Vůjtek před ZOH: Nechci urážet, ale máme přestárlý tým. Chybí střední věk

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
53 otázek s Gudasem: komu dal největší nakládačku, proč nosí plnovous
REVIEW Bohemians: Propad klokanů? Lazaret Ďolíček, letní flopy a starý kádr
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na trenérskou lavičku naskočil poprvé v roce 1982. Díky tomu dokáže shrnout, jak se pozice veteránů, i pro národní celek, za tu dobu změnila. „S Růžičkou a Naganem byla velká diskuse. Dnes je to úplně jiné,“ přikývl Vladimír Vůjtek (74) na otázku, zda se nahlížení na protřelé borce proměnilo. Protože zatímco při předchozích olympiádách hráli nejstarší borci v týmu spíše roli zkušených rádců, dnes mají na svých ramenou produktivitu celého mužstva.V kariéře si jako reprezentační trenér vyzkoušel hned šestkrát pozici, kdy musel před velkou akcí oznámit nominaci. Jednou českou, pětkrát slovenskou. Dovede se proto trochu vžít do situace trenéra Filipa Pešána s GM Petrem Nedvědem. „Na věk jsem nikdy nehleděl. Ale nejlepší mužstva jsou ta, kde se mísí hráči různého věku,“ přidal bývalý kouč národního celku Vladimír Vůjtek svůj pohled na olympijský výběr, který reprezentační úsek sestavil.

Zatímco dnes se sestava na olympijské hry hemží třicátníky, před výběrem do Nagana v roce 1998 se řešilo, zda pojede tehdy pětatřicetiletý Vladimír Růžička. Šlo o to, že byl na tehdejší dobu přestárlý?
„Správně jste to řekl. Tehdy to tak bylo, byla to velká polemika. Říkalo se, že na mezinárodním poli to bude mnohem rychlejší hokej a že Vláďa nebude stačit. Také jsem dostával dotazy od novinářů, kdy jsem odpověděl, že je třeba si ho především vyzkoušet. Ivan Hlinka si ho proto vzal v prosinci na Izvestije do Ruska a Vláďa ukázal, že je schopný to mezinárodní pole ještě zorat.“

Tehdy se o Růžičkovi diskutovalo, zato nyní se k šestatřicetiletému Romanu Červenkovi vedení reprezentace trochu otáčí jako k zachránci? Je reálné, aby očekáváním dostál?
„To je právě to, čím si vůbec nejsem jistý. Sleduji švýcarskou ligu, patří ve svém klubu k nejlepším, hraje všechny přesilovky, v bodování je nahoře. A to jsou spojené nádoby. Je v bodování nahoře, protože hraje všechny přesilovky. Je otázka, kolik si jich na olympiádě vybojujeme, kolik takových situací si

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
2
Play off
Články odjinud


Články odjinud