Obavy před Pekingem: Falšování testů na koronavirus jako doping?
Každý den budou muset olympionici na Hrách v Pekingu na testy proti koronaviru. Ale budou se moct spolehnout na jejich výsledky? Michael Hölz, šéf německého snowboardingového svazu, tomu nevěří. „Pochybuju, že na soutěžích v Číně uvidíme fair play,“ řekl Hölz ve svazovém podcastu.
Výsledky testů mohou rozhodovat olympijské závody. Sportovci se v Pekingu musí testovat každý den, pokud jim test na koronavirus vyjde jako pozitivní, musí nastoupit buď do izolace, nebo rovnou do nemocnice, to v případě, že mají symptomy nemoci. Pokud je sportovec bez symptomů, z izolace se dostane v případě dvou negativních PCR testů po 24 hodinách.
„Při testování se relativně snadno může stát, že někdo později řekne: Je nám líto, bylo to falešně pozitivní,“ uvedl Michael Hölz v podcastu podle webu Inside the Games.
Hölz, který v minulosti pracoval pro německou antidopingovou agenturu, přirovnal systém testů na koronavirus k dopingu. Naznačil, že by během Her mohly být zneužívány k tomu, aby určití sportovci nemohli na start.
„Víme, jak se k tématu dopingu staví země s takovým zřízením (pozn. naráží na čínský komunistický režim). Porovnání mezi dopingem a covidem-19 je absolutně v pořádku,“ uvedl Hölz.

Pořadatelé se proti jeho tvrzení ohradili s tím, že garantují spolehlivost testů, které se během olympiádou budou kontrolovat.
„Ujišťujeme, že, co se týče dat a výsledků testů na covid-19, není prostor pro chybu,“ řekl deníku China Daily Chuang Čchun z organizačního výboru Her. „Naše testovací laboratoře vedou profesionální lékařští pracovníci, kteří před Hrami prošli tvrdým školením. Výsledky z těchto laboratoří jsou důvěryhodné. Není nutné, aby lidé měli jakékoli pochybnosti.“
Podle doktora Briana McCloskeyho, šéfa poradní lékařské komise organizačního výboru, se během Her budou používat běžné PCR testy, ovšem s vyšší citlivostí.
„Pro Hry jsou testovací sady na velmi senzitivní úrovni, protože nechceme, aby omikron pronikl do uzavřené bubliny,“ uvedl McCloskey podle Inside the Games.
Zprávy ze dne 12. února 2022
SKOKY NA LYŽÍCH: Olympijský závod skokanů na velkém můstku vede po prvním kole Japonec Rjoju Kobajaši a šest dnů po triumfu na středním můstku útočí na zlatý double. Druhé kolo bude bez českého kvarteta, jež skončilo v páté desítce. Nejlepší Roman Koudelka obsadil 41. pozici.
HOKEJ: Jak již bylo avizováno do zápasu s Rusy rovnou naskočí útočník Michael Špaček. Míří do třetí formace mezi křídlá Stránského a Řepíka. Do druhé řady se posouvá Vladimír Sobotka.
SNOWBOARDING: Dnes je jedna z největších hvězd světového zimního sportu. Jak ale lyžařsko-snowboardová obojživelnice Ester Ledecká začínala? O malou vzpomínku se podělil herec Vladimír Polívka, který se v dětství snowboardingu věnoval. „Držel jsem ji a učil plužit,“ zavzpomínal v Sazka studiu czechteam.tv na svou zkušenost s malou Ester na „prkně“. Syn herce Bolka Polívky se z těch časů kromě Ledecké zná i s další olympioničkou Šárkou Pančochovou. Více čtěte ZDE>>>
SANĚ: Saně? Nuda, lyžování je lepší. Takhle původně smýšlela Natalie Geisenbergerová (34) z Německa o sportu, ve kterém se zapsala do olympijské historie. Stejně tak změnila i názor na bojkot Her v Číně. Do Pekingu přece jenom dorazila a vybojovala dvě zlaté medaile. Celkem jich má už sedm – šest zlatých, jednu bronzovou. Nikdo jich na saních nezískal víc. „Každá medaile má svoji hodnotu a historii, ale tyhle dvě mám poprvé v roli matky. A to je taky skvělé.“ Celý příběh čtěte ZDE>>>.
KRASOBRUSLENÍ: Sportovní arbitrážní soud (CAS) bude projednávat dopingový případ ruské krasobruslařky Kamily Valijevové v neděli, výsledek by měl oznámit o den později. Soutěž žen na olympijských hrách v Pekingu, jejíž je Valijevová favoritkou, začne v úterý. CAS dnes v tiskovém prohlášení uvedl, že ostře sledovanou kauzu bude řešit tříčlenný panel rozhodců.
HOKEJ: Německo porazilo na olympijských hrách v Pekingu Čínu 3:2. Vítězný gól zaznamenal v 25. minutě útočník Dominik Kahun. Obhájci stříbra vedli už o tři branky, domácí mužstvo však zápas zdramatizovalo.
SKOKY NA LYŽÍCH: Čeští reprezentanti nezvládli skoky na velkém můstku. Nejlepší z nich je zatím Roman Koudelka, ale ani jeho výkon nebude nejspíš stačit na postup. „Skok nebyl úplně špatný. Ale bohužel po tom zranění nejsem při skocích úplně srovnaný a na větším můstku je to pak znát. Trošku se s tím peru,“ řekl Koudelka ve vysílání ČT Sport. Závod můžete sledovat ONLINE ZDE>>>.
BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ: Na startu to byla pro běžkařku Terezu Beranovou poslední dobrá chvilka. Jak závod začal, bylo to už čisté utrpení. Třiadvacetiletá závodnice rozjela českou štafetu v krutých problémech. Rychle odpadla a její kolegyně pak už ze sedmnácté vytáhly českou štafetu na třinácté místo, stále na nejhorší výsledek české olympijské historie. „Když se tělo sekne, nepustí vás dál,“ řekla Beranová. Celý rozhovor čtěte ZDE>>>.
RYCHLOBRUSLENÍ: Sprint na 500 metrů vyhrál na olympijských hrách v Pekingu domácí Kao Tching-jü a získal pro Čínu první mužské zlato na dlouhé dráze. Čtyřiadvacetiletý rychlobruslař tak vylepšil své třetí místo z minulých her v Pchjongčchangu 2018. Kao Tching-jü startoval už v sedmé z patnácti rozjížděk a časem 34,32 vylepšil o devět setin sekundy olympijský rekord Haavarda Holmefjorda Lorentzena. Pak už domácí favorit pouze sledoval, jak se jeho výkon snaží marně překonat soupeři.
BIATLON: Michal Krčmář při obhajobě olympijského stříbra z Pchjongčchangu dokončil sprint na ZOH v Pekingu na šestnáctém místě. Postavení v nejlepší desítce odstřelil chybou na poslední ráně ve stoje. Skvěle běžecky se prezentoval mladík Mikuláš Karlík, který však po první čisté položce na druhé třikrát chyboval a dojel 28. Do stíhacího závodu postoupili také další dva Češi - 58. Jakub Štvrtecký a 59. Adam Václavík. Třetí zlato z letošních Her a druhé individuální slaví Johannes Thingnes Boe. Více čtěte ZDE>>>.