Martin Hašek
23. listopadu 2021 • 16:50

Cesta na ZOH: jak neopakovat covidový let? Očkování, izolace i jasná pravidla

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Baník - Zlín 5:1. Demolice neškodných Ševců a další Vrbovo těžké shledání
Bohemians - Olomouc: Matoušek si narazil s Puškáčem a propálil Digaňu, 3:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jak zabránit opakování smutného covidového letu do Tokia na blížících se zimních Hrách v Pekingu? ČOV už má soubor receptů. Očkování členů realizačního týmu bude povinné, sportovcům se doporučuje třetí dávka. Pomoct má apel na samoizolaci olympioniků v posledních 14 dnech před odletem, testy necelou hodinu před odbavením i speciální charter, na jehož palubě budou panovat přísnější pravidla než při letu do Tokia. „Nemyslím si, že by někdo měl chuť pravidla nedodržovat,“ věří šéf mise Martin Doktor.Bez Tečky to nepůjde. Na zimní olympiádě v Pekingu nebude pro odmítače očkování reálné místo. Výkonný výbor Českého olympijského výboru schválil povinnost vakcinace proti covidu pro všechny členy realizačních týmů.

Nebude se tak opakovat případ nenaočkovaného lékaře Vlastimila Voráčka z nešťastného covidového letu do Tokia. Samotné sportovce bez očkování v podstatě vylučuje alternativa třítýdenní karantény.

„Pro nás je očkování naprosto jasná věc,“ říká na rovinu šéf mise Martin Doktor.

Do Pekingu může odcestovat kolem 130 českých sportovců, přičemž drtivá většina z nich očkováním prošla. Jediným známým případem bez vakcinace jsou zatím tři hráčky hokejového týmu.

„Na druhou stranu jsem si přečetl, že šéftrenér prohlásil, že se musí rozhodnout, co je pro ně podstatnější,“ říká Doktor.

ONLINE PŘENOS - Koronavirus ve sportu
Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Fotbal Fotbal Hokej Hokej Novak Djokovič Novak Djokovič Svět Svět
Obnovit
Zprávy ze dne 6. 5. 2022
16:45
6. 5. 2022
Fotbal

Fotbalisté Wolverhamptonu se budou muset v sobotním zápase Premier League na hřišti Chelsea obejít bez trenéra Bruna Lageho. Portugalský kouč měl pozitivní test na koronavirus a na Stamford Bridge s týmem nemůže odcestovat. Na lavičce ho v duelu s třetím týmem tabulky zastoupí trenér brankářů Tony Roberts. Lage je v izolaci, na přípravě na zápas se ale stále podílí.

Zprávy ze dne 6. 5. 2022
13:12
6. 5. 2022
Svět

Kvůli nepolevující pandemii koronaviru se v Číně opět ruší a odkládají významné sportovní akce.

 • Asijské hry, které se měly konat v září v Chang-čou, byly odloženy. Podle agentury Reuters o tom rozhodl Asijský olympijský výbor s tím, že budou přesunuty na příští rok.
 • Čína kvůli přetrvávající pandemii přišla o oba letošní mítinky atletické Diamantové ligy. Vedení seriálu dnes na webu informovalo tom, že místo Šanghaje a Šen-čenu se bude závodit v Polsku.
 • Blízko je údajně oznámení zrušení letní univerziády, kterou má v březnu hostit Čcheng-tu.
 • Nejistý je také osud mistrovství světa družstev ve stolním tenisu, které už bylo kvůli covidu-19 z dubna přeloženo na podzim. Šampionát by se měl rovněž v Čcheng-tu uskutečnit na přelomu září a října.
Zprávy ze dne 25. 3. 2022
14:52
25. 3. 2022
Svět

Čtyřnásobný mistr světa F1 Sebastian Vettel přijde kvůli covidu i o druhý závod sezony v Saúdské Arábii. V Aston Martinu ho nahradí Nico Hülkenberg.

ČOV má k ruce doporučení od Rady expertů své lékařské komise, kde pracuje skupina epidemiologických kapacit. Ta mimo jiné už očkovaným sportovcům radí třetí dávku očkování.

„Vřele jsme doporučovali, že by byla vhodná třetí dávka u sportovců a povinné očkování u doprovodu. To zabezpečuje vyšší míru bezpečí pro sportovní tým a sportovce, kteří jedou reprezentovat Českou republiku,“ uvedla Jarmila Rážová, členka Rady expertů a někdejší hlavní hygienička. „Sportovci mají stále šanci se nechat naočkovat, čínská strana chce mít ukončení očkování a čtrnáct dní po druhé dávce.“

Rada expertů se sešla minulý týden na sympozium v Dříteči a dala dohromady soubor doporučení, která se objeví v oficiálním manuálu pro Hry v Pekingu. Patří k nim například apel na samoizolaci, případně rodinnou izolaci sportovců v klíčovém období čtrnácti dnů a především pěti dnů před odletem do Číny.

„Pevně věřím, že na straně sportovců bude snaha to dodržet. Čtrnáct dní je nejdelší inkubační doba onemocnění. Posledních pět dní je další kritický bod, právě proto jsou tam požadavky na samoizolaci, případně se musí odizolovat celá rodina,“ uvedla Rážová.

Charter, ale ne pro všechny

Pořadatelé Her požadují negativní testy 96 a 72 hodin před odletem. Rada expertů navíc doporučuje třetí test minimálně hodinu před příjezdem na letiště tak, aby byl ve chvíli odbavení znám výsledek. Odběry na poslední chvíli bude zařizovat Centrum zabezpečení sportovní reprezentace na Strahově.

ČOV plánuje vypravit do Pekingu charterový let. Zatím ale není jisté, kolik českých sportovců jím poletí. Je jisté, že po vlastní ose se budou dopravovat hokejisté z NHL, ale také mnoho individuálních sportovců, jejichž závody jsou těsně před startem Her rozesety po světě. Ester Ledecká například má jen pět dní před začátkem olympiády závodit v lyžařském sjezdu v Garmisch-Partenkirchenu.

OPATŘENÍ PRO CESTU DO PEKINGU
 • Sportovcům se doporučuje třetí dávka očkování
 • Očkování bude povinné pro všechny členy realizačního týmu
 • Testování 96 a 72 hodin před odletem a do hodiny před odbavením
 • Sportovcům je v posledních 14 dnech před odletem doporučená
 • Samoizolace, případně izolace v rodině
 • ČOV upřednostňuje přesun většiny týmu charterovým letem
 • Na palubě charteru se budou nosit respirátory (po celou dobu kromě jídla), bude omezen pohyb po letadle, skupiny budou možná odděleny, dohlížet bude posádka i zástupci ČOV

„Doporučovali jsme charter, jeví se jako nejbezpečnější, protože si objednatel může nastavit určitě podmínky. Fakt je, že velí kapitán a posádka,“ říká Rážová.

Pro sportovce, kteří poletí charterem, Rada expertů připraví doporučení, jak se během letu chovat. Oproti letu do Tokia budou opatření přísnější, zejména ohledně nošení roušek či dodržování zasedacího pořádku. Na jejich dodržování bude dohlížet posádka, ale i vyčlenění zástupci ČOV. Jaké pokyny se v manuálu objeví?

„Dodržet určité rozestupy, respirátor kromě jídla, příliš neputovat po letu, skupiny by mohly být odděleny odstupy, aby do karantény případně šla pouze ta část, která k sobě patří,“ nastiňuje Rážová.

Šéflékařem olympijského týmu zůstane Jiří Neumann, kterého po Tokiu kritizoval plážový volejbalista Ondřej Perušič.

„Osobně nevidím působení pana doktora Neumanna jako kontroverzní. Oblasti medicíny přímo na Hrách rozumí nejlépe. Zůstává, jsem za to moc rád. Pro mě je opravdu nedocenitelný,“ uvedl Doktor.

České hokejistky na olympiádě! Kam až dojdou a co předvede Erbanová?
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud