Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 4. února 2022
BIATLON: Patří mezi největší české medailové naděje. Ale jaká je Markéta Davidová v soukromí? Nejvíc o tom vědí její kamarádky Eliška Němečková a Karolína Pospíšilová, které s ní vyrůstaly. „Dá se říct, že jsme vedle sebe dospěly. Známe se od útlých let až po první lásky a problémy,“ popisuje Pospíšilová ve videu pro czechteam.tv. Více čtěte ZDE>>>
Závodníci minulé velké éry jsou z velké části pryč, olympijský biatlonový program ovšem startuje disciplínou, která vždycky způsobuje fanouškům příjemné chvění. Na úvod mrazivé dřiny čeká v sobotu od 10 hodin české kvarteto Jessica Jislová, Markéta Davidová, Mikuláš Karlík, Michal Krčmář smíšená štafeta. „Za mě nejlepší začátek,“ těší se Krčmář. Více čtěte ZDE>>>.
Zprávy ze dne 3. února 2022
BIATLON: Když se sejde forma a ještě dobře foukne… Pak jsou tu ještě lyže. V olympijských závodech na přemrzlém čínském sněhu můžou rozhodovat o úspěchu či zklamání. A čeští závodníci při poslední zastávce Světového poháru v Anterselvě sice nesměle, ale jasně mluvili o tom, že lyže zrovna nesedly. Budou pro olympiádu připravené? Více čtěte ZDE >>>
Zprávy ze dne 2. února 2022
BIATLON: Jak budou na Hrách v Pekingu vypadat biatlonové tratě? To ještě před odletem do Číny bylo pro všechny reprezentanty včetně Markéty Davidové tajemství, žádné špičkové závody se na úplně nově vybudovaných tratích v Čang-ťia-kchou nejely. Až po příletu na olympiádu tak všichni definitivně zjistili, co je čeká. „Měli jsme jen údaje z papírů, snažili jsme se trasy simulovat na našem pásu. A nebyli jsme od pravdy úplně daleko,“ říká ve trenér mužů Ondřej Rybář. Zajímavostí je, že se pojede poblíž slavné Velké čínské zdi. Podívejte se na video czechteam.tv a projděte si trasu pěkně zatáčku po zatáčce.
Zprávy ze dne 31. ledna 2022
Zprávy ze dne 27. ledna 2022
První část olympijské výpravy se sešla v Praze na Letišti Václava Havla. Odtud odletí směr Peking. Mezi členy posádky je i biatlonistka Markéta Davidová.


BIATLON:Roman Karpíšek se už více než deset let stará o zdraví českých biatlonistů, s nimiž odlétá na další olympiádu. Jak pomáhal Gabriele Soukalové a proč je dobře, že už Markéta Davidová nechodí do školy? A proč biatlonisty často trápí hrudník? Rozhovor čtěte zde >>>

Zprávy ze dne 24. ledna 2022
BIATLON: Poslední dny před odletem na olympijské hry stráví česká biatlonová reprezentace odděleně. Ženy včetně největší naděje Markéty Davidové zůstanou po Světovém poháru v Anterselvě do středy v Itálii, muži hned po závodech odcestovali domů. Do Pekingu odletí s českou výpravou speciálem ve čtvrtek 27. ledna. Všichni se snaží maximálně chránit před možnou koronavirovou nákazou. „Sportovci, kteří jeli domů, si to zařídili tak, aby jejich nejbližší absolvovali pětidenní karanténu a měli negativní PCR test. Někteří zůstanou na jednolůžkových pokojích v areálu sportovního klubu v Jablonci nad Nisou. Kontakt bude minimální,“ uvedl šéftrenér Ondřej Rybář.
BIATLON: Je v pořádku nebýt v pořádku! Tak uvedla na svém Instagramu nejlepší česká biatlonistka a velká naděje pro Peking Markéta Davidová (25) krátký dokument Red Bullu, v němž v upřímné zpovědi odhalila trápení, se kterým v olympijské sezoně bojuje.
