České hokejistky prohrály ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pekingu s vysoce favorizovaným týmem USA 1:4. Češky proti obhájkyním zlata senzačně vedly, poté co ve 25. minutě otevřela skóre Michaela Pejzlová. Američanky, které společně s Kanadou ženskému hokeji kralují, ale rychle vyrovnaly a ve třetí třetině rozhodly třemi góly o postupu do semifinále. Výborný výkon v historicky prvním česko-americkém souboji podala brankářka Klára Peslarová, která si připsala 55 zákroků.
Češky se podle očekávání dostaly od začátku pod tlak. Američanky měly více ze hry a ústřední postavou zápasu byla česká brankářka. V polovině první třetiny již měla na kontě deset zákroků, ustála ale i oslabení při vyloučení Radové.
V 11. minutě putovala na trestnou lavici za hrubost Murphyová, český tým se poprvé výrazněji usadil v útočném pásmu, gólmanku Cavallinovou ale neohrozil. Pokus Křížové byl zblokovaný a americká brankářka si nakonec v první části nepřipsala ani jeden zákrok. České hokejistky se staly šestým ženským týmem, který za třetinu neohrozil brankářku soupeře. A prvním od Turína 2006. To Peslarová měla osmnáct zákroků, velkou šanci ale řešit nemusela.
Na začátku druhé části Američanky nevyužily třetí přesilovou hru, do slibných příležitostí se v oslabení naopak dostaly Češky. Tři střelecké pokusy ale obrana zblokovala. Ve 25. minutě se ale Češky dostaly senzačně do vedení, když po akci Vanišové a Křížové zakončovila do prázdné branky Pejzlová.
Zámořské hráčky ale dokázaly rychle odpovědět. Po 48 sekundách vyrovnala z dorážky Knightová. Ve 34. minutě dostala za faul na Radovou pětiminutový trest Cameranesiová, Češky ale dlouhou početní výhodu nevyužily. Naopak do nejvýraznější šance se dostala Carpenterová, Peslarová ale její samostatný nájezd zlikvidovala.
V úvodu třetí třetiny Peslarová tým podržela při drtivém tlaku soupeře, ve 46. minutě jí po střele Knightové pomohla tyč, vzápětí ale podruhé kapitulovala. Střelu Steckleinové mezi betony nešťastně tečovala Pejzlová. V 57. minutě uklidnila devítinásobné mistryně světa dorážkou v přesilové hře Harmonová. Minutu před koncem se kouč Tomáš Pacina rozhodl odvolat brankářku, místo snížení ale Američanky navýšily vítězství.
Zprávy ze dne 12. února 2022
HOKEJ: „Pro nás důležitý zápas, ty výkony se pořád lepší,“ těšilo Vladimíra Růžičku ve Studiu iSport.cz. „Připravujeme se na klíčové momenty olympiády, nemyslím, že by do toho dali Rusové míň, když měli jistý postup,“ konstatoval Petr Klíma. Studio iSport.cz sledujte zde >>>
HOKEJ: Češi kvůli vítězství Dánska nad Švýcarskem končí ve skupině B třetí. Co to znamená pro předkolo play off?Pavouk hokeje na ZOH >>>
HOKEJ: Čeští hokejisté vyhráli díky trefě Šuláka v prodloužení nad Ruskem 6:5! Podívejte se na sestřih celého zápasu. Více čtěte zde >>>
HOKEJ: Začíná prodloužení utkání Rusko - Česko.
HOKEJ: Čeští hokejisté už mají jisté, že ze základní skupiny B zamíří do osmifinále ze třetího místa. Dánsko v závěrečném utkání porazilo Švýcarsko 5:3.