PŘÍMO Z PEKINGU | Dostanete se k areálu a vyvalíte oči. Wow… Big Air, majestátní freestylový můstek, schovaný mezi komíny, je scenérie, která se vám vtiskne do paměti. „Seshora je vidět celý Peking. Jděte se tam podívat!“ smála se Šárka Pančochová, česká reprezentantka, která si to dopoledne místního času vyzkoušela na vlastní kůži při závodě. Té kvalifikace nevyšla ideálně, takže ani ve třetí disciplíně na olympiádě se nedostala do finále.
Je to sportoviště, které budí největší zájem. I emoce. Ale jisté je, že pohled na Big Air hned vedle komínů je ikonická fotografie celé olympiády.
„Areál je super, docela se mi líbí. Je to industriální, je fajn, že to není někde v centru Pekingu a okolo samý panelák,“ okomentovala to sama Pančochová, která na můstku v kvalifikaci vystřihla tři skoky.
Při prvním ovšem upadla, takže i když další dva zvládla, na postup to nakonec nestačilo. „Jsem hrozně ráda, že se mi povedlo odjet dva skoky, že jsme tam nespadla třikrát, to je vždycky úspěch,“ dodala v odlehčeném tónu v prostoru pro rozhovory. Přímo za ní se tyčil můstek, za ním komíny s olympijskými kruhy.
Po třetím skoku zvedla ruku radostí, pak předvedla minitaneček. „Já jsem showman. To dělám normálně,“ smála se snowboardistka, která si na olympiádě vybojovala účast ve všech tří disciplínách. Což je světový unikát.
V areálu Big Air Shougang to jistě pro ni musel být největší zážitek. Nejenom pro ni. Pro každého, kdo se na okraj Pekingu vydal. Už při cestě autobusem si reportéři fotili industriální zónu, v níž se vyjímaly obří tovární komplexy, ale i rozbořené haly.
Právě sem, v areálu někdejší ocelárny, plné vysokých pecí, komínů a chladících věží, je zasazené skokanské monstrum, které do výšky zabere 60 metrů!
Výstavba probíhala mezi lety 2018 a 2019 a působí skutečně impozantně. Můstek je zasazený do industriální zóny, kolem je obehnaný plot, za ním jsou vidět další tovární haly. Ale i jezírko s mostem.
Areál budí emoce. Někomu se líbí styl, jakým je sport propojený s industriální zónou. To už během svého působení v Kunlunu v KHL, jenž dřív sídlil v Pekingu, poznal i hokejový brankář Šimon Hrubec. „Ohromně se mi líbí propojení moderny a industriálního designu. Tuhle architekturu mám moc rád,“ řekl k tomu reprezentační brankář.
Jiní nadávají. Že je to kýč. Mluví o jaderné elektrárně, kvůli chladícím věžím. Přitom jde o někdejší ocelárnu.
A jaký je seshora výhled? Asi skvělý, že? „No jasně, vidím úplně celý Peking. Běžte se podívat,“ smála se Pančochová.
„Je to tady fakt hezky udělané. Je příjemné i to, jak jsou lidi blízko,“ dodává snowboardistka, které přišly fandit i hokejové reprezentantky. „Koukala jsem na ně, fandily parádně. Jsem moc ráda, že se přišly podívat,“ poděkovala hokejistkám, které už v Pekingu svoji pouť turnajem skončily, takže aspoň mají čas se podívat na nějaká sportoviště.
„Je to super zážitek. Fandily jsme, moc se nám to tady líbí. Akorát je hrozná zima,“ usmívala se Tereza Vanišová, zachumlaná v týmové bundě. Bylo více jak minus deset, do toho foukal ostrý ledový vítr.
Ale i hokejistky měly zážitek. Big Air mezi komíny se hned tak nevidí. Pančochová je na podobná místa zvyklá, skákala už i například přímo v Ptačím hnízdě, kde se konal slavnostní ceremoniál.
„Tady je to dobře udělané. Je příjemné i to, že jsou lidi blízko,“ řekla k ikonickému místu celé olympiády.
Akorát škoda, že si ho nevyzkouší i při finále.
Zprávy ze dne 8. února 2022
SNOWBOARDING: Z tohohle bude silvestrovská historka, možná i poté, co se budou volit ty nejlepší za století. Ester Ledecká na čínských zimních Hrách v jeden moment získala své třetí olympijské zlato po finálovém snowboardovém vítězství nad Rakušankou Danielou Ulbingovou. Sama to ale vlastně nevěděla. Tak se oddala soustředění na jednotlivé jízdy, že ztratila přehled, jakou vlastně jede. První rozhovor s olympijskou šampionkou Ester Ledeckou čtěte ZDE>>>
SNOWBOARDING: Ohlasy na vítězství Ester Ledecké ze zahraničních médií
- Gazeta Wyborcza (Polsko):. „Nemohlo to být jinak: Ester Ledecká se zlatou medailí! Třetí olympijské zlato - druhé ve snowboardingu - pro úžasnou Češku! Její (finálová) rivalka Daniela Ulbingová vyjela z trati.“
- BBC (Velká Británie): „Rakušanka Daniela Ulbingová byla od začátku pod tlakem. Česká lyžařka Ester Ledecká obhájila titul a vítězstvím v paralelním obřím slalomu na snowboardu se zapsala do dějin. Otázka teď je, co se stane, až se postaví na lyže v superobřím slalomu a ve sjezdu.“
- Agentura AFP (Francie): „Ledecká se zapsala do olympijské historie, když si v roce 2018 připsala bezprecedentní ženský double ziskem dvou zlatých medailí na zimních olympijských hrách ve dvou různých sportech - v alpském lyžování a v alpském snowboardingu. Nyní se pokusí tento double obhájit v superobřím slalomu, který je plánován na 11. února.“
- Hospodárske noviny (Slovensko): „Olympiádu zahájila nejlepším možným způsobem. Jela jako dobře namazaný stroj, její výkon neovlivnila ani dlouhá soutěžní přestávka.“
SNOWBOARDING: Kdo všechno už popřál k prvnímu českému zlatu z Pekingu? Ester, jsi národní poklad! Ledecké gratulují Štěpánek, Krpálek i tenistky >>>
SNOWBOARDING: Už před úterním závodem v paralelním obřím slalomu vyprávěl, že by se muselo stát něco mimořádného, aby Ester Ledecká neobhájila zlato z Pchjongčchandu. A sám bývalý alpský snowboardista a český olympionik Petr Šindelář se nemýlil. Česká sněhová hvězda podle něj hraje jinou ligu než všechny soupeřky. „Už po kvalifikaci bylo vidět, že je jinde,“ říká. Expert o Ledecké: Definovala novou dimenzi. I chlapi by se mohli bát >>>
SNOWBOARDING: První chvíle dojetí Ester Ledecké po zlaté jízdě.