Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 15. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Startuje sjezd žen. Jak si povedou Ester Ledecká, Tereza Nová a Barbora Nováková sledujte online zde>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká se po pátém místě ze super-G pokusí zaútočit na medaili ve sjezdu. Do závodu jde se startovním číslem pět. Jako 33. odstartuje Tereza Nová a s 35 vyrazí na trať Barbora Nováková. Závod právě začíná, sledujte ho online zde>>>

HOKEJ: Útočník Vladimír Sobotka by neměl chybět v sestavě české hokejové reprezentace v dnešním zápase předkola play off proti Švýcarsku. Čtyřiatřicetiletý hráč pražské Sparty, který v pondělí netrénoval, se zúčastnil ranního rozbruslení a po jeho skončení potvrdil, že je připraven nastoupit. Více čtěte zde>>>

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ:Kvůli silnému větru byl posunut start sjezdu žen, kterého se zúčastní i české trio Ester Ledecká, Tereza Nová a Barbora Nováková. Aktuálně znějí informace tak, že se nezačne dříve než v 4:30 (SEČ).
Zprávy ze dne 14. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Sjezd s Ester Ledeckou začíná už za osm hodin, kdo jsou největší soupeřky české hvězdy? Více čtěte ZDE>>>
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Na zelené louce se dá vybudovat cokoli, ale na strmé skále? A přesto si právě tenhle úkol olympijský šampion a slavný stavitel tratí Bernhard Russi vzal za svůj. A v odlehlém údolí 90 kilometrů od Pekingu z ničeho vybudoval lyžařské tratě pro čínskou olympiádu. Více čtěte ZDE >>>


ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Podívejte se před zítřejším závodem, jak si vedla Ester Ledecká a její konkurentky ve sjezdech Světového poháru v této sezoně.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: S číslem 5 pojede Ester Ledecká úterní sjezd na olympijských hrách v Pekingu. Závod na sjezdovce Rock ve středisku Jen-čching začne ve 4:00 SEČ. Přes nedávné zranění kolena je největší favoritkou Italka Soffia Goggiaová, která má třináctku. Před ní odstartuje americká hvězda Mikaela Shiffrinová, které v Pekingu nevyšly oblíbené slalomové disciplíny a po dvou trénincích se rozhodla poprvé v kariéře olympijský sjezd vyzkoušet.

ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká obsadila v dnešním tréninku na olympijský sjezd na hrách v Pekingu sedmé místo a oproti úvodní zkušební jízdě ze čtvrtka si na sjezdovce The Rock polepšila o čtyři příčky. Nejlepší sjezdařka sezony Italka Sofia Goggiaová, která se na olympijský start chystá tři týdny po zranění kolena, byla čtvrtá. Druhý trénink na úterní závod vyhrála Joana Hählenová ze Švýcarska.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Tohle je závod, který na čínských olympijských hrách na Ester Ledeckou čekal. Ve sjezdu (úterý 4.00) na nové trati Rock v Jen-čchnigu může konečně prodat svůj romantický vztah k velké rychlosti. Jak se česká obojživelnice chystá, čtěte ZDE>>>