ČTK, iSport.cz
ZOH Soči 2014
Začít diskusi (0)

Na cestě po Rusku si dopřála olympijská pochodeň "nepatrnou" odbočku. Kosmická loď Sojuz TMA-11M s tříčlennou mezinárodní posádkou ji přivezla na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po šestihodinovém letu z kazašského kosmodromu Bajkonur.

Sojuz zamířil k ISS ve zkráceném letovém režimu. Zatímco dřív cesta ruských kosmických lodí ze Země ke stanici trvala dva dny, od letošního března ji absolvují posádky za necelých šest hodin.

Spojení přenášel v přímém přenosu na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Poklopy přechodové komory se měly otevřít ve 12:45 SEČ, poté co se vyrovnalo ovzduší v Sojuzu a ve stanici.

Po přesunu příchozích bude na ISS výjimečně devět kosmonautů, než se v pondělí vrátí na Zemi po téměř šesti měsících trojice Rus Fjodor Jurčichin, Američanka Karen Nybergová a Ital Luca Parmitano, kteří s sebou vezmou zpět i olympijskou pochodeň.

Symbolické předání štafety je stanoveno na sobotu. Nedojde k němu ale přímo v prostorách stanice. Při výstupu mimo ISS si ji v otevřeném kosmu předají ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij. Podle Kotova by mělo jít o velkou show, kterou budou moci zhlédnout miliony televizních diváků.

Kosmická verze štafety má být vybavena jistícím kroužkem pro případ, že by Kotovovi nebo Rjazanskému vyklouzla z ruky a uletěla. V takovém případě by se z ní stal nebezpečný projektil, který by při oblétání planety mohl ISS ohrožovat jako jiné kosmické smetí.

Pochodeň po celou dobu nebude zapálená. Uvnitř kosmické lodě a stanice to není možné z bezpečnostních důvodů a ve vakuu by nehořela.

Nebude to poprvé, co trasa olympijské štafety povede přes oběžnou dráhu. Do vesmíru se dostaly pochodně před olympijskými hrami v Atlantě v roce 1996 a v Sydney v roce 2000. Vynesly je tam tehdy americké raketoplány.

Agentura Interfax napsala, že start nosné rakety se Sojuzem TMA-11M byl pojištěn na více než dvě miliardy rublů (1,18 miliardy korun). Pojištěno bylo i spojení lodi s ISS.

Začít diskuzi