Obavy před Pekingem: Falšování testů na koronavirus jako doping?
Každý den budou muset olympionici na Hrách v Pekingu na testy proti koronaviru. Ale budou se moct spolehnout na jejich výsledky? Michael Hölz, šéf německého snowboardingového svazu, tomu nevěří. „Pochybuju, že na soutěžích v Číně uvidíme fair play,“ řekl Hölz ve svazovém podcastu.
Výsledky testů mohou rozhodovat olympijské závody. Sportovci se v Pekingu musí testovat každý den, pokud jim test na koronavirus vyjde jako pozitivní, musí nastoupit buď do izolace, nebo rovnou do nemocnice, to v případě, že mají symptomy nemoci. Pokud je sportovec bez symptomů, z izolace se dostane v případě dvou negativních PCR testů po 24 hodinách.
„Při testování se relativně snadno může stát, že někdo později řekne: Je nám líto, bylo to falešně pozitivní,“ uvedl Michael Hölz v podcastu podle webu Inside the Games.
Hölz, který v minulosti pracoval pro německou antidopingovou agenturu, přirovnal systém testů na koronavirus k dopingu. Naznačil, že by během Her mohly být zneužívány k tomu, aby určití sportovci nemohli na start.
„Víme, jak se k tématu dopingu staví země s takovým zřízením (pozn. naráží na čínský komunistický režim). Porovnání mezi dopingem a covidem-19 je absolutně v pořádku,“ uvedl Hölz.

Pořadatelé se proti jeho tvrzení ohradili s tím, že garantují spolehlivost testů, které se během olympiádou budou kontrolovat.
„Ujišťujeme, že, co se týče dat a výsledků testů na covid-19, není prostor pro chybu,“ řekl deníku China Daily Chuang Čchun z organizačního výboru Her. „Naše testovací laboratoře vedou profesionální lékařští pracovníci, kteří před Hrami prošli tvrdým školením. Výsledky z těchto laboratoří jsou důvěryhodné. Není nutné, aby lidé měli jakékoli pochybnosti.“
Podle doktora Briana McCloskeyho, šéfa poradní lékařské komise organizačního výboru, se během Her budou používat běžné PCR testy, ovšem s vyšší citlivostí.
„Pro Hry jsou testovací sady na velmi senzitivní úrovni, protože nechceme, aby omikron pronikl do uzavřené bubliny,“ uvedl McCloskey podle Inside the Games.
Zprávy ze dne 11. února 2022
HOKEJ: Jiří Smejkal odrazem od Švýcara dostal kotouč do branky a Češi vedou od poloviny 5. minuty 1:0.


HOKEJ: Utkání české reprezentace proti Švýcarsku začalo. Sledujte online přenos zde>>>

HOKEJ: „Tipuji výhru 3:2,“ odhadnul před zápasem proti Švýcarsku Martin Ručinský ve Studiu iSport.cz. To pokračuje znovu o první přestávce druhého duelu českého týmu na ZOH.
HOKEJ: „V poslední době je u nás taková tendence, že se má dávat prostor mladším a starší tam nemají co dělat. To si úplně nemyslím, o věku to není, ale o tom, jaký ten hráč je. Podívejte u Švýcarů na Andrese Ambühla. Pořád má mužstvu co dát. Tým svými zkušenostmi může během turnaje pozvednout,“ podotkl Ručinský.
HOKEJ: „Švýcaři mají v lize hráče ze zámoří, ale nejsou to záplaty. U nás je třeba Peter Mueller, vynikající hráč. Ale to je jeden. Když si někoho vezmou Švýcaři, tak si ho proklepnou, samozřejmě je to i pak o otázce peněz. Pak přebírají zámořské prvky do své hry a jsou tam, kde jsou,“ konstatoval Ručinský.
HOKEJ: „Švýcaři se mi proti Rusku líbili. Hráli dobře kombinačně. Moc se mi líbí. Mají vzestupnou tendenci. Hrají výborně, kompaktně. Nemůžeme se na ně koukat jako na dřívější Švýcarsko. Je to těžký soupeř, vždy nás zápasy s ním bolely, i když byl hluboko pod námi,“ řekl o Švýcarsku Martin Ručinský.
HOKEJ: „Do olympiády 1998 jsme taky neměli ani medaili. Akorát jsme se v roce 1996 podepsali pod největší průšvih českého hokeje na Světovém poháru. Až pak jsme se naučili vyhrávat,“ pronesl Martin Ručinský před soubojem Česka se Švýcarskem.
HOKEJ: „Máme v sestavě hráče, kteří by góly měli umět dávat. Můžeme se vždy bavit, jak by to vypadalo, když by tam byl někdo jiný. Nerozumím tomu, že z takového tlaku nedáme branku. Nevím, jestli to mají kluci v hlavě, že prohráli v sezoně tolik zápasů. Spíš bych se soustředil na to, hru zjednodušit. Tlačit se před branku, aby brankář neviděl…,“ prohlásil Martin Ručinský.
BĚH NA LYŽÍCH: Vítězem závodu na 15 km se stal Iivo Niskanen. Stříbro za finským závodníkem bere Rus Alexander Bolšunov. Třetí byl Johannes Klaebo z Norska.
Běh na lyžích:
Muži - 15 km klasicky: 1. Niskanen (Fin.) 37:54,8, 2. Bolšunov (Rus.) -23,2, 3. Klaebo -37,5, 4. Holund (oba Nor.) -49,8, 5. Červotkin (Rus.) -56,9, 6. Hyvärinen (Fin.) -1:05,4, 7. Lapalus (Fr.) -1:14,8, 8. Burman (Švéd.) -1:32,0, 9. Semikov (Rus.) -1:39,9, 10. Poromaa (Švéd.) -1:47,7, ...31. Fellner 3:06,2, 50. Novák -4:11,8, 54. Knop -4:39,6, Pechoušek (všichni ČR) nestartoval.
LYŽOVÁNÍ: Celý svět Ester Ledeckou obdivuje za její úžasnou misi napříč dvěma sporty. Páté místo z olympijského lyžařského super-G jí jen přidává body. Jen 13 setin scházelo k medaili! A to pouhé dny tři dny po zlatém závodě na snowboardu. Úžasné! Zároveň jasná ukázka, jak by to mohlo vypadat v jiném světě. BLOG Martina Haška čtěte ZDE>>>