Boj hokejových velmocí mezi Ruskem a USA na olympiádě v Soči nabídl fantastickou podívanou, kterou v nájezdech opanoval svou one man show T.J. Oshie, ale vítězství byli v jednu chvíli blíže domácí. Čtyři minuty před koncem zápasu dali gól na 3:2, jenže americká branka byla v tu dobu lehce vychýlená ze svého místa, a podle pravidel rozhodčí branku nemohli uznat.
V hokejových pravidlech IIHF jasně stojí, že pokud je branka vychýlená ze svého místa v době gólu, nemůže být uznán. V případě, že si ji tým posunul schválně, následuje trestné střílení. V utkání mezi USA a Ruskem ve skupině A na olympiádě v Soči se to však nestalo, gól prostě neplatil.
Trefa to však byla přímo parádní. Po tlaku ruských hráčů se od modré napřáhl Tjutin, přesně trefil místo pod horní tyčkou a rozjásal zaplněnou halu v čele s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Jenže i toho sudí rozesmutnili.
Ruské hráče neuznaný gól trochu srazil, na drtivý tlak už nenavázali. Dokonce málem inkasovali minutu před koncem po teči Pariseho.
"Nevím, co se tam stalo, ale rozhodně to byl gól," nechala se slyšet největší ruská hvězda Alexander Ovečkin. "Branky se nikdo nedotkl, tu posunul jejich gólman. Ale to měl sudí vidět a dát mu přinejmenším dvě minuty, ne," zlobil se.
Domácí výběr tak mohlo mrzet, že se nehrálo podle pravidel NHL: tam by podle experta ESPN Pierra LeBruna, který prý mluvil s jedním zámořským sudím, tak lehce posunutou branku nikdo neřešil
Spoke with NHL official who said its replay rules would have likely allowed that goal for bent net peg like that... but IIHF rules no leeway
— Pierre LeBrun (@Real_ESPNLeBrun) February 15, 2014
V pravidlech IIHF ovšem není žádný prostor pro spekulace, při jakémkoliv posunutí brány prostě nemůže být gól uznán.
Zápas nakonec skončil vítězně pro USA. V nájezdech se celkem šestkrát objevil Američan Oshie, který se trefil ve čtyřech případech. Dvakrát odvracel porážku, v pořadí osmém nájezdu rozhodl o výhře 3:2.