Přijely rockové hvězdy

barcelona 1992
barcelona 1992Zdroj: internet
Olympijské hry

Nejúchvatnější, nejkvalitnější a navždy nepřekonatelný. Takový otisk zanechal v olympijské historii soubor dvanácti mužů. Mužů s americkou vlajkou na dresu.

Ti v Barceloně před 16 lety využili basketbalových košů k prezentaci nevídané lehkosti a současně dominance z jiné sféry. Americké legendy z NBA si právem vysloužily přezdívku Dream Team, tým snů.

Představte si, že britskou hudbu v soutěži o Velkou cenu Eurovize reprezentuje sestava Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd, David Bowie, Sex Pistols, Clash, Sting a Coldplay.

Takhle nějak zněla protivníkům v Barceloně jména jako Michael Jordan, Earvin „Magic“ Johnson, Larry Bird, Charles Barkley, Karl Malone, Patrick Ewing či Scottie Pippen.

Nejsilnější basketbalový výběr v dějinách vyhrál všech osm utkání průměrným rozdílem o 43,8 bodů. Nasázel rekordních 117,3 bodů na zápas. A to nastupoval proti soupeřům, kteří měli v kádrech také zvučné osobnosti typu Petroviče, Kukoče, Sabonise nebo Marčiulionise.

Přesto kouč Chuck Daly za celý turnaj nepotřeboval oddechový čas! Jeho rozesmátí hráči bavili fanoušky gejzírem nesobeckých kousků, kouzelných přihrávek, úderných smečí i monstrózních bloků.

„Na dalších olympiádách uvidíte další profesionály,“ správně prorokoval Daly. „Ale takové mužstvo už ne. Tohle byl majestátní tým.“

NECHTĚNÝ THOMAS
Na olympijských hrách v Soulu o čtyři roky dřív se Američané vydrápali pouze k bronzovým medailím. Tradičně poskládaný tým z vysokoškoláků stále obtížněji stačil profesionálům z východního bloku v čele se Sovětským svazem, kteří se oháněli amatérským statusem.

V roce 1989 ale mezinárodní federace FIBA konečně povolila účast na olympiádě i hráčům z NBA. Američané nelenili, hned deset nominovaných hráčů se krátce nato prosadilo mezi 50 nejlepších hráčů ligové historie.

Skladba týmu se ale neobešla bez škraloupů. Mnohé (logicky) zklamalo jmenování zástupce univerzitního basketbalu Christiana Laettnera, jenž vedle diamantů působil jako střep z bižuterie.

Za ještě větší skandál však kritici považovali opomenutí hvězdného rozehrávače Isiaha Thomase. Traduje se, že tímto krokem podmínil svůj start Jordan, který Thomasovi nezapomněl, že mu při All Star Game 1985 naschvál nepřihrával.

Kontroverzní dirigent Detroitu si v minulosti nepomohl ani výrokem o Birdovi, že je přeceňovaný. A těžko už asi překvapí i fakt, že Malone v olympijské sezoně napálil Thomasovi do hlavy loktem a zařídil mu v nemocnici šití čtyřiceti stehů u oka. Rada starších ho prostě v mužstvu nechtěla...

NA TRÉNINCÍCH JIM BYLO ŠPATNĚ
Barcelona však poznala jednotný Dream Team. Na Hry vtrhnul basketbalový cirkus, hvězdy bydlely v luxusním hotelu s početnou ochrankou, do olympijské vesnice se přijely jen akreditovat.

Euforie vystoupala až do bizarních výšin, někteří soupeři podlehli obdivu a žádali své idoly ještě před úvodním rozskokem o autogramy a společné fotky.

Američané však paradoxně nejvíc zábavy prožili při vlastních trénincích, kde se nešetřili ani slovními provokacemi a nadávkami.

„Tréninky byly extrémně náročné, až nám bylo kolikrát špatně,“ vzpomínal pivot David Robinson. „Bylo to nejintenzivnější období mojí kariéry, otázka osobní hrdosti, kdo je nejlepší. Třeba Michael Jordan nevěděl, kdy přestat. Na letišti ke mně přišel a řekl: Vsadím se, že moje taška přijede dřív než tvoje. Byla to pro mě psychologická studie na téma, co dělá tyhle hráče tak skvělými.“

UŽ ŽÁDNÝ DREAM TEAM?
Do statistik se nejvíc vryl „divoch“ Barkley s průměrem 18 bodů a úspěšností 71% z pole. Ve finále si vzdorující Chorvaté dovolili neslýchané – vedli 25:23, než podlehli nesouměřitelné síle 85:117.

Basketbalový karneval vrcholil na stupních vítězů, když někteří šampioni zakrývali logo Reeboku, sponzora americké výpravy, aby si nepohněvali svého osobního partnera, značku Nike.

„V Barceloně jsme si připadali jako rockové hvězdy. Ale necítil jsem se jako součást olympijské výpravy,“ mrzelo přesto Robinsona, jenž vedle Soulu 1988 reprezentoval i v Atlantě 1996. „Možná to bude znít frajersky, ale nemyslím si, že po roce 1992 ještě hrály nějaké Dream Teamy...“

CO POVAŽUJETE ZA NEJVĚTŠÍ UDÁLOST V OLYMPIJSKÉ HISTORII?

1. Záře Dream Teamu
2. První novodobé Hry
3. Průkopník Fosbury
4. Hrdá Freemanová
5. Mocný Cassius Clay
6. Kelly Holmesová
7. Pád Dream Teamu
8. Alice Coachmanová
9. George Foreman
10. První testy pohlaví

Doporučujeme

Články z jiných titulů