Peking: Město bez života?

Opatření čínských úřadů k zajištění pořádku při nadcházející olympiádě, která výrazně zpřísňují i podmínky provozování barů a zábavních podniků, by mohla udusit v Pekingu společenský život.
Myslí si to podle agentury Reuters majitelé podniků v největší pekingské zábavní čtvrti Sanlitun.
Podle jednoho provozovatele baru v Sanlitunu bezpečnostní opatření povedou k tomu, že turisté získají v průběhu olympiády z Pekingu dojem nervózního města bez nočního života. "Smutné je, že všichni ti turisté budou mít nasazeny růžové brýle. Nechtějí jednom sledovat sport. Chtějí si přece také užít město," citovala agentura Reuters provozovatele.
Čínská policie požaduje po zábavních podnicích přísná protidrogová opatření. Majitelé jsou nuceni navštěvovat zvláštní školení a dokonce provádět prohlídky hostů. Všechny bary musejí nově zavírat už dvě hodiny po půlnoci. Úřady také dělají těžkosti s vydáváním víz a dočasných pracovních povolení pro vystupující umělce. Všechny nové pokyny se v Pekingu vymáhají častými policejními kontrolami a raziemi; mnoho provozoven bylo pro jejich nedodržování uzavřeno.
Minulý týden čínské úřady nařídily, že zahraniční umělci, zejména z Hong Kongu a Tchaj-wanu, kteří se někdy zúčastnili "aktivit ohrožujících čínskou svrchovanost", nesmějí v průběhu olympijských her vystupovat. Oficiálnímu schválení budou podléhat i přídavky při těchto uměleckých produkcích. Už dříve Čína zakázala pořádání festivalů pop-music a zpřísnila podmínky organizace rockových koncertů pod širým nebem.
Hongkongský tisk podle Reuters v pátek s odvoláním na nejmenované zdroje informoval, že čínští policisté požadují po šéfech barů podpisy pod "tajné" závazky, že nebudou ve svých provozovnách obsluhovat černochy a mongolské prostitutky.
"Není tu zrovna živo jako před olympiádou, to vám můžu říct. Obrat nám klesl o 50 až 70 procent. Máme nyní méně návštěvníků, než kolik bychom měli v chladných zimních měsících," řekl jeden z majitelů barů.