Cologna vstoupil do olympijské historie. Potřetí v řadě vyhrál závod na 15 km

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Švýcar Dario Cologna vyhrál jako první běžec na lyžích v olympijské historii potřetí za sebou závod na 15 kilometrů. Martin Jakš obsadil v Pchjongčchangu volnou technikou šestnácté místo.

Jednatřicetiletý Cologna dnes navázal na triumfy z Vancouveru, kde se jelo také volně, a z klasické patnáctky v Soči. Ve sbírce má ještě prvenství ze skiatlonu před čtyřmi lety. V Pchjongčchangu zajistil Švýcarsku první zlato.

Čtyřnásobný vítěz Světového poháru Cologna si dojel pro čtvrté olympijské zlato suverénně. Kromě mety 1,5 km byl nejrychlejší na všech zbylých mezičasech a druhého Simena Hegstada Krügera porazil o 18,3 sekundy. Nor přidal druhou medaili po triumfu v nedělním skiatlonu, v němž byl Cologna šestý.

Bronz vybojoval díky skvělému závěru čtvrtý muž ze skiatlonu Denis Spicov. Ruský běžec na lyžích byl ještě půldruhého kilometru před cílem pátý, ale v závěrečných stovkách metrů dokázal předstihnout zkušené Nora Martina Johnsruda Sundbyho i Francouze Maurice Manificata.

Nejlepšímu českému běžci Jakšovi se nepodařilo protlačit do elitní desítky jako v úvodním distančním závodu, v němž se blýskl devátým místem. Dnes se po pomalejším začátku zlepšoval a v cíli měl na šestnácté pozici odstup 1:21,3 na Colognu. Petr Knop obsadil 24. příčku, Aleš Razým uzavřel třetí desítku a 46. doběhl Michal Novák.

O víkendu jsou v Pchjongčchangu na programu závody štafet.