PŘÍMO Z PEKINGU | Ze čtyř olympijských jízd jí ani jedna nevyšla na sto procent. Skeletonistka Anna Fernstädtová ale zažívá opravdovou jízdu životem. Jen před pár týdny se dozvěděla o tom, že má cukrovku prvního typu. Zvládla se s ní seznámit tak, že na olympijské dráze v Jen-čchnigu vybojovala sedmé místo. „Můžu být jenom šťastná, že jsem vůbec tady,“ řekla Fernstädtová.
Před čtyřmi roky na Hrách v Pchjongčchangu závodila ještě za Německo. Pak se vrátila do země, kde se narodila. O celý olympijský cyklus dál přidala k šesté příčce z Koreje sedmou. Má velkou cenu nejenom pro ni. „Možná budu inspirací pro nějaké děti nebo jiné sportovce, kteří také mají diabetes,“ říká Fernstädtová.
Po závodě nevypadáte úplně spokojená...
„Se sedmým místem to je asi v pohodě. Škoda, že jsem neměla nějakou dobrou jízdu. Dělala jsem moc chyb a pak se s tím nedá nic dělat.“
Jaké chyby jste udělala?
„Ve všech čtyřech jízdách něco jiného. Ve všech jsem měla podobný čas. Chyby byly pokaždé někde jinde.“
Po dojezdu poslední jízdy jste ale zvedla ruku se zatnutou pěstí...
„Jo, ale to spíš z toho, že opadl tlak…“
Ve srovnání s dalšími závody v sezoně můžete být spokojená?
„Když se kouknu na sezonu, tak určitě a je to dneska strašný úspěch. Ale byly tam chyby, které jsem nechtěla dělat. S tím spokojená nejsem. Ale celkově můžu být spokojená, že jsem vůbec tady. Ještě před olympiádou jsem byla v nemocnici. Myslím, že můžu být jenom šťastná, že jsem vůbec tady. (do očí se jí derou slzy) Po Svatém Mořici to mohlo dopadnout o hodně hůře. To nejsou slzy nespokojenosti, ale jak opadne tlak. Jsem šťastná, že jsem vůbec mohla stát na startu. Myslím, že na to můžu být pyšná a všichni společně jsme to zvládli, že jsem tady a že jsem dala nějaký dobrý výkon.“
Jsou to i slzy úlevy, že jste ve vaší situaci všechno zvládla?
„Jo. Jo. A teď se to bude určitě zlepšovat. Je dobré, že se to našlo. Mohlo by to skončit mnohem hůř. Nějak jsem se s tím srovnala, i když mě to bude omezovat celý život. Ale možná budu inspirací pro nějaké děti nebo jiné sportovce, kteří také mají diabetes, že všechno je možné...“
Jen nedávno jste se dozvěděla o tom, že máte diabetes, bude to hrát roli o vaších úvahách o budoucnosti?
„Ne, určitě budu dělat skeleton dál. Ale před olympiádou jsem měla týden čas na vychytání věcí. Až se vrátím, tak bude konečně čas všechno jaksepatří nastavit. Nemám strach, že bych nemohla dělat sport.“
Co všechno se musíte učit?
„Stravu, inzulín. Mám senzor na měření cukru, pumpu. Je to pro mě všechno nové. Nejsem asi ještě ta úplně nejpovolanější osoba na takové otázky…“ (úsměv)
Těšila jste se na pizzu, jak jí ale v Číně seženete?
(směje se) „Máme ve vesnici Pizza Hut. Já jsem dva týdny jedla pořád to samé jídlo, abych udržela všechny hodnoty v normě, takže teď se těším, že si dám něco jiného.“
Pizza vám ale cukr trochu zvedne...
(usmívá se) „Tak si dám inzulín. Musím to všechno probrat s doktorkou, na všechno měl vliv i stres a nervozita. Uvidím, co to teď se mnou udělá. Věřím, že to bude nějak v pohodě.“
Končí olympijský cyklus, jaká bude Anička Fernstädtová za čtyři roky?
„Nevím, jaká bude Anička za týden. Budeme ještě hodně řešit tu cukrovku. Nevím, teď jsem půl roku vlastně trénovala pod nemocí. Uvidíme, jak to bude.“
Zprávy ze dne 2. února 2022
BIATLON: Jak budou na Hrách v Pekingu vypadat biatlonové tratě? To ještě před odletem do Číny bylo pro všechny reprezentanty včetně Markéty Davidové tajemství, žádné špičkové závody se na úplně nově vybudovaných tratích v Čang-ťia-kchou nejely. Až po příletu na olympiádu tak všichni definitivně zjistili, co je čeká. „Měli jsme jen údaje z papírů, snažili jsme se trasy simulovat na našem pásu. A nebyli jsme od pravdy úplně daleko,“ říká ve trenér mužů Ondřej Rybář. Zajímavostí je, že se pojede poblíž slavné Velké čínské zdi. Podívejte se na video czechteam.tv a projděte si trasu pěkně zatáčku po zatáčce.
Zprávy ze dne 31. ledna 2022
RYCHLOBRUSLENÍ: Páté společné olympijské hry! Když toto číslo zmíníte před Petrem Novákem, trenérem Martiny Sáblíkové, musí chvíli počítat, aby se dobral k tomu, že už jich je opravdu tolik. Za dlouhých 24 let, které už tito dva tvoří sehraný a hlavně velmi úspěšný tým, se člověk prostě v čase trochu ztratí. Co si však kouč vybavuje jako dnes, jsou jednotlivé Hry a okolnosti, které je provázely. A také to, že mu svěřenkyně splnila sen. „Chtěl jsem po ní, aby nám aspoň jednou zahráli hymnu,“ říká v rozhovoru pro iSport Premium.

Zprávy ze dne 27. ledna 2022
První část olympijské výpravy se sešla v Praze na Letišti Václava Havla. Odtud odletí směr Peking. Mezi členy posádky je i biatlonistka Markéta Davidová.


BIATLON:Roman Karpíšek se už více než deset let stará o zdraví českých biatlonistů, s nimiž odlétá na další olympiádu. Jak pomáhal Gabriele Soukalové a proč je dobře, že už Markéta Davidová nechodí do školy? A proč biatlonisty často trápí hrudník? Rozhovor čtěte zde >>>
