20. ledna 2022 • 10:40

Konec nadějí! Samková na olympiádu nejede: Těžké, ale správné. Zahojím se

Autor: iSport.cz, ČTK, inf
Vstoupit do diskuse
4
TOP VIDEA
SESTŘIH z MS: Norsko - Česko 1:4. Další Pasta show! Trefil se i Vrána
Karlos Vémola po výhře nad Marpem: o pravidlech, průběhu, reakcích a dalších plánech
VŠECHNA VIDEA ZDE

Stále doufala, že by to mohla zvládnout. Makala na tom, aby na olympiádu do Pekingu odjela. Eva Samková to ale nakonec nezvládne. Čtyřicet dní po tom, co si snowboardkrosařka zlomila oba kotníky, oznámila, že svou účast na ZOH 2022 definitivně odpískala. „Zahojím se a vrátím se zpátky,“ říká ale odhodlaně ve zprávě pro média.Česká olympijská výprava přišla o jednu z možných medailových nadějí. „Rozhodnutí nejet do Pekingu bylo těžké, ale správné. Teď se soustředím na to, abych se uzdravila a fungovala dál,“ uvedla Samková v tiskové zprávě. „Říkala jsem, že olympiáda není nejdůležitější věc na světě, a teď můžu dokázat, že to tak cítím.“

Olympijská vítězka ze Soči 2014 a bronzová medailistka z Pchjongčchangu 2018 se zranila 11. prosince při dojezdu závodu smíšených týmů v rakouském Montafonu, v němž získala s Janem Kubičíkem stříbro. Za cílem se české hvězdě „seklo“ prkno do sněhu a kotníky nevydržely. Na klinice v Montafonu-Schrunsu týž den večer podstoupila operaci, po níž má v nohou šrouby.

Osmadvacetiletá Samková se snažila intenzivně rehabilitovat, dokonce si zkoušela nazouvat snowboardingové boty. Nakonec ale po dohodě s lékaři nebude riskovat. „Jakékoli jiné rozhodnutí by znamenalo riziko nejen pro sportovní kariéru, ale i pro civilní život,“ uvedl profesor Pavel Kolář z Centra pohybové medicíny.

Podívejte se na olympijský nácvik v Pekingu: Medaile si pověste na krk opět sami!
Video se připravuje ...

„Eva i všichni kolem ní se maximálně snažili, aby mohla závodit. Její zranění jsou však rozsáhlá a start na olympijských hrách by pro ni v současné době byl příliš velkým rizikem,“ řekl člen lékařského konzilia doktor Jiří Dostal z Centra sportovní medicíny.

Samková od začátku zimy potvrzovala svoje kvality. Vyhrála závod Světového poháru na budoucím olympijském svahu v Číně a v Montafonu skončila pátá. „Na začátku sezony se mi jezdilo dobře,“ konstatovala úřadující vítězka Světového poháru snowboardcrossařek.

Bez Samkové budou v Pekingu patřit k českým medailovým nadějím další tři ženy. Hlavní adeptkou na stupně vítězů je Ester Ledecká, která je největší favoritkou v paralelním obřím slalomu na snowboardu a šanci má také na lyžích ve sjezdu a superobřím slalomu. Stálicí je rychlobruslařka Martina Sáblíková a šance se dávají biatlonistce Markétě Davidové.

Ve snowboardkrosu budou na olympiádě reprezentovat Kubičík a Vendula Hopjáková, kteří se vedle soutěží jednotlivců společně představí i v premiérovém týmovém závodě smíšených dvojic. „Na parťáky z týmu jsem už teď pyšná. Držím jim palce, stejně jako všem ostatním sportovcům české výpravy. Přeji všem zdraví, radost a úspěšné tažení,“ vzkázala Samková.

Olympijská výprava má po odstoupení Samkové 111 členů, což stále znamená dosud nejpočetnější český tým na zimních hrách pod pěti kruhy.

Vstoupit do diskuse
4
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud