Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 17. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká klesá na třetí pozici. Vede Wendy Holdenerová z Rakouska.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Slalomová část kombinace stále probíhá. Podívejte se ale, jak Ester Ledecká zvládla sjezd, který dokončila o 0,01 sekundy druhá.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ:Šance na medaili pro stále vedoucí Ester Ledeckou rostou. Česká hvězda je dál první, zatímco obrovská favoritka Mikaela Shiffrinová slalom nedokončila.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledeckámá za sebou slalomovou část kombinace a útočí na medaili. V cíli je s náskokem 93 setin první. Zajela tak o 95 setin rychleji než po sjezdu vedoucí Rakušanka Christine Scheyerová.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Startuje druhá část alpské kombinace. Lyžařky jedou slalom. V boji o medaili je po sjezdu druhá Ester Ledecká. Tereza Nová jde mezi branky z 23. pozice. Sledujte jejich počínání online zde>>>

KRASOBRUSLENÍ: Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach se v Pekingu sešel s členy amerického krasobruslařského týmu, který i deset dní po skončení soutěže družstev čeká kvůli dopingové kauze Rusky Kamily Valijevové na medailový ceremoniál. Američané skončili v závodě za Ruskem druzí, třetí bylo Japonsko. Obsah rozhovoru nechtěl mluvčí MOV Mark Adams pro agenturu AP komentovat.
SNOWBOARDCROSS: Eva Samková se nedostala do komise sportovců Mezinárodního olympijského výboru (MOV). V hlasování sportovců skončila dvojnásobná olympijská medailistka šestá z šestnácti kandidátů. Mandát na osmileté období získaly bývalé hvězdy - francouzský biatlonista Martin Fourcade a švédská slalomářka Frida Hansdotterová.
HOKEJ: Po druhé třetině vedou hokejistky Kanada ve finále ženského turnaje nad hráčkami USA 3:1
AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ: Česká skikrosařka Nicole Kučerová půjde na olympijských hrách do osmifinále z 23. místa v kvalifikaci, která se vzhledem k nižšímu počtu přihlášených závodnic jela jen jako rozřazovací soutěž pro nasazení do závodu. Nejrychlejší byla favorizovaná Švédka Sandra Näslundová před Fanny Smithovou ze Švýcarska. Do vyřazovacích bojů, které začnou v 7:00 SEČ, vstoupí Kučerová ve čtyřčlenné sedmé osmifinálové rozjížďce.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká ještě na olympiádě neřekla poslední slovo! V kombinačním sjezdu si před slalomem vyjela výbornou výchozí pozici. A jaké z jízdy měla pocity? Když šla prostorem pro rozhovory, pouze na nás české reportéry houkla: „Kluci, sory, musím se jít naučit slalom!“ A s úsměvem chvátala pryč. Více čtěte ZDE>>>.

