Dostane další zlato? O dopingu soupeřky jsem tušila, říká Neumannová

PŘÍMO ZE SOČI | Kdysi si to ostře rozdávaly ve stopě, teď se na dálku přou o čest a právo na zlatou olympijskou medaili. Estonka Kristina Šmigunová-Vähiová podle neoficiálních zpráv dopovala během Her v Turíně 2006, což by Kateřině Neumannové přihrálo titul ve skiatlonu. „Pokud existuje sportovní spravedlnost, tak jsem vyhrála,“ říká Neumannová. Šmigunová se brání a dokonce podstoupila test na detektoru lži.
Narozeniny oslaví Kateřina Neumannová až příští týden, předčasný dárek ale už dostala. Zatím nepotvrzené informace o dopingu Estonky Kristiny Šmigunové na olympiádě v Turíně, bere Neumannová jako důkaz, že skutečnou vítězkou skiatlonu z olympiády 2006 je ona.
„Dalo mi to odpověď na jednu nezodpovězenou otázku. Ve všech rozhovorech v Turíně jsem tvrdila, že pokud existuje sportovní spravedlnost, tak jsem vyhrála skiatlon,“ řekla Neumannová českým novinářům po příletu na olympiádu do Soči, kde bude pracovat jako expertka České televize.
„Nebyla jsem nikdy lépe připravená, věřila jsem si. Vnitřně jsem byla přesvědčená, že jsem ho měla vyhrát,“ vzpomíná Neumannová na závod, který však nakonec o pouhých 1,9 sekundy se Šmigunovou prohrála.
„Byla jsem tenkrát druhá, ale byla jsem opravdu smutná. Koukali jsem po sobě v cíli se všema a nikdo tehdy nebyl šťastný. Pořád jsem se k tomu vracela, já jsem tam měla životní formu,“ vzpomínala Neumannová.
„Tenkrát jsem byla v aktivní akriéře, teď je život jinde, žiju sportem z druhé strany, mám štěstí, na rozdíl od Lukáše Bauera, že jsem si to v Turíně prožila. Že jsem měla zlato, že jsem si ty obrovské emoce prožila. Já jsem o nic nepřišla, přišla jsem možná o peníze, možná ještě větší slávu. Dodatečné přebírání je jen ukázka, že funguje sportovní spravdlnost a že podvádět se nemá.“
Informace o údajném dopingu Šmigunové a dalšího estonského závodníka Andruse Veerpalu přinesly estonské, ruské i italské servery. Sama obviněná bývalá lyžařka obvinění popírá. Sepsala dlouhý dopis, v němž tvrdí, že vždy hrála fér. Dokonce absolvovala test na detektoru lži.
„Nikdy jsem neužívala doping, každému se můžu podívat do očí,“ uvedla Šmigunová. „21. ledna jsem podstoupila test polygrafický test. Ne, jsem odpověděla i na tyto otázky: Užívala jste někdy zakázanou látku, která by zlepšila vaše sportovní schopnosti? A užívala jste někdy steroidy?“
Neumannová ale věc vidí jinak. Se svým věrným koučem Stanislavem Frühaufem celou kariéru bojovala obtížný boj proti řadě soupeřek, které si zjevně pomáhaly dopingem. Prokázáno to bylo u Rusek Larisy Lazutinové a Olgy Jegorovové na olympiádě 2002 v Salt Lake City. A také kolem Šmigunové panovalo podezření.
„Samozřejmě jsem měla za úkol lyžovat a Standa to pojmenovával napřímo. Já jsem se snažila být diplomatická, dokud nikoho nechytí, mohlo by se to obrátit proti mně. Standa si nebral servítky,“ vzpomíná Neumannová. „My jsme to o nich, nechci říct věděli, ale tušili jsme to, hraničilo to s jistotou. Ty její výkyvy výkonnosti, kdy někam odjela, přijela vyhrála dva závody, pak byla desátá, to byly silné signály, že to není všechno v pořádku. Estonci se uměli "připravit" na jeden dva závody v sezoně, to se s nimi táhlo vždycky.“