Nejúspěšnější zemí zimních olympijských her v Pekingu se stalo suverénně Norsko před Německem a Čínou. Jak by ale vypadalo medailové pořadí, pokud se cenné kovy přepočítají na počet obyvatel v jednotlivých zemích? Pořadatelé z Číny by se rázem propadli na poslední místo medailového žebříčku. A zásadních posunů je v tomto upraveném pořadí daleko víc.
Při práci s čísly často záleží na úhlu pohledu. Čína v Pekingu posbírala 15 cenných kovů, především pak v akrobatickém lyžování a short tracku. A protože devět z nich byly zlaté medaile, v oficiálním pořadí zimních her se poprvé vyšvihla mezi elitní trojku.
Pokud však toto pořadí přepočítáte podle počtu obyvatel jednotlivých zemí, drasticky se promění. A z Číny je naopak olympijský propadák. Na jednu získanou medaili země, v níž žije téměř půldruhé miliardy lidí, totiž připadá více než 94 milionů obyvatel. A z 3. místa je rázem až 29. příčka mezi zúčastněnými státy. Tedy poslední mezi těmi zeměmi, které alespoň jeden cenný kov získaly.
Výrazný sešup zaznamenaly i Spojené státy (ze 4. na 24. místo), Německo (z 2. na 13. místo) nebo Rusko (z 9. na 16. místo) – viz tabulka.
Opačným směrem naopak tento přepočet poslal malé Slovinsko. Země pod Alpami sbírala cenné kovy především ve skoku na lyžích a nakonec se domů vracela se sedmi medailemi. A vzhledem k tomu, že ve Slovinsku žije jen něco málo přes 2 miliony lidí, v žebříčku to znamenalo posun z 15. až na 2. místo. S tím, že na jednu získanou medaili připadá zhruba 300 tisíc lidí.
Kompletní medailové pořadí zemí na ZOH 2022 ZDE>>>
Výrazně si polepšili i lyžařské velmoci - Rakušané (ze 7. na 3. místo) a Finové (ze 16. na 6. místo) nebo i Slováci (z 21. na 12. místo). Naopak Češi zůstali se dvěma medailemi Ester Ledecké a Martiny Sáblíkové zhruba na svém. Z 21. příčky se posunuli o dvě místa nahoru s přepočtem 5 340 000 obyvatel na cenný kov.
Zodpovědět zbývá poslední otázka. Kdo tomuto žebříčku vévodí? Bez překvapení jsou to stejně jako v oficiálním pořadí Norové, kteří si jako jediní udrželi své umístění. Bratři Boeové, jejich biatlonová kolegyně Roiselandová, fenomenální běžkyně na lyžích Johaugová či sjezdař Kilde celkem posbírali 37 medailí.
A protože v této zimním sportům zemi zaslíbené žije jen něco málo přes 5 milionů lidí, vychází jedna medaile jen na zhruba 140 000 Norů. Oproti téměř stovce milionů Číňanů je to propastný rozdíl…
„V Norsku sice nežije tak moc lidí, ale jsme země, která má pro zimní sporty neobyčejnou vášeň,“ pravil na toto téma Mons Roiseland, stříbrný snowboardista z Big Airu. „K norské historii patří hodně skvělých sportovních legend, které inspirovaly řadu z nás, abychom je následovali.“
Navíc tradiční disciplíny jako sjezdové i běžecké lyžování prý mají velkou podporu společnosti. Na rozdíl od bobů či skeletonu, v nichž Norové žádné ambice nemají. „Jasně jsme si vybrali, co k nám patří. A v tom, co děláme, jsme prostě nejlepší,“ dodává pyšně Roiseland.
Zprávy ze dne 17. února 2022
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká je po sjezdu všech 26 závodnic stále druhá se ztrátou jedné setiny sekundy. Slalom je její slabší disciplínou, ale kombinaci má rozjetou skvěle a bude mít šanci zaútočit na medaili. O zlato bude se ztrátou 56 desetin sekundy na první Christinu Scheyerovou bojovat Mikaela Shiffrinová.


BIATLON: Olympijský závod biatlonistek s hromadným startem se uskuteční místo soboty už v pátek. Oznámila to Mezinárodní biatlonová unie (IBU), důvodem je očekávané nepříznivé počasí, protože předpověď slibuje na sobotu extrémní chlad a silný vítr. Markéta Davidová a Lucie Charvátová se proto postaví na start závěrečného závodu ve stejný den jako muži s jediným českým účastníkem Michalem Krčmářem.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Ester Ledecká zahájila aplskou kombinaci slušným časem ve sjezdu a ve slalomu bude moci zaútočit na medaili. Odjeto má zatím deset závodnic, Češka je druhá o pouhou jednu setinu sekundy za Rakušankou Christinou Scheyerovou, třetí je americká hvězda Mikaela Shiffrinová.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ: Naposledy do akce. Ester Ledecká má na zimních olympijských hrách v Pekingu na programu alpskou kombinaci a znovu chce skvělý výsledek. V tréninku kombinačního sjezdu byla dokonce třetí a vyjede do něj se startovním číslem 5. Rychlejší z disciplín začíná ve 3:30 českého času. Sledujte ji ONLINE.
Zprávy ze dne 16. února 2022
HOKEJ: Pozice kouče i šéftrenéra Filipa Pešána je po vyřazení hokejové reprezentace na olympijském turnaji neudržitelná. Co dál? V zákulisí už se probírají možní nástupci, indicie se sbíhají ke konkrétnímu jménu. Favority na obsazení sledovaného postu se dozvíte ZDE>>>

HOKEJ: Posledním semifinalistou hokejového olympijského turnaje je Švédsko. Seveřané porazili Kanadu 2:0 po gólech Wallmarka a Landera. V semifinále se utkají s ruským výběrem.
BĚH NA LYŽÍCH: Ukrajinská běžkyně na lyžích Valentyna Kaminská měla na zimních olympijských hrách pozitivní test na anabolický steroid a dva stimulanty. Vzorek obsahující tři zakázané látky jí byl odebrán minulý týden ve čtvrtek při kontrole po klasické desítce, informovala dnes Mezinárodní testovací agentura (ITA). Kaminské, která v tomto závodě obsadila 79. příčku, byla pozastavena činnost.
HOKEJ: „Nagano 1998 byl famózní úspěch, ale teď teprve sklízíme jeho pravou odezvu. Přestali jsme pracovat,“ říká jasně Josef Marha, legenda Davosu... Proč český hokej nestíhá ten švýcarský? Celý rozhovor čtěte zde >>>
HOKEJ:Finské hokejistky porazily v duelu o třetí místo Švýcarsko 4:0 a získaly počtvrté v historii bronzové medaile.
SHORT TRACK:Michaela Hrůzová dojela ve finále B poslední a na olympiádě bere skvělé 14. místo. Famózní tah předvedla Japonka Sumire Kikučiová, která zaútočila hned na začátku jízdy, kdy všechny soupeřky taktizovaly, a bleskově jim ujela o celé kolo... Více čtěte zde >>>